
Marta Krajewska – urodzona w 1982 r. Autorka powieści dla dorosłych i dzieci ze słowiańskiego uniwersum Wilczej Doliny oraz seriali storytel original. Pierwszy tom cyklu o opiekunce Vendzie, „Idź i czekaj mrozów”, doczekał się wydania w USA, Nowej Zelandii i Rosji. W lutym tego roku premierę miał jej słowiański erotyk „Pragnę więcej”, osadzony w realiach wczesnego średniowiecza. Z wykształcenia rosjoznawczyni, ciałem mieszka w podkrakowskiej wsi, sercem w Wilczej Dolinie. Poza pisaniem prowadzi warsztaty o życiu codziennym wczesnych Słowian. Nie wyobraża sobie dnia bez kawy oraz mieszkania w mieście. Kocha rodzinę, owce, ukulele oraz podróże po Polsce. Uhonorowana nagrodą im. Macieja Parowskiego w 2020 r. Trzykrotnie nominowana do Zajdli, nominowana do IBBY. Strona: https://martakrajewska.eu/ Facebook: https://www.facebook.com/Marta.Krajewska.autorka Instagram: https://www.instagram.com/marta_krajewska_autorka/ You Tube: https://www.youtube.com/c/MartaKrajewska

Piotr W. Cholewa – matematyk, tłumacz, działacz fandomu. Ukończył studia matematyczne i obronił doktorat na Uniwersytecie Śląskim. Pracował w Instytucie Matematyki UŚ do 2000 roku. Działa w Śląskim Klubie Fantastyki od początku jego istnienia (był skarbnikiem, wiceprezesem, członkiem Zarządu, wydawał fanzin). Był członkiem zarządu w Europejskim Stowarzyszeniu SF, gdzie pełnił (w różnej kolejności) funkcje prezesa, wiceprezesa i skarbnika. Także były prezes i wiceprezes Związku Stowarzyszeń „Fandom Polski”. Jako tłumacz debiutował w fanzinach. Pierwszym oficjalnym tłumaczeniem było opowiadanie „Meteor” Johna Wyndhama (1983 r.). Najbardziej znany jest z przekładu książek Terry’ego Pratchetta o świecie Dysku, cyklu Orsona Scotta Carda o Enderze, trylogii Ciągu Williama Gibsona czy cyklu Amber Rogera Zelazny’ego. Wielokrotnie nagradzany za działalność fanowską oraz tłumaczenia (w tym nagrodą Stowarzyszenia Tłumaczy Polskich).

Elżbieta Żukowska – pomysłodawczyni i realizatorka kilkunastu projektów kulturalnych z dziedziny teatru, literatury, komiksu i filmu przeprowadzonych we współpracy z instytucjami kultury oraz organizacjami pozarządowymi. Scenarzystka komiksowa, debiutowała Miastem z widokiem w 2014 roku, kontynuowała gdyńskie historie w Kapitan Wronie (2016), z rysunkami Łukasza Godlewskiego. Napisała też opowieść o końcu I wojny, czyli Jaskółkę (2018), zilustrowaną przez Andrzeja Chyżego. Od kilku lat (2017-2021), wraz z Karolem Kalinowskim (KRLem) tworzy serię komiksów dla dzieci pod tytułem Borka i Sambor. Literaturoznawczyni, autorka Mitologii Andrzeja Sapkowskiego (2011), badaczka mitu słowiańskiego w kontekście pamięci kulturowej. Redaktorka merytoryczna i językowa, związana z gdańskim wydawnictwem Marpress, wrocławską Amalteą oraz poznańskim Zyskiem. Uczy kreatywnego pisania autorską metodą warsztatową. Poza filmoznawstwem na Uniwersytecie Gdańskim, prowadziła zajęcia scenopisarskie dla Collegium Gedanense.

Krzysztof Haladyn – Urodzony w 1983 roku we Wrocławiu. Z wykształcenia dziennikarz i specjalista public relations, zawodowo żadnej pracy się nie boi. Szeroko pojętą literaturą zainteresowany odkąd uznał, że tata zbyt szybko zasypia czytając mu na dobranoc. Oprócz książek uwielbia gry, zarówno te na planszy jak i na monitorze. Nie gardzi także dobrym filmem. Dwie wizyty w Strefie Wykluczenia wokół Czarnobylskiej AES przypłacił utratą owłosienia w górnej części czaszki, więc teraz chciałby jechać w jakieś bezpieczniejsze miejsce – myśli o Nowej Ziemi lub okolicach zakładów Majak. Za kordon Fabrycznej Zony wdarł się przebojem z konkursu debiutantów. Po spektakularnym rajdzie przez Zonę ruszył do cyfrowego Polis – i cyberpunkową powieścią „Cyfrak” podbił serca kolejnych fanów. W „Ostatnim namaszczeniu” udowodnił, że mariaż historii i magii to to, co tygryski lubią najbardziej. Teraz wraca z mroźną, postapokaliptyczną „Hordą”.

Grzegorz Wielgus – zawodowo copywriter i content creator dla krajowych serwisów oraz zagranicznych sklepów internetowych. W wolnym czasie miłośnik historii, fantastyki, żywo zafascynowany epoką średniowiecza, a także martwo zainteresowany dawnymi obrzędami pogrzebowymi i kulturową rolą potworów w dawnych społeczeństwach. Autor powieści historycznych z wątkami fantastycznymi „Pęknięta korona” i „Czarcie słowa”, thrillera „Saal”, a także powieści fantasy „Widząca Pustkę”, która aktualnie przechodzi renowację w redakcji. Takżę autor książki „Krzyżowiec”, a także opowiadań „Niech żyje król” – znajdującego się w antologii fantastyki erotycznej (nie)Realna Magia – „Lot bez lądowania” – opublikowanego w numerze 1 (60) Creatio Fantastica oraz 16 innych tekstów o zróżnicowanej długości, rozsianych po internetowych czasopismach.

Jakub Bielawski – nasz wrocławski autor, który sam siebie przestawia tak: „gruby człowiek na grube czas. Kiedyś pisał więcej, teraz pisze mniej, bo mu obowiązki doszły. Raczej ponury, w swej twórczości nieco prymitywny, z pretensjami do pseudointelektualizmu. Pisze smutne i nudne książki z ładnymi okładkami”.

Dawid Głownia – dr nauk o sztuce, pracownik Instytutu Dziennikarstwa i Komunikacji Społecznej Uniwersytetu Wrocławskiego. Jego zainteresowania obejmują historie kina, ze szczególnym uwzglednