Dni Fantastyki // 26-28 czerwca 2015 // Wrocław

Goście

W tym roku swoją obecność na Dniach Fantastyki zapowiedzieli:

Blok literatury


Blok komiksu i ilustracji


Blok gier


Blok filmu i seriali


Blok nauka i technologie


Strefa Multimedia i YouTube


Strefa horror


Wiktor Noczkin - Urodził się w 1966 roku w Charkowie (wówczas ZSRR). Przygodę z pisaniem rozpoczął dopiero jako trzydziestolatek w latach dziewięćdziesiątych, po zmianie ustroju i upadku ZSRR. Wymyślił jedną historię, zaczął zapisywać następne i wyszła z tego powieść, potem powstawały kolejne. W 2001 roku pisarz został zmuszony do wyjazdu za granicę. Dopiero w Niemczech opublikował swoje teksty w magazynach rosyjskojęzycznych i podpisał pierwszy kontrakt z rosyjskim wydawcą książek. W trakcie ostatniej dekady Wiktor Noczkin wydał ponad trzydzieści powieści i stał się jednym z najpopularniejszych autorów rosyjskojęzycznych. Literatura powiązana z grą komputerową to znak naszych czasów – uważa Noczkin. W serię S.T.A.L.K.E.R. wciągnął go Andriej Lewicki, który był jednym z pionierów serii książek osadzonych w uniwersum gry. Za jego namową, Noczkin zagrał w „Cień Czarnobyla” i atmosfera gry go porwała… 

Dr hab. Anna Gemra - Absolwentka Wydziału Polonistyki Uniwersytetu Wrocławskiego; doktor habilitowany, adiunkt w Instytucie Filologii Polskiej Uniwersytetu Wrocławskiego. Lektor języka polskiego jako obcego (kilkuletni lektorat na uniwersytecie we Florencji). Współpraca z polskimi i zagranicznymi ośrodkami uniwersyteckimi zajmującymi się fantastyką i kulturą popularną, opieka nad studentami włoskimi zajmującymi się literaturą polską. Redaktorka "Literatury i Kultury Popularnej". Zainteresowania badawcze: literatura i kultura XIX wieku; kultura i literatura popularna; fantastyka, zwłaszcza fantasy i horror. Większość publikacji poświęcona tej tematyce. Autorka książek: "Kwiaty zła na miejskim bruku. O powieści zeszytowej XIX i XX wieku" (1998), "Od gotycyzmu do horroru. Wilkołak, wampir i Monstrum Frankensteina w wybranych utworach" (2008), a także licznych haseł w obu wydaniach Słownika literatury popularnej (1997; 2006) pod redakcją prof. dra hab. Tadeusza Żabskiego.

Aneta Jadowska - urodzona w 1981 roku. Od 2000 roku związana z Toruniem. Filolożka, posiadaczka doktoratu w dziedzinie literatury, na przekór krytyce fantastyki zasłyszanej w czasie studiów poświęciła się tworzeniu urban fantasy. Uważa, że debiutowała trzykrotnie: opowiadaniem „Dziwny jest ten świat” w „Gazecie Radomszczańskiej” (1999), opowiadaniem „Kalejdoskop” na łamach „Science Fiction” (2004) oraz powieścią „Złodziej dusz” (2012), pierwszym tomem serii o Dorze Wilk, której przygody kontynuowała w mikro-powieści „Wilk w owczej skórze” (2012) oraz powieści „Bogowie muszą być szaleni” (2013).

Łukasz Orbitowski - urodzony w 1977 roku. Debiutował w 1999 roku. Autor licznych książek: „Złe Wybrzeża” (1999), „Szeroki, głęboki”, wymalować wszystko” (2001), „Wigilijne psy” (2005), „Horror show” (2006), „Tracę ciepło” (2007), „Pies i klecha. Przeciwko wszystkim” (2007), „Prezes i Kreska. Jak koty tłumaczą sobie świat” (2008), „Pies i klecha. Tancerz” (2008), „Święty Wrocław” (2009), „Nadchodzi”(2010), „Widma”(2012), „Ogień” 2012), oraz „Szczęśliwa ziemia” (2013). W latach 2006-2008 współpracował z „Przekrojem”, od lipca 2010 był felietonistą tego tygodnika. W grudniu 2013 nominowany do Paszportów Polityki w dziedzinie literatury.

Jacek Komuda - Historyk, znawca Rzeczypospolitej szlacheckiej oraz Kozaczyzny zaporoskiej. Miłośnik szabli i koni. Mówi o sobie: „warchoł i pijanica dzikopolowy”. Autor powieści i opowiadań historycznych osadzonych w realiach XVII wieku. Autor scenariusza do gry komputerowej Wiedźmin. Był redaktorem miesięczników o grach komputerowych „Gamestar”, pracował również w „Clicku!” i „Komputer Świat Gry”.  Właściwie od zawsze chciał opowiadać i kreślić historie, więc w zależności od tego, w jakim był wieku, chciał zostać reżyserem, artystą, pianistą i na końcu wreszcie - pisarzem. Wolny czas spędza najchętniej na koniu w polu i na rekonstrukcji historycznej. W 2009 r., powieścią Samozwaniec, rozpoczął cykl powieściowy Orły na Kremlu, którego akcja dzieje się podczas wyprawy Dymitra Samozwańca na Moskwę w latach 1604-1606.

Anna Kańtoch - polska pisarka fantasy, znana również pod pseudonimem Anneke. Ukończyła orientalistykę (specjalność: arabistyka) na Uniwersytecie Jagiellońskim. Po studiach wróciła do Katowic, gdzie obecnie pracuje w biurze podróży. Należy do Śląskiego Klubu Fantastyki. Debiutowała w kwietniu 2004 opowiadaniem Diabeł na wieży opublikowanym w czasopiśmie „Science Fiction”. Pisała recenzje filmów i książek do internetowego magazynu „Avatarae” (gdzie ukazało się opowiadanie będące kontynuacją Diabła na wieży – Czarna Saissa), dziś pisze do magazynu „Esensja”. W lipcu 2005 ukazał się zbiór opowiadań Diabeł na wieży o ich bohaterze, Domenicu Jordanie, wydany przez wydawnictwo Fabryka Słów. Jej debiutem książkowym była powieść Miasto w zieleni i błękicie, dziejąca się w tym samym świecie co opowiadania o Domenicu Jordanie. Na Euroconie 2007 otrzymała nagrodę Europejskiego Stowarzyszenia Science Fiction (ESFS) dla najbardziej obiecującego młodego twórcy – Encouragement Award. Czterokrotnie otrzymała Nagrodę im. Janusza A. Zajdla: raz za powieść (w 2010 r. za pierwszy tom Przedksiężycowych) oraz trzy razy za opowiadania (w 2009 r. za Światy Dantego, w 2011 r. za Duchy w maszynach i w 2014 r. za Człowieka nieciągłego). W 2013 roku otrzymała również Nagrodę Literacką im. Jerzego Żuławskiego za powieść Czarne.

Jakub Ćwiek - Rocznik 1982. Organizator i pomysłodawca Rock&Read Festival – imprezy popularyzującej czytelnictwo oraz muzykę rockową. Debiutował w 2005 roku zbiorem opowiadań Kłamca, od tego czasu ukazało się dziewięć kolejnych książek jego autorstwa: Kłamca 2. Bóg marnotrawny (2006), Liżąc ostrze (2007), Ciemność płonie (2008), Kłamca 3. Ochłap sztandaru (2008), Gotuj z papieżem (2009), Ofensywa szulerów (2009), Krzyż południa. Rozdroża (2010), Kłamca 4. Kill'em all (2012), Chłopcy (2012) oraz album komiksowy Kłamca. Viva l'arte (2012). Ponadto felietonista (m.in. "Nowej Fantastyki"), scenarzysta, reżyser, aktor, recenzent, animator kultury, miłośnik popkultury – słowem, człowiek wielu talentów. Pięciokrotnie nominowany do Nagrody im. Janusza A. Zajdla; zdobywca tejże za opowiadanie Bajka o trybach i powrotach (2011). Jego twórczość była tłumaczona na język czeski. Honorowy członek ZKF Ad Astra.

Martyna Raduchowska - rocznik 1987. Pisze od dwunastego roku życia. Ukończyła studia na Uniwersytecie Walijskim (psychologia i kryminologia) oraz Uniwersytecie w Yorku (neurobiologia poznawcza). Autorka dwóch powieści o medium Idzie Brzezińskiej – „Szamanka od umarlaków”(2011), „Demon luster” (2014), a także kilku opowiadań w antologiach. Jak sama przyznaje, cierpi na chorobliwy nadmiar pomysłów i chroniczny brak czasu. Obecnie mieszka w Jeleniej Górze.

Andrzej Ziemiański - Jak sam rzecz ujmuje, zaistniał dzięki decyzji trzech wielkich mocarstw podjętej w Jałcie. Inaczej, jego rodzice nie spotkaliby się. Gdyby nie to fatalne w skutkach porozumienie, mogłyby więc nigdy nie powstać powieści takie jak "Wojny urojone", "Bramy strachu", "Dziennik czasu plagi", "Zabójcy szatana", "Nostalgia za Sluag Side" (dwie ostatnie wspólnie z Andrzejem Drzewińskim) oraz "Przesiadka w przedpieklu" (pod pseudonimem Patrick Shoughnessy). Zobaczywszy co uczynił, pisarz zamilkł na ponad dekadę. Jednak jego mroczny charakter dał znać o sobie, a produkty takie jak "Bomba Heisenberga", "Autobahn nach Poznań", "Achaja", "Zapach szkła", "Waniliowe plantacje Wrocławia" czy "Legenda" zaowocowały licznymi nagrodami literackimi. Autora uhonorowano Nagrodą Fandomu Polskiego im. Janusza A. Zajdla (dwukrotnie), nagrodą Sfinksa (pięciokrotnie), Nautilusa (dwukrotnie).

Michał Gołkowski - zodiakalnie, patologiczny Wodnik z roku Stanu Wojennego. Wbrew pozorom samotnik, mizantrop i introwertyk. Z wykształcenia lingwista, z zamiłowania historyk wojskowości, z zawodu na co dzień tłumacz kabinowy ang-pol-ros. Obecnie stalker. Czarnobylem zafascynowany, odkąd tylko dowiedział się, po co brał wiosną ’86 ten niedobry proszek w kapsułkach z opłatka. Swoje związki ze Wschodem i stosunek do słowiańskości określa jako typowy love-hate relationship. Od zawsze rozerwany pomiędzy Skansenem w Łowiczu a Muzeum Wojska Polskiego w Warszawie, osiadł w końcu pod lasem niedaleko Sochaczewa.

Krzysztof Piskorski - urodzony w 1982 roku. Pisarz, twórca gier fabularnych, publicysta, żeglarz, wielbiciel historii i literatury. Autor gry fabularnej „Władcy Losu”(2001). Jego debiutem prozatorskim było opowiadanie „Na wczoraj” opublikowane w 2004 roku w „Nowej Fantastyce. Wydaniu Spec-jalnym”. Na jego książkowy dorobek składają się: „Wygnaniec”(2005), „Najem-nik”(2006),”Prorok” (2007), „Poczet dziwów miejskich” (2007), „Zadra”, tom I (2008) oraz tom II (2009), „Krawędź czasu” (2011), za którą doczekał się nominacji do Nagrody im. Janusza A. Zajdla, oraz „Cienioryt” (2013).Publikował na łamach pism „Science Fiction”, „Magazyn Fantastyczny”, „Nowa Fantastyka”, „Chip”, „Magia i Miecz” oraz „Portal”. Za pierwszy tom „Zadry” nominowany do Nagrody im. Janusza A. Zajdla oraz Nagrody im. Jerzego Żuławskiego. Na Euroconie 2009 otrzymał nagrodę Europejskiego Stowarzyszenia Science Fiction (ESFS) dla najbardziej obiecującego młodego twórcy – Encouragement Award.

Dawid Kain - urodzony w 1981 roku pisarz horroru, groteski i bizarro-fiction. Publikował teksty w prasie (m.in.. „Fraza”, „Magazyn Fantastyczny”, „TDH”, „Ubik”), jak i w Internecie (m.in. „Carpe Noctem”, „Esensja”, „Fahrenheit”, „Katedra”, ”Nowa Gildia”). Debiutował zbiorem opowiadań napisanym razem z K. Kyrczem -”Piknik w piekle” (2004). Pierwsza powieść – „Prawy, lewy, złamany” (2007) – została udostępniona w formie darmowego e-booka. Kolejne publikacje: „Makabraski” (2010), „Gęba w niebie” (2010), „Za pięć rewolta” (2011), ”Punkt wyjścia” (2012). Jego opowiadania ukazują się w licznych antologiach, w tym ostatnio w amerykańskiej antologii Bizarro, Bizarro wydanej przez Bizarro Pulp Press.

Kazimierz Kyrcz - nieomal od urodzenia mieszka w Krakowie, gdzie ukończył filologię rosyjską na Uniwersytecie Jagiellońskim. Jego praca magisterska poświęcona była adekwatności przekładu „Mistrza i Małgorzaty”. Publikował we wszystkich liczących się krajowych pismach fantastycznych, a także w „Przekroju”, „Alfred Hitchcock Poleca” i „Dobrym Humorze”. W 2004 roku ukazał się zbiór opowiadań grozy „Piknik w piekle”, który napisał z Dawidem Kainem. Dwa lata później na księgarskich półkach pojawiła się jego kontynuacja „Horrorarium”. Ukoronowaniem tej współpracy był zbiór „Chory, chorszy, trup” (2011). Jego opowiadania znalazły się w licznych antologiach, m.in.: „Księga strachu”, „Pokój do wynajęcia”, „Białe szepty”, „Czarna kokarda”, „City 1" i „2,15 blizn”. Współpraca z Robertem Cichowlasem zaowocowała zbiorem opowiadań: „Twarze szatana”(2009) oraz powieściami: „Siedlisko” (2009), „Koszmar na miarę’ (2010) i „Efemeryda” (2011). Ponadto razem z Łukaszem Radeckim opublikował zbiór opowiadań „Lek na lęk” (2011). W 2009 roku na podstawie opowiadania, które napisał z Łukaszem Śmiglem, powstał anglojęzyczny film krótkometrażowy „Head to Love” wyreżyserowany przez Amerykanina Vana Kassabiana.

Robert M. Wegner - Debiutował w 2002 roku w „Science Fiction” opowiadaniem „Ostatni lot Nocnego Kowboja”. Jego pierwszą książką był zbiór opowiadań „Opowieści z meekhańskiego pogranicza. Północ – Południe” (2009), w 2010 roku ukazała się kontynuacja zbioru – „Opowieści z meekhańskiego pogranicza. Wschód – Zachód”, a w 2012 - „Opowieści z meekhańskiego pogranicza. Niebo ze stali”. Trzykrotny laureat Nagrody im. Janusza A. Zajdla. Pierwszy raz otrzymał ją za opowiadanie „Wszyscy jesteśmy Meekhańczykami” zamieszczone w zbiorze „Opowieści z meekhańskiego pogranicza. Północ–Południe”, a w 2013 r. jako drugi pisarz w historii otrzymał nagrody im. Janusza A. Zajdla w obu kategoriach – dla najlepszego opowiadania za utwór „Jeszcze jeden bohater” oraz najlepszej powieści za „Niebo ze stali”. Mieszka na Śląsku.

Marcin Rusnak - urodził się we Wrocławiu w 1984 roku. Zwycięzca wielu konkursów literackich (Platynowy Kałamarz 2009, Horyzonty Wyobraźni 2009, konkurs Cyberpunk w ramach Falkonu 2010, Świetlne Pióro 2011, konkurs w ramach Wrocławskich Dni Fantastyki 2011), a liczba jego publikacji ciągle rośnie. Członek Ligi Piszących Dżentelmenów. Autor książki „Czas ognia, czas krwi” wydanego w wydawnictwie Dom Snów. Na to, jak pisze, wpływa wiele czynników. Najważniejszym są bez wątpienia inne książki. Do jego ulubionych z kręgu fantastyki należą Neil Gaiman i Andrzej Sapkowski. Z pisarzy bardziej mainstreamowych Paul Auster i Ernest Hemingway. Poza literaturą kocha też kino i muzykę. Wyjątkowo upodobał sobie filmy Jima Jarmuscha i Quentina Tarantino, choć do jego niekwestionowanych faworytów należą przede wszystkim „Blues Brothers” oraz „Prawdziwy romans”.

Błażej Grygier - dziennikarz, lektor, muzyk - w dzień pracuje w Radiu Zet Gold, w nocy jest lektorem i muzycznym producentem w kolektywie GOREktyw. Popularyzuje grozę i fantastykę, gra na basie w zespole Hellectricity, a na gitarze w składzie Gruzz. Wcześniej związany między innymi z BatstaB, z którym nagrał piosenkę do uniwersum gry Wolsung: Magia wieku pary. 

Witold Vargas - grafik, ilustrator, muzyk i pedagog. Szczęśliwy człowiek, który może pracować zgodnie ze swoim powołaniem. Na co dzień uczy plastyki w szkole podstawowej. Naładowany pozytywnie siada wieczorem do ilustrowania książek. W wolnych chwilach gra i komponuje sam lub ze znajomymi. Resztę czasu spędza z rodziną i uprawia sport. Bestiariusz Słowiański to pierwszy projekt, który z inicjatywy własnej i Pawła Zycha wykonał bez wcześniejszej umowy z wydawnictwem – po prostu z miłości do rysowania i z zafascynowania polską demonologią. 

Szymon Teluk - rysownik, karykaturzysta, autor komiksów. Pracownik dydaktyczny na zlecenie instytucji kultury. Twórca projektu: "Warsztaty komiksu, ilustracji i karykatury" popularyzującego komiks  wśród różnych grup wiekowych. Wykładowca Ośrodka Postaw Twórczych we Wrocławiu i Uniwersytetu Zielonogórskiego gdzie prowadzi zajęcia z komiksu i podstaw ilustracji. Jako ilustrator i autor komiksów współpracuje głównie z pisarzami, muzykami oraz na potrzeby reklamy i stron internetowych. Aktywnie działa jako karykaturzysta rysując w terenie, oraz podczas pokazów rysowania na żywo.

Rafał Szłapa - urodzony w 1976 w Bielsku-Białej. Absolwent tamtejszego Liceum Sztuk Plastycznych, a następnie wydziału Grafiki Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie. Brał udział w wystawach w Bielsku- Białej, Katowicach, Krakowie i Warszawie a także, wraz z sekcją ilustratorów na międzynarodowych Targach Książki we Frankfurcie w 2000 roku. Autor komiksowego fanzinu „Lekarstwo”. Publikował m.in. w "Arenie Komiks", "Nowej Fantastyce", "Przekroju", "Gazecie Wyborczej" oraz w Egmontowskiej "Antologii Komiksu Polskiego". Autor i wydawca serii komiksowej „Bler”. Zajmuje się również reklamą. Przygotowywał storyboardy do kampanii wielu znanych marek. Jest autorem okładek książkowych dla wydawnictw Znak, Post i eSPe. W 2005 roku założył studio graficzne Blik http://www.interstrefa.com/ Obecnie grafik w firmie Artifex Mundi.

Przemek Surma - Surpiko(ur. 1977) Ilustrator i autor komiksów. Ma na koncie trzy albumy komiksowe: "Hmmarlowe i niedole Julitty" (wyd. Kultura Gniewu, 2009), "88/89" (scen. Michał Rzecznik, wyd. Widnokrąg, 2014), "Kubatu. I tak nie uwierzysz" (scen. Jakub Syty, wyd. Egmont Polska, 2014) i liczne ilustracje (m.in. w podręcznikach Wydawnictw Szkolnych i Pedagogicznych). Prywatnie tato Malwinki, mąż Agnieszki i brat Marcina (z którym od kilku lat bawi się w rysowanie klocków lego). Szczęśliwy, że ma domu kilka półek z książkami i ani jednego telewizora.

Marcin Surma - ilustrator, twórca komiksów i animacji 2D, programista. Dyrektor artystyczny łódzkiej grupy developerskiej odpowiedzialnej za grę "SUPERHOT". Jeden z projektantów powstającego obecnie w kanadyjskim studiu "Tinman Creative Studios" serialu animowanego pt. "Super Science Friends".

Marta Zabłocka - fotografka i rysowniczka. Prowadzi bloga zycie-na kreske.blogspot.com. Uwielbia samotne wyprawy do kina i jazdę rowerem. Kocha Koty miłością tajemniczą i ponadgatunkową. Uważa, że należy się angażować w to, żeby świat (nawet ten mikro - wokół nas) był lepszy."

Luca Laca Montagliani - włoski rysownik i ilustrator. Jako artysta i muzyk aktywnie działa od 1994 roku we Włoszech, gdzie stworzył multimedialne płyty CD, filmy animowane, ścieżki dźwiękowe, gry wideo, komiksy. Zajmuje się również muzyką i teatrem. Współpracował z Giorgio Rebuffi, Puck, Alan Ford, Kinder Ferrero, Rai Due, Marvel USA, Diabolik, Il Secolo XIX, 001 Edizioni, Lucca Comics and Games i Il Male. Od 2007 roku kieruje Stowarzyszeniem Kulturalnym ANEXIA (www.ottag.it) które zajmuje sie ponowną publikacja dzieł swojego mistrza Giorgio Rebuffi (Wilk Pugacioff, Tiramolla) oraz wydaniem komiksów własnego bohatera PASOL. Do tekstów Emiliano Pagani rysuje serie SOS TATO i X-NERD. W dziedzinie muzyki i teatru współpracuje z ANKAMAGRA, U-Boot70, trio Cabit i Orchestra Bailam. Jest założycielem Genoa Comics Academy w Genui w Instytucie Technicznym Grafiki Caboto i w latach 2011 - 2013 był jej dyrektorem artystycznym i profesorem. Zaprojektował graficznie w roku 2013 włoskiego krasnala we Wrocławiu i narysował Wrocław - Komiksowy spacer (przewodnik po Wrocławiu).

