Dni Fantastyki // 13-15 maja 2016 // Wrocław

Goście Dni Fantastyki 2016

GOŚCIE SPECJALNI  

John Avon

Walijski rysownik i ilustrator fantasy i science - fiction. Zyskał światową sławę tworząc ponad 200 ilustracji do kart Magic: the Gathering. Pracował nad ilustracjami do książek takich autorów jak Stephen King, Terry Pratchett, Arthur C. Clark i Harry Harrison. W zeszłym roku pojawił się album z jego pracami - "Journeys to Somewhere Else", wydany przy udziale fanów. Mieszka obecnie w pobliżu Brighton w Anglii.    

Adrian Tchaikovsky

Autor fantasy, najbardziej ceniony przez czytelników za serię książek „Cienie Pojętnych”.Pisarz znany jest z szerokiego spektrum swoich zainteresowań – początkowo studiował zoologię, później psychologię, by pod koniec akademickiej przygody zainteresować się prawem i wybrać stabilny zawód adwokata. Tym, co towarzyszyło mu od zawsze, była miłość do fantastyki i pasja pisania autorskich opowiadań i powieści.


 BLOK LITERATURY

 

Aneta Jadowska

Filolożka, wielbicielka pomysłów niepraktycznych i niełatwych, czym uzasadnia doktorat z literatury i wiele innych ślepych uliczek w swojej biografii. Nie interesują jej małe wyzwania – skoro już spełnia się dziecięce marzenia o pisaniu powieści, nie ma powodu, by się ograniczać. Tak powstała sześciotomowa seria o Dorze Wilk, toruńskiej policjantce-wiedźmie. Nie lubi bezczynności i nudy, więc kończąc prace nad heksalogią, już obmyśla kolejne powieści.

 

Maciej Parowski

Absolwent Politechniki Warszawskiej, pisarz, scenarzysta komiksów, krytyk literacki i filmowy, redaktor. Od 1982 roku kierownik działu literatury polskiej w „Fantastyce”(od 1990 „Nowej Fantastyce”), w latach 1992-2003 również naczelny pisma. Prowadzi kwartalnik „Czas Fantastyki”(od 2004).

 

Michał Cholewa

Matematyk z wykształcenia, informatyk z zawodu, fantasta z zamiłowania. Nałóg czytania wykształcono mu podstępnie za młodu, zainteresowanie pisaniem przyszło z czasem. Fan twórczości Stanisława Lema, Joe’ego Haldemana i Roberta A. Heinleina. Historycznie zainteresowany wojną na Pacyfiku 1941-1945. Laureat Nagrody im. Janusza Zajdla w roku 2015 za „Fortę” oraz Srebrnego Wyróżnienia Nagrody Literackiej im. Jerzego Żuławskiego za tę samą powieść.

 

Bartek Biedrzycki

Urodził się w latach 70., w latach 80. zaczął czytać komiksy, zaś w latach 90. zaczął pisać opowiadania; pierwsza dekada XXI wieku upłynęła mu na robieniu i wydawaniu komiksów, a w połowie drugiej zaczął publikować książki fantastyczne. Prócz palenia polskiej stolicy i zabawiania się losami niedobitków spędza czas na robieniu zdjęć rodzinnego miasta i sklejaniu z papieru radzieckich baz orbitalnych.

 

Marcin Podlewski

Miał zostać operatorem obrabiarek skrawających. Zdał jednak na filozofię, by wreszcie wylądować na studiach dziennikarskich. Nadal czuje jednak sentyment do smarów, zgrzebnych drelichów i noży kątowych tnących stal na śrubki. Pisze dla „Nowej Fantastyki”, pojawił się też w popularnej „Zombiefilii”, a także w „Księdze Wampirów” Studia Truso i w zbiorze „Halloween 31.10”. Obecnie Marcin Podlewski pracuje nad trzecim tomem tetralogii "Głębia", której pierwsza część - "Skokowiec" otrzymała nominację Nowej Fantastyki do nagrody książka roku. Tom drugi - "Powrót" ukaże się w tym roku.

 

Paweł Majka

Urodził się w czerwcu 1972 roku w Krakowie i mieszka w nim do dziś. Publikował w pismach i portalach internetowych. Obecnie najłatwiej znaleźć go na forum Drugi Obieg Fantastyki, gdzie pojawia się pod nickiem „agrafek” oraz na stronie gikz.pl, gdzie pisuje jako „bosman plama”. Gdyby miał stworzyć listę swoich ulubionych autorów fantastyki z pewnością znaleźliby się na niej: Roger Zelazny, Dan Simmons, Neal Stephenson i Glen Cook. Oraz wielu innych…


 

Marek Grzywacz

Mieszkaniec Józefowa koło Otwocka i absolwent politologii, pisze z powołania i zamiłowania, więc poświęca słowu pisanemu większość dostępnego mu czasu. Literacko debiutował w magazynie „Fantastyka: Wydanie Specjalne” w 2010 roku, z „Nową Fantastyką” związał się na dłużej i po dziś dzień jako publicysta. Stara się robić dużo rzeczy na raz – aktywnie zajmuje się publicystyką, redagowaniem, tłumaczeniami i wszystkim, co przynosi mu świat.

 

Kazimierz Kyrcz Jr

Prozaik, poeta, felietonista, a okazjonalnie także tłumacz mieszkający w Krakowie. Jego utwory zostały przetłumaczone na angielski, rosyjski, czeski oraz słowacki, a na podstawie opowiadania napisanego wspólnie z Łukaszem Śmiglem nakręcono film „Head to Love”, wyreżyserowany przez Amerykanina Vana Kassabiana. Ma na koncie dziesięć książek, że czego ostatnia, tj. zbiór opowiadań „Femme fatale” trafiła do księgarń w połowie 2015 roku.

 

Michał Jakuszewski

Polski tłumacz literatury fantastycznej, z zawodu lekarz radiolog. Najbardziej znany z tłumaczenia cyklu Pieśń Lodu i Ognia Georrge’a R. R. Martina. Członek łódzkiego fandomu fantastyki od 1981, kiedy wstąpił do łódzkiego klubu Phoenix. Zaczynał od tłumaczenia wydawnictw klubowych, od 1991 tłumaczeniem zajmuje się zawodowo. Tłumacz około stu książek, m.in.George’a R. R. Martina, Stevena Eriksona, Glena Cooka, Davida Brina, Teda Chianga, Johna M. Harrisona i Roberta Holdstocka.

 

Andrzej Pilipiuk

Po kądzieli autor pochodzi ze szlachty zagrodowej herbu Ślepowron, osiadłej we wsiach Pomianowo i Płonna na północy Mazowsza od roku 1423-ciego. U Andrzeja mieszanka krwi szewskiej i kozackiej ze szlachecką dała nieprzewidywalne ale iście wybuchowe efekty. Szczęśliwe nieprzeciętna energia życiowa, wrodzone warcholstwo i wschodnia fantazja znajdują zazwyczaj bezpieczne dla otoczenia ujście w pracy twórczej.

 

Rafał Kosik

Jest niedokończonym architektem. Po trzech latach przerwał studia na Politechnice Warszawskiej by założyć własną firmę - agencję reklamową Powergraph. Pisz od dawna, chyba od pierwszych klas szkoły podstawowej, ale na poważnie ujawnił się opowiadaniem „Pokoje przechodnie” w miesięczniku Nowa Fantastyka 9/2001. Potem było kilkadziesiąt opowiadań, publikowanych głównie w Nowej Fantastyce i Science Fiction.

 

Kasia Sienkiewicz-Kosik

Redaktor i wydawca książek. Współwłaścicielka wydawnictwa Powergraph. Od pewnego czasu scenarzystka filmowa, z wykształcenia historyk sztuki. Wydane i redagowane przez nią książki były wielokrotnie nagradzane m.in. nagrodami im. Janusza A. Zajdla, Jerzego Żuławskiego, Książką Roku IBBY, nominowane do Paszportu Polityki i Nagrody Literackiej Gdynia.

 

Bartosz Orlewski

Z zawodu prawnik, a prywatnie miłośnik opowieści niesamowitych, bizarro fiction i weird westernów. Publikował w Nowej Fantastyce, Grabarzu Polskim, Niedobrych Literkach, Szortalu i Qfancie, a także w antologiach „Po drugiej stronie”, „Bizarro Bazar”, „Zombiefilia” i „City 3”.

 

Krzysztof Haladyn

Szeroko pojętą literaturą zainteresowany odkąd uznał, że tata zbyt szybko zasypia czytając mu na dobranoc. Oprócz książek uwielbia gry, zarówno te na planszy jak i na monitorze. Nie gardzi także dobrym filmem. Dwie wizyty w Strefie Wykluczenia wokół Czarnobylskiej AES przypłacił utratą owłosienia w górnej części czaszki, więc teraz chciałby jechać w jakieś bezpieczniejsze miejsce

 

Paulina Braiter

Polska tłumaczka z języka angielskiego, autorka felietonów i recenzji. Zajmuje się głównie fantastyką. Przełożyła około pięćdziesięciu powieści, a także opowiadania i komiksy. Na swoim koncie ma między innymi tłumaczenia powieści Neila Gaimana, J. R. R. Tolkiena, Stephena Kinga i inne. W 2001 została nagrodzona przez Europejskie Stowarzyszenie Science Fiction nagrodą dla najlepszego tłumacza.

 

Paweł Ziemkiewicz

Biolog, tłumacz, krytyk filmowy, redaktor i publicysta czasopism „Fenix”, „Fantasy”, były szef działu literatury obcej miesięcznika „Nowa Fantastyka”. Były redaktor telewizji RTL­7. W 2007, z okazji 25­lecia „Fantastyki” i „Nowej Fantastyki”, otrzymał honorową odznakę Zasłużonego dla Kultury Polskiej.

 

Maciej Lewandowski

Urodzony w roku, w którym Regan został powtórnie prezydentem, a świat dowiedział się, czym jest Terminator. Miłośnik wariantów fantastyki pozwalających Conanowi zmierzyć się z Cthulhu pośród lasów stanu Maine lub innego Nigdziebądź. Zdobywca Nagrody Nautilus za opowiadanie roku 2012.

 

Piotr W. Cholewa

polski tłumacz literatury anglojęzycznej, głównie fantastycznej (najbardziej znany z tłumaczenia serii Świat Dysku) oraz działacz polskiego fandomu fantastycznego. Z wykształcenia doktor matematyki (Uniwersytet Śląski). Wieloletni członek Śląskiego Klubu Fantastyki, były prezes i sekretarz Europejskiego Stowarzyszenia Science Fiction.


 BLOK GIER

 

Krzysztof Szafrański

Szef biura projektowego wydawnictwa Rebel. Wcześniej: dyrektor handlowy wydawnictwa Kuźnia Gier i marketingowiec w firmach Granna i Goliath Games. Od lat zajmuje się popularyzowaniem gier planszowych, karcianych i fabularnych. Organizator m. in Drużynowych Mistrzostw Europy Warhammera Fantasy Battle. Współorganizator ogólnopolskich konwentów. Fan form postteatralnych. 

 

Karol Zajączkowski

Zajmuje się promocją gier od niemal 8 lat. Pierwszy szlify zdobywał przy Wiedźminach, gdzie maczał palce w większości materiałów związanych z promocją dwóch pierwszych części gry. Następnie przez rok pobytu w Berlinie pomagał firmie Gameforge. Jakiś czas temu przeniósł się do 11 bit studios, gdzie współtworzy kampanie promocyjne tytułów studia, wliczając w to This War of Mine, jeden z największych hitów polskiej branży gier 2014 roku.

 

Łukasz Wiśniewski

Dziennikarz od gier z własnego wyboru, niegdyś spec od IT. Fandomita, współtwórca konwentów, autor kilku opowiadań. Pisząc o grach nie ogranicza się do prostych recenzji, ale zgłębia też konteksty kulturowe, rynkowe, analizuje proces twórczy (zdarzało mu się uczestniczyć w nim). Gracz RPG od 1986 roku. Obecnie współpracuje z gram.pl.

 

Konrad Czernik

Lead Concept Artist w firmie Techland z ponad dziesięcioletnim doświadczeniem w branży. Tytuły zrealizowane na podstawie konceptów Konrada to m.in. seria Dead Island, seria Call of Juarez, Hellraid i kilka projektów realizowanych w ShortBreak Studios. Kilka lat wspomagał aranżację środowiska gry, by płynnie przejść do specjalności projektowania postaci. Obecnie zajmuje się kreowaniem wizji artystycznej gry i odpowiada za wygląd i produkcję wszystkich postaci.

 

Piotr Koryś

Twórca RPGów, wydawca rpgów, gracz w RPG.Od ponad 20 lat gra w gry fabularne, od około 12 je tworzy. Zadebiutował na łamach „Magii i Miecza” przygodami i tekstami do „Deadlands: Martwe Ziemie”. Jego fascynacja tym systemem została doceniona przez Pinnacle Entertainment Group - najpierw pracował przy „Deadlands Reloaded”, ale szybko zaczął pracować jako redaktor linii „Savage Worlds” w PEGu. Współtworzył (jako autor, redaktor czy playtester) przy wielu grach rpg.

 

Piotr Budak

Znany szerszej publiczności jako Ventas, jest jednym z czołowych znawców historii Warcrafta w naszym kraju. Zasłynął jako autor „Pradawnej Kroniki” (pierwszej polskiej książki o dziejach Azeroth) oraz serii filmów „Lore of W3” zamieszczanych na kanale YT. Jego artykuły są publikowane na portalach WoWCenter.pl oraz HSArena.pl, na których prowadzi dwa kąciki przybliżające graczom Warcrafta i Hearthstone’a historię znanych postaci uniwersum „Bohaterowie Żagniewnego Kamyka” oraz „Zbrojownię”.

 

Krzysztof Zięba

Entuzjasta i projektant gier planszowych, komputerowych i fabularnych. Zajmuje się także propagowaniem gier jako jednego z najprzyjemniejszych i najbardziej rozwojowych sposobów spędzania wolnego czasu. Pracował w firmach takich jak Artifex Mundi, Tate Interactive, czy Kuźnia Gier, współpracował z kilkoma innymi. Autor gry planszowej In the Name of Odin. Lubi dobry design, dobrą zabawę i dobre jedzenie.


BLOK KOMIKSU I ILUSTRACJI

 

Jan Skarżyński

Rocznik 1989, pochodzi z Sieradza. Absolwent krakowskiej ASP, malarz, ilustrator i twórca komiksów. Obecnie mieszka we Wrocławiu. W zamierzchłych czasach rysował komiksy internetowe ("Wombaty"), a od pięciu lat zajmuje się wydawaniem zinów oraz niezależnych komiksów ("Hałabała", "[DNC] komiks"). W roku 2014 rozpoczął prace nad autorską serią komiksową pt. "Gałgan". Jego prace można również odnaleźć w takich antologiach jak "1 zine", "Mydło zin" i "Warchlaki".

 

Grzegorz Przybyś

Rysownik koncepcyjny, ilustrator i współtwórca studia Division 48. Pracował nad takimi tytułami jak "Call of Jaurez:Bound in Blood","Dead Island" and "Call of Juarez: The Cartel". Portfolio zawiera takie projekty jak "Witcher 3", "Dying Light" "Call of Juarez: Gunslinger", "Might and Magic X" oraz "Heroes VII". Od sierpnia 2015 roku tworzy okładki dla amerykańskiego wydawnictwa komiksowego "Dark Horse" oraz współpracuję z firmą Blizzard.