Konrad Okoński - Konrad Okoński- absolwent Akademii Sztuk Pięknych we Wrocławiu. Rysownik komiksów, animator, podkaster. Prowadzi http://konradokonski.com. Stara się zdrowo odżywiać, bezskutecznie

Konrad Czernik - Lead Artist w firmie Techland, współtwórca projektu Hellraid i autor rysunków koncepcyjnych takich tytułów jak Dead Island, seria Call of Juarez, Dead Stop, Heal Them All. W branży gier video – jako storyboardzista i projektant – pracuje od ośmiu lat. Ukończył Akademię Sztuk Pięknych we Wrocławiu, obecnie robi doktorat na Uniwersytecie Śląskim. gościnnie wykłada m.in. na Uniwersytecie Jagiellońskim czy Politechnice Wrocławskiej. Od lat zainspirowany komiksem, pracuje nad własnym albumem.

Johan Potma - holenderski malarz i ilustrator, który mieszka i pracuje w Berlinie. Pracuje głownie w akrylu tworząc  kolaże na starych powierzchniach drewnianych takich jak pudełka. Zastosowane materiały opowiadają część historii poprzez plamy, ślady starych gwoździ, wgniecenia i pęknięcia; Reszta opowiadana jest przez wszelkiego rodzaju potwory, dziwaków i ekscentryków, zrodzonych w jego wyobraźni.

Mateo Dinnen -  Urodził się z ołówkiem w ręku. Skąd się wziął ołówek nie wie do dziś. Jako dziecko rysował i był to dla niego sposób na ucieczkę do własnego świata. Pierwszy raz zamarzył by zarabiać na życie tworząc potwory gdy obejrzał video z making of „Star Wars” i zobaczył dorosłych ludzi ożywiających potwory. Studiował ilustracje na Akademii Art College w San Francisco. Przed ukończeniem szkoły opuścił Stany Zjednoczone by zobaczyć po raz pierwszy Europę. Po powrocie pracował jako główny ilustrator w firmie oprogramowania w Dolinie Krzemowej, tworzył też liczne murale. W 2001 roku rzucił pracę i postawił wszystko na pracę grafika. W 2004 roku przeprowadził się do Berlina. Nie znał wtedy słowa po niemieckui nikt w Niemczech nie znał jego twórczości. Jako oczywiste miejsce dla swoich prac widział pchli targ. Z roku na rok stawał się coraz bardziej rozpoznawalny, a jego niemiecki ciut lepszy. Potem poznał Johan Potmę i połączyli swoje siły jako twórcy potworów -rywalizujący ze sobą przyjaciele.

Joanna Tarnawska - szkoliła się profesjonalnie we Włoszech uczęszczając do rożnych szkół jogi i ajurwedy. Dyplomowana nauczycielka jogi dla dzieci i  konsultantka ajurwedy. Od wielu lat swoją wiedzę i doświadczenie przekazuje dzieciom poprzez zabawę na warsztatach kreatywnych, zajęciach ruchowych i na kursach komiksu dla dzieci, zarówno we Włoszech jak i w Polsce. Autorka bloga www.rozkładajacskrzydła.pl

Jakub Syty - autor funkcjonującej od czterech lat strony THORGALVERSE (www.thorgalverse.blogspot.com). Miłośnik, tłumacz, krytyk oraz scenarzysta komiksów.

Grzegorz Przybyś - Rysownik koncepcyjny, ilustrator i współtwórca studia Division 48. Zaczął swoją karierę w 2007 roku na stanowisku concept-artist we wrocławskim Techlandzie. Pracował nad takimi tytułami jak "Call of Jaurez:Bound in Blood", "Dead Island" and "Call of Juarez: The Cartel". W 2010 roku załozył razem ze swoim bratem własne studio i zaczął pracować dla różnych klientów, tworząc animacje, ilustracje oraz materiały promocyjne. Portfolio zawiera takie projekty jak "Witcher 3", "Dying Light" "Call of Juarez: Gunslinger", "Might and Magic X" and "Heroes VII". Miłośnik zarówno nowoczesnych technik grafiki komputerowej jak i tradycyjnego medium. W chwilach wolnych od pracy zawodowej chętnie oddaje się tworzeniu prywatnych projektów.

Grzegorz Nita - Częstochowski rysownik, komiksiarz, twórca filmów i animacji. Absolwent Edukacji Artystycznej na AJD w Częstochowie. Współzałożyciel zina komiksowego „CzkaFka” oraz częstochowskiej Wytwórni Filmowej Chacifde. Jego komiksy pojawiają się w różnych zinach i antologiach, tworzy serię „Banzaj. Słowiański western kung fu.” (albumy wydane w 2006 i 2014), jest autorem kolorów w „Kłamca. Viva l’arte” Jakuba Ćwieka i Dawida Pochopienia (2012). Współpracuje z Kuźnią Gier, tworzy m.in. ilustracje do karcianki „Veto" www.banzaj.blogspot.com

Krzysztof Gawronkiewicz - urodzony w 1969 r. w Warszawie. Grafik, storybordzista i twórca komiksów. Zadebiutował w 1989 r. jako ilustrator opowiadań w „Nowej Fantastyce”, gdzie ukazał się również jego pierwsze komiksy. Autor „Mikropolis”- „Przewodnik turystyczny”, „Moherowe sny”, „Achtung Zelig!”,  „Esencja”, (wygrała pierwszy europejski konkurs zorganizowany przez telewizję Arté i wydawnictwo Gléant), „Romantyzm”, „Postanie. Za dzień ,za dwa”. Wielokrotnie wyróżniany i nagradzany na Międzynarodowym Festiwalu Komiksu i Gier w Łodzi m.in za Terra Incognita do scenariusza Denisa Wojdy. Zdobył wyróżnienia we Francji i Belgii za komiksy „Esencja” i „Achtung Zelig!”. "http://gawronkiewicz.carbonmade.com/" W tym roku zdobył tytuł najlepszego polskiego rysownika przyznawany przez Polskie Stowarzyszenie Komiksowe.