 

Jakub Różalski

Malarz, artysta koncepcyjny, ilustrator, jest wielkim pasjonatem historii, a tematyką fantasy i science fiction interesuje się od najmłodszych lat. Swoją przygodę ze sztuką rozpoczynał na papierze i płótnie, nad długo przed odkryciem grafiki komputerowej. W swojej twórczości łączy klasyczne motywy kawalerii, polskiej armii, codziennego życia na wsi, polskiego malarstwa przełomu XIX i XX wieku z modernistycznym designem, olbrzymimi robotami bojowymi czy motywami SF.

 

Grzesiek Wróblewski

Jeden z najciekawszych artystów – ilustratorów młodego pokolenia. Ilustrator i concept artist w interaktywnej agencji Juice. Autor niezliczonej ilości projektów kreatywnych, między innymi okładek takich wydawnictw jak słuchowisko „Wiedźmin” i albumu Girl and the Nervous Guy „Shake the tree”. Jego niepowtarzalny styl jest oparty na detalach, głównie roślinnych, kreślonych w konwencji art nouveau..

 

Jakub Dem Dębski

Amatorski krytyk filmowy, komik i rysownik komiksów. Tworzy w internecie od 2004. Angażował się w tworzenie podcastów (Radio Demland), programów na żywo (Kreatury), przeróbek (Star Trek) i wideoporadników (Ogarnij Się), ale najbliższe jego sercu nadal jest bazgranie komiksów, które teraz także sam wydaje na papierze i sprzedaje na festiwalowych stoiskach.

 

Paweł Zych

Urodzony A.D. 1980 w Starachowicach, obecnie mieszka i pracuje w Poznaniu. Twórca komiksów i ilustrator. Ma na swoim koncie pełnometrażowe autorskie albumy „Infamis” oraz „Chomik Zagłady” (wyd. Taurus). Na stałe współpracuje z miesięcznikiem „Focus Historia”. W 2012 ukazał się nakładem wydawnictwa BOSZ „Bestiariusz słowiański” - leksykon demonologii słowiańskiej, jego autorstwa. Był to pierwszy tom serii Legendarz, traktującej o polskich wierzeniach ludowych. 

 

Tomasz Niewiadomski

Absolwent Wydziału Grafiki Europejskiej Akademii Sztuk w Warszawie. Od 1991 roku współpracuje z miesięcznikiem „Nowa Fantastyka”, na łamach której stworzył postac Ratmana. Rysuje i zamieszcza komiksy na łamach „Czasu Fantastyki”. Publikował swoje rysunki i komiksy w wielu czasopismach m.in.: ”Życie”, ”Zeszyty komiksowe”, ”Rzeczpospolita”, ”Polityka”, ”Kocie sprawy”. W 2005 roku na Festiwalu Komiksowym w Łodzi otrzymał pierwszą nagrodę za krótką formę komiksową.

 

Grzegorz Janusz

Od ponad 20 lat mieszka w Warszawie; autor licznych opowiadań i scenariuszy, głównie komiksowych; debiutował w 1991 r.; publikował m. in. w „Nowej Fantastyce”, „Machinie”, „Lampie”, ”Playboyu”, „Misiu” i „Frondzie”; jego teksty były tłumaczone na angielski, francuski, niemiecki, czeski, rosyjski, litewski i serbski; współpracuje z najwybitniejszymi polskimi rysownikami. Portret Grzegorza Janusza wykonał Marcin Podolec.

 

Bartłomiej Fedyczak

Ilustrator, grafik, art director. Samouk, bawi się rysowaniem od 2010 roku. Współpracuje głównie z wydawcami gier RPG i planszówek takimi jak: Pinnacle Entertainment Group, Savaje Mojo, Gunmetal Games, czy polskimi Kuźnią Gier, Rebelem i Gramelem. Jego ilustracje można znaleźć w takich systemach jak Deadlands, czy Savage Worlds oraz wielu grach planszowych. Od 2014 związany jako art director z czasopismem „Magia i Miecz”, a później także z wyd. Van Der Book.

 

Christian A. Dumais

Amerykański pisarz, komik i mówca żyjący we Wrocławiu. Jest najbardziej znany ze swojego konta na Twitterze @DRUNKHULK, które śledzone jest przez prawie 200 tysięcy osób i zainspirowało wydanie książki Smashed: The Life and Tweets of Drunk Hulk. Magazyn TIME nazwał go "jednym ze swoich ulubionych komików". Jego inne książki to między innymi Empty Rooms Lonely Countries, Cover Stories oraz A West Coast Thing, która skupia się na analizie każdego numeru komiksu West Coast Avengers

 

Derrek Carriveau

Ze swoim gładkim niczym whisky głosem i ostrym niczym martini dowcipem z humorem podchodzi do swoich decyzji, które wywiodły go z rodzinnego kraju oraz do dziwnych sytuacji, które się z tym wiążą, włączając w to naukę systemu metrycznego, odnajdywanie swoich korzeni, założenie rodziny i upewnienie się w swojej miłości do piwa. Carriveau, Amerykanin mieszkający we Wrocławiu, jest komikiem, pisarzem i aktorem głosowym.

 

Sebastian Skrobol

Wrocławski twórca komiksowy, wielokrotnie wyróżniany w festiwalowych konkursach za swoje krótkie formy komiksowe. Jego prace publikowane były w różnych katalogach, albumach zbiorczych i antologiach. Zawodowo pracuje jako ilustrator i grafik (głównie na potrzeby gier) . W 2014 roku wydał autorski album " quiet little melody".

 

Konrad Okoński

Absolwent Akademii Sztuk Pięknych we Wrocławiu. Rysownik komiksów, animator, podkaster. Prowadzi http://konradokonski.com. Stara się zdrowo odżywiać, bezskutecznie

 

Anna Kłosowska

Mieszka wraz z rodziną w Warszawie. W 2014 roku zaczęła udostępniać swoje prace szerszej publiczności za pośrednictwem profilu “Odmęty Absurdu” na portalu Facebook. Na co dzień pracuje w branży niezwiązanej z grafiką, choć jak sama pisze, chciałaby utrzymywać się z rysowania.

 

Przemysław Truściński

Ukończył liceum plastyczne i wydział Grafiki i Malarstwa ASP w Łodzi. Współtworzył stowarzyszenie Contur, z którym organizował Festiwal Komiksu. Magazyn Archive przyznał Trustowi miano jednego z 200 najlepszych ilustratorów na świecie.


 BLOK FILMÓW I SERIALI

 

Patryk Scelina

Grafik, producent muzyczny i specjalista postprodukcji filmowej. Brał udział w realizacji seriali animowanych tj. „Włatcy móch”, „1000 złych uczynków” oraz pełnometrażowych filmów animowanych tj. „Włatcy móch” i „Złote krople”. W ostatnim czasie współpracował przy filmie „Karbala”. Zajmuje się również produkcją muzyki na potrzeby zwiastunów filmowych, gier, filmów krótkometrażowych i reklam.

 

Krzysztof Uzdowski

Student. Jeszcze nie wieczny, ale niewiele brakuje. Od jakiegoś czasu szuka swojego wymarzonego zawodu, ale jedyne przy czym potrafi wytrzymać więcej niż kilka tygodni, to oglądanie i mówienie o filmach. Swojego bloga zgodnie z duchem czasu przekształcił niedawno w wideobloga, gdzie kolejne negatywne recenzje polskich komedii romantycznych powiązał ze swoją twarzą. Na razie nikt nie obił mu oczu. Poza filmami ogląda koszykówkę, nie śpi po nocach i gra na Playstation.