Daniel Gizicki - Rocznik 82. Ślązak. Scenarzysta komiksów i gier, w 2013 roku nakładem wydawnictwa Dolna Półka ukazał się komiks do jego scenariusza pt. Postapo: Nienormalna normalność (rys. Krzysztof Małecki). Stale współpracuje z magazynem "Profanum" oraz ze studiem Pastel Games. Publikował zarówno komiksy jak i publicystykę w wielu zinach, antologiach i magazynach. Na co dzień pracownik księgarni. Po pracy gdy nie pisze scenariuszy to albo gra w siatkówkę, albo gra na Playstation, albo ogląda Bundesligę. Wielbiciel SF (a zwłaszcza prozy braci Strugackich i Ursuli K. le Guin) i seriali kryminalnych w stylu „The Wire” lub „Breaking Bad”.

Artur Wabik - artysta sztuk wizualnych, kurator, publicysta, recenzent komiksowy Instytutu Książki w Krakowie. W latach 2003-2012 wydawca komiksów, w latach 2012-2014 prezes Krakowskiego Stowarzyszenia Komiksowego. Autor scenariusza do komiksu pt. "Woroszyłowgrad" (rys. Marcin Surma), na podstawie powieści Serhija Żadana.

Andrzej Jarczewski - Z wykształcenia architekt, z zawodu grafik, z zamiłowania kolekcjoner i miłośnik komiksu. Jako grafik reklamowy tworzył ogólnopolskie kampanie reklamowe dla banków, firm meblowych i odzieżowych. Obecnie własne studio graficzne. Organizator Festiwalu Narracji Obrazkowej ALIASCON w 2006 i 2007 we Wrocławiu oraz wielu związanych z tym wystaw, m. in. Michała Śledzińskiego, Daniela Grzeszkiewicza, Marka Rudowskiego. Organizator wystawy Michała Śledzińskiego "Kadry w środku" we Wrocławiu.

Agnieszka Szczepaniak - komiksem zajmuje się od 7 lat. Swoje paski publikuje w sieci pod pseudonimem paplaLAla. Prace prezentowała m.in. w Moskwie, Kownie, Rydze, Linzu, w Warszawie, Bydgoszczy, Łodzi i w Trójmieście, gdzie mieszka. Wystawa jej komiksów otworzyła działalność Galerii No Women No Art w Poznaniu. Jej komiksy wystawiano w Galerii Łącznik w Krakowie, w Centralnym Muzeum Włókiennictwa w Łodzi, w Galerii ORIENT w Szczecinie oraz w ramach V-Day w Poznaniu. Rysunki publikowała m.in. w Gazecie Wyborczej, Dzienniku Bałtyckim, Wysokich Obcasach, Dzienniku Metro. Jej grafiki pojawiły się w antologiach Polski komiks kobiecy i Polish Female Comics: Double portrait. Dużo w jej rysunkach prozy życia, związkowej nudy, przeplatanej burzami rozstań. Niby dziewczyńskich tematów, a zdarza sie rysowniczce usłyszeć, ze to mężczyzna za paplaLAlą stoi.W swoich komiksach robi z siebie na zmianę bezsilną ofiarę i superbohaterkę.Jest zapraszana do feministycznych projektów, a za niektóre rysunki przeprasza kumpele, z którymi na manify od lat chodzi. Od dawna nie doradza koleżankom w sprawach sercowych, bo kiedy ona o miłości rysowała, one ją poznajdywały. Najbardziej ją smuci, kiedy pod komiksem znajduje komentarz: mam tak samo. Bo zwykle pod jakimś niewesołym.

Michał Stachyra - wydawca, autor tekstów i redaktor prowadzący Wolsunga oraz Magii i Miecza . Właściciel Kuźni Gier i marki Gry Na Zamówienie, współautor przeszło 20 gier planszowych i karcianych (min. Wiedźmin, Kapitan Bomba, Wiochmen), wydawca i producent wykonawczy kolejnych kilkunastu (m.in. Alcatraz czy Veto!). Były redaktor naczelny magazynu Gry Planszowe. Publikował m.in. w Magii i Mieczu, Portalu, Labiryncie, Hyperionie, Science Fiction i licznych portalach internetowych. Ongiś członek kapituły Quentina, organizator PMM i Gramy! Koordynator wielu słynnych konwentów, bloger, prelegent i osobowość fandomowa.

Piotr Koryś - twórca RPGów, wydawca rpgów, gracz w RPG.Od ponad 20 lat gra w gry fabularne, od około 12 je tworzy. Zadebiutował na łamach „Magii i Miecza” przygodami i tekstami do „Deadlands: Martwe Ziemie”. Jego fascynacja tym systemem została doceniona przez Pinnacle Entertainment Group - najpierw pracował przy „Deadlands Reloaded”, ale szybko zaczął pracować jako redaktor linii „Savage Worlds” w PEGu. Współtworzył (jako autor, redaktor czy playtester) przy wielu grach rpg. Od 2010 roku sam wydaje gry rpg na rynek polski i zagraniczny - wprowadził na rynek edycję polską „Savage Worlds” oraz kilka dodatków do tej gry, a na rynku zagranicznym odniósł sukces wydana przez GRAmela gra „Umberto Pignatelliego Beasts and Barbarians”.

Simon Zack - rocznik 1979, e-pisarz, miłośnik fantastyki w każdej postaci, weteran RPGów i planszówek. Stały bywalec konwentów, od czasu debiutu jego projektu pisarskiego www.simonzack.pl w sierpniu 2013 także jako prelegent. Zagorzały zwolennik self-publishingu i darmowego dzielenia się swymi pracami, fan Internetu, nowych technologii i social media. Miłośnik kina, książek, filmów złotej ery Hollywood i Errola Flynna. Trekkie i Browncoat całym sercem. Finalista konkursów literackich Horyzonty Wyobraźni, Littera Scripta, III Ogólnopolski Konkurs na Opowiadanie Fantasy im. Krystyny Kwiatkowskiej.