 

Łukasz Śmigiel

Jest pisarzem i dziennikarzem (m.in. Onet, „Welcome to Wrocław”). Na co dzień wykłada na UWr w Instytucie Dziennikarstwa i Komunikacji Społecznej. Od lat związany z różnymi stacjami radiowymi (obecnie - Radio Wrocław Kultura). Nominowany do nagrody wARTo Gazety Wyborczej. Twórca pulpowej serii książkowej o przygodach Tequili, która miesza ze sobą motywy postapo, science-fiction, westernu i horroru. www.lukaszsmigiel.blogspot.com

 

Juliusz Wojciechowicz

Prozaik, krótkoformista twórczo skupiony na literackiej grozie, grotesce oraz literaturze fantastyczno-obyczajowej. Nominowany do Nagrody Polskiej Literatury Grozy im. Stefana Grabińskiego w kategorii „Najlepsze opowiadanie grozy wydane w 2014r.” Pomysłodawca i współautor książek Pokłosie, Hardboiled, w przygotowaniu: Bez znieczulenia. W stałej współpracy z popkulturowym portalem dzikabanda.pl współprowadzi cykliczny DKF – Grindhouse.

 

Simon Zack

Rocznik 1979, pisarz, miłośnik fantastyki w każdej postaci, weteran RPGów i planszówek. Stały bywalec imprez fantastycznych, niezmordowany prelegent, wiecznie zaangażowany twórca konwentowych atrakcji. Miłośnik kina, książek, filmów złotej ery Hollywood i Errola Flynna. Cthulhu geek, Trekkie i Browncoat całym sercem. www.simonzack.pl

 

Michał Azarewicz

Od początku pracy w Platige Image związany z działem Animacji i VFX, pracował przy „Godfire: Rise of the Prometeus„, „Ambition” dla Europejskiej Agencji kosmicznej i projektach Allegro: „Starości Axolotla” Jacka Dukaja, a także „Legendach Polskich„. Dodatkowo zajmuje się promocją każdego cinematiku czy projektu specjalnego przygotowanego przez Platige. Odpowiada także za kontakty z mediami, oraz kontakty międzynarodowe.

 

Dominik Stankiewicz

W latach 2013 - 2015 prowadził bloga "Filmy, Które Ryją Banie Zbyt Mocno", który obecnie nosi nazwę "Zryta Bania Stanleya". Od lat zafascynowany jest kinem zarówno mainstreamowym jak i undergroundowym i dość spontaniczną decyzją było rozpoczęcie pisania o nich, najpierw na fanpage, potem na blogu. Dziś na blogu FB ma już ponad 35K czytelników i setki artykułów na koncie. 

 

Paweł Sarbinowski

Scenarzysta, reżyser, poeta. Współtwórca Niezależnej Grupy Artystycznej SPAM z którą od 2008 roku jest organizatorem i producentem Przeglądu Kina Niezależnego SPAM w Pleszewie. Współproducent wielu filmów Piotra Matwiejczyka.  

 

Piotr Żukowski

Reżyser, operator, producent filmowy i telewizyjny, twórca Multimedia Happy End Festiwal Filmów Optymistycznych. Absolwent PWSFTviT w Łodzi, Wyższej Szkoły Dziennikarskiej im. M. Wańkowicza w Warszawie. Wykładowca Dolnośląskiej Szkoły Wyższej we Wrocławiu. 

 

Paweł Jóźwiak - Rodan

Reżyser filmowy i kulturoznawca. Autor książki "POLSKI HORROR, czyli o filmie grozy słów kilka”, traktującej o polskich filmach grozy takich jak LOKIS, WILCZYCA, WIDZIADŁO, MEDIUM, LABIRYNT. Redaktor naczelny czasopisma „Łowca wyobraźni”. Redaktor i pomysłodawca antlogii „Nemezis”, „Danse Macabre”. Współtwórca strony polskihorror.pl. Jego ostatnie dzieło to film „Pielgrzym” (http://filmpielgrzym.pl). 


 BLOK NAUKOWY

 

Andrzej Dragan

Doktor habilitowany na uniwersytecie Warszawskim. Zdobywca wielu nagród w dziedzinie fotografii a także kompozytor. Znany z kontrowersyjnych sesji zdjęciowych. www.andrzejdragan.com

 

Mateusz Wielgosz

Węglowy szowinista. Od kilku lat dzieli się swoją fascynacją nauką i techniką prowadząc bloga Węglowy Szowinista, a także na łamach gazet (Nowa Fantastyka, Wiedza i Życie, Gazeta Wyborcza), oraz w czasie konwentów i imprez takich jak Dni Nauki czy „Wieczory dla dorosłych” w Centrum Nauki Kopernik.

 

Mystery TV

Kanał MysteryTV powstał w 2014 z inicjatywy Jakuba Rutki. Początkowo formuła opierała się na krótkich filmach dokumentalnych z zakresu zjawisk paranormalnych, niewyjaśnionych i nadprzyrodzonych. Z czasem na kanale zaczęły pojawiać się wersje audio krótkich strasznych historii, zwanych creepypastami. Profesjonalna realizacja sprawiła, że MysteryTV szybko zdobyło popularność wśród miłośników gatunku, stając się jednym z najpopularniejszych kanałów o tej tematyce.

 

Klaudia Heintze

Ekspert w dziedzinie perfumiarstwa, krytyk perfumeryjny, autorka bloga Sabbath of Senses skupiającego wokół siebie miłośników perfum z całej Polski. Doradca zapachowy, twórca perfum na zamówienie zwanych bespoke fragrances. Promotorka działań zmierzających do uznania perfumiarstwa za dziedzinę sztuki. Prowadzi warsztaty perfumeryjne i szkolenia olfaktoryczne dla instytucji kultury i firm komercyjnych.

 

Maciej Szewczyk

Obecnie jest doktorantem w Instytucie Genetyki i Biotechnologii Wydziału Biologii Uniwersytetu Warszawskiego, gdzie zajmuje się m. in. badaniem struktury genetycznej populacji wilków rekolonizującej zachodnią cześć Polski. Od lat działa też w Stowarzyszeniu dla Natury "Wilk", monitorując wilki w Borach Tucholskich i na Pomorzu Gdańskim.

 

Wojciech Pietruszka

Adiunkt w Zakładzie Historii Starożytnej (Instytut Historyczny, Uniwersytet Wrocławski). Naukowo interesuje się historią gospodarczą i społeczną starożytnego Rzymu, prozopografią i onomastyką oraz epigrafiką, natomiast prywatnie zajmują go książki, planszówki oraz wypady w góry.

 

Marco Kubiś

Pierwszy w tym wymiarze vloger paranormalno-lifestylowy. Jego istniejący od 2012 roku kanał w serwisie Youtube jest połączeniem vlogów z komedią grozy. Porusza w nim tematy dotyczące rzeczy paranormalnych, ale też często zahacza o wątki popularno-naukowe czy czysto komiedowe. A czasami mówi tylko o piciu kawy i jedzeniu pizzy hawajskiej, ale podobno też ciekawie. youtube.com/marcokubis

 

Aleksandra Janusz

doktor neurobiologii, obecnie pracuje w Międzynarodowym Instytucie Biologii Molekularnej i Komórkowej w Warszawie. Debiutowała w "Science Fiction" 4/2001 opowiadaniem "Z akt miasta Farewell", jest autorką powieści "Dom wschodzącego słońca" (Runa, 2006). Wkrótce nakładem wydawnictwa "Nasza Księgarnia" zostanie opublikowana jej kolejna powieść, "Asystent czarodziejki".