Sebastian Kucharski - urodził się w 1974 r. w miejscowości Zawadzkie, obecne zamieszkuje w Łączniku (woj. Opolskie). Swoją przygodę związaną ze scrap sculptures zaczął z początkiem 2013 r., zatem stosunkowo niedawno, niemniej nie ukrywa, że miał już wcześniej do czynienia z pracami związanymi z obróbką stali.

Michał Zniszczoł - jest wielkim fanem klasycznych filmów grozy. Nie miałby tego zamiłowania, gdyby nie wypożyczalnia kaset VHS, którą prowadził jego ojciec. Michał zdecydowanie miał w czym przebierać. Szczególnie upatrzył sobie thrillery oraz horrory z lat 70-80 poprzedniego wieku. Przygoda Michała z uniwersum „Aliena” rozpoczęła się w młodym wieku (10-11 lat), kiedy to zobaczył swój pierwszy film cyklu – „Alien 3” Davida Finchera; dzieło, do którego nadal ma ogromny sentyment. Od tego czasu Xenomorphy towarzyszą Michałowi bardzo często, nie tylko w filmach, ale także w grach, komiksach i książkach.

Michał Azarewicz - swoista gąbka popkulturowa. Komiksy, gry, fantastyka, science – fiction, seriale, filmy, książki, RPG. Pracował w turystyce, marketingu, social media i korpo. W chwili obecnie pracuje  dla Platige Image, czyli robi to co go jara i ogarnia po godzinach szołbiz muzyczny.Niedzielny recenzent w serwisie Polter.pl.

Bernard Szukiel - polski pasjonat, który poświęcił 4 lata swojego życia (!), by stworzyć, z wykorzystaniem papieru i kleju, imponujący model Sokoła Millennium. Szczegółowość wykonania i ilość detali modelu są po prostu fascynujące, a Bernard w pełni zasłużył na ogromny rozgłos jaki zyskał na całym świecie. Jego modele będziecie mogli zobaczyć na tegorocznej edycji Dni Fantastyki!

Paweł Jóźwiak - Rodan - Reżyser filmowy i kulturoznawca. Autor książki "POLSKI HORROR, czyli o filmie grozy słów kilka”, traktującej o polskich filmach grozy takich jak LOKIS, WILCZYCA, WIDZIADŁO, MEDIUM, LABIRYNT. Redaktor naczelny czasopisma „Łowca wyobraźni”. Redaktor i pomysłodawca antlogii „Nemezis”, „Danse Macabre”. Współtwórca strony polskihorror.pl

Bartosz Czartoryski - krytyk filmowy, tłumacz literatury. O (pop)kulturze regularnie publikuje tu i tam, nieregularnie wszędzie indziej, zaliczył ogólnopolskie dzienniki, tygodniki opinii, największe portale internetowe, kolorowe magazyny i fachowe periodyki, zarówno polskie, jak i brytyjskie. Przełożył kilkadziesiąt różnych rzeczy, poważnych i niepoważnych, w tym "Niezwykłą historię Marvel Comics", serię książek "The Walking Dead" oraz komiksy "Z Archiwum X". Lubi kino akcji i horrory.

Prof. dr hab. Jerzy Vetulani - Profesor nauk przyrodniczych, psychofarmakolog, neurobiolog, biochemik. Członek PAN, PAU, IAoN. Popularyzator Nauki. Autor wielu książek. Przewodniczący Rady Redakcyjnej czasopisma popularno-naukowego Wszechświat. Autor wielu prac badawczych o międzynarodowym zasięgu. Odznaczony Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski

Dr hab. inż. arch. Aleksander Asanowicz - Kierownik Laboratorium AuReLa (Augmented Reality Laboratory) na Wydziale Architektury Politechniki Białostockiej. Autor wielu prac z dziedziny architektury i wirtualnej rzeczywistości. Fascynat kreatywnego zastosowania mediów komputerowych w projektowaniu. Koordynator oraz uczestnik wielu projektów naukowych o światowym zasięgu.

Dr inż. Tomasz Szulc - nauczyciel akademicki, wydział Mechaniczny, Politechnika Wrocławska. Autor pona d 500 publikacji z dziedziny militarnej w języku angielskim, niemieckim, rosyjskim, włoskim, japońskim i polskim. Znany w całej Polsce ekspert w dziedzinie uzbrojenia i armii

Rafał W. Orkan - jako pisarz debiutował w 2007 roku opowiadaniem „Maszyna” na łamach miesięcznika „Science Fiction, Fantasy i Horror”. W swoich tekstach często przeplata elementy magii i technologii. Nieobca jest mu także stylistyka horroru. Obecnie pracuje nad scenariuszami do gier w firmie Techland.

Krzysztof "Rivid" Wacławek - Gracz z doświadczeniem , miłośnik wszelakich gier elektronicznych jak i tych bez prądu pamiętający czasy C64. Proponuje nieprzeciętne podejście do gier budując odmienne buildy oraz tworząc nietypowe filmiki na YouTube.

Łukasz Śmigiel - Pisarz, dziennikarz, wykładowca, wydawca. Doktor literaturoznawstwa UWr, naukowo zajmuje się współczesnymi formami promocji książek i pisarzy, autor powieści (m.in. „Decathexis”, „Muzykologia”), zbiorów opowiadań (m.in. „Demony”, „Mordercy”), scenariuszy komiksowych (m.in. „Władca marionetek”). Stale publikuje teksty publicystyczne w prasie oraz online (m.in. Nowa Fantastyka, Tygiel kultury, Onet, Polygamia). Od 2015 roku związany z Radiem Wrocław Kultura, w którym współtworzy pasmo literackie. Laureat konkursu na opowiadanie kryminalne „Gazety Wrocławskiej”, nominowany m.in. do nagrody kulturalnej „Gazety Wyborczej” wARTo za rok 2008. Na motywach opowiadania „Głowa do kochania”, które napisał z Kazimierzem Kyrczem, powstał krótkometrażowy horror, pt. „Head to love” (koprodukcja polsko-amerykańska), który był wyświetlany na festiwalach filmowych w Polsce i zagranicą. Jego opowiadania ukazywały się w licznych antologiach grozy i kryminału (m.in. „15 Blizn”, „Halloween”, „Księga strachu 2”, „Mogliby w końcu kogoś zabić”). Redaktor Naczelny czasopism literacko-fantastycznych: „Lśnienie” oraz „Coś na Progu”. Stale bloguje: http://lukaszsmigiel.blogspot.com Prywatnie – mąż, ojciec, fan wszystkiego co pulpowe, mackowate i pinupowe...

Paweł Iwanina - Red. Nacz. czasopisma: "Coś na Progu: Złota Era Komiksu", zastępca Red. Nacz. magazynu "Coś na Progu", dziennikarz, pisarz, współpracował z Radiem Wrocław i rozgłośnią Uniradio. Pracuje w Radiu Wrocław Kultura, gdzie prezentuje muzykę z południa Stanów Zjednoczonych. Pasjonat wszystkiego, co wiąże się z "weirdem" i pulp-kulturą. W wolnych chwilach lektor i miłośnik Old Time Radio. Prowadzi autoski blog: http://paweliwanina.blogspot.com/

Piotr Kistela - dziennikarz, publicysta związany z wrocławskim Uniradiem oraz magazynem „Coś na Progu”. Autor powieści pt. „Lignati” (ne weird), która ukażesię w druku jeszcze w tym roku. Stale bloguje: http://piotrkistela.blogspot.com/

Juliusz Wojciechowicz - rocznik '77, mieszkaniec Lublina. Prozaik, krótkoformista twórczo skupiony na literackiej grozie, grotesce oraz literaturze fantastyczno-obyczajowej. Współautor książek "Człowiekiem jestem" (Morpho 2013), "Toystories" (Morpho 2014), "Księga wampirów" (Studio Truso 2014), "Pokłosie" (Gmork 2015), "Horror na Roztoczu 2 - insomnia" (Alter Manes 2015).

Dawid Gryza - Reżyser z pasji i man iak filmów dziwnych. Współtwórca "PECADORa" i Festiwalu Filmowego "Kocham Dziwne Kino". Prowadzi blogi "Karmiony celuloidem" oraz "Kocham dziwne kino". Publikuje recenzje na www.kinoamatorskie.pl w dziale "Złapane w sieci".

Dagmara Antic - mieszka na Bałkanach gdzie od 2012 roku tworzy lalki Kaziu de Bubu.Każ da z lalek ma swoją osobowość,zapach oraz imię.Większość lalek posiada zęby akrylowe lub porcelanowe. Do tej pory Kazie były przedstawiane  szerszej publiczności na czterech wystawach,min.w Kanadzie,Polsce i Serbii.

Kamila Łukaszewicz -  miłośniczka pluszaków. Tworzy miśki, w których samo istnienie zaciera granice pomiędzy sympatycznym pluszakiem, a mrocznym gadżetem z piekła rodem. Autorka fanpage'a https://www.facebook.com/PlushMonster, gdzie można zobaczyć przejawy jej działalności twórczej. Jak sam twierdzi - two rzy pluszowe zwierzaki dla ludzi z czarnym humorem.

Magdalena Kałużyńska - urodzona 8.12.1972 roku. Autorka tekstów grozy i horrorów. Powieściowo debiutowała w 2010 horrorem „Ymar”, uhonorowanym rzez czytelników magazynu „Grabarz Polski” tytułem „horror roku 2010” dla książki polskiej oraz w roku następnym tytułem „najlepszej książki na lato 2011” w kategorii  thriller/kryminał/sensacja w plebiscycie organizowanym przez wortal literacki Granice.pl. Na koncie ma takie powieści jak „ALVETHOR – Białe Miejsce”. W przygotowaniu jest drugi tom serii. oraz powieść grozy „Cytrynowa Śmierć”. Publikowała także opowiadania w Antologiach „13 Ran”, „Halloween”, „Demononicon”, w magazynie QFANT, Fahrenheit, SFF&H, Była redaktorem literackim w magazynie QFANT, a także jurorem w konkursach literackich. Współpracuje z R DJ-o – kulturalnym radiem internetowym, tworzy audycję pt. Krwawa Kałuża

Grzegorz Gajek - ur. 28 lipca 1987 r., z wykształcenia kulturoznawca, z zamiłowania mitolog. Autor powieści grozy „Szaleństwo przychodzi nocą”, powieści s-f „Ciemna strona księżyca” oraz e-bookowego zbioru opowiadań „Sen, brat śmierci”. Jego teksty ukazywały się w popularnych czasopismach (Fantastyka Wydanie Specjalne, SFFiH oraz Magazyn fantastyczny) i e-zinach (Esensja, Qfant), a także w różnych antologiach (m.in. „31.10. Wioska przeklętych”, „Księga wampirów”, „Вizarro Bazar”, „Zombiefilia”). Zagorzały fan Wielkiej Trójcy: Lema, Lovecrafta i Tolkiena oraz reprezentowanych przez nich gatunków fantastyki. Prywatnie fajczarz, muzykant od siedmiu boleści i amator gier bez prądu. Prowadzi blog pod adresem gajekgreg.wordpress.com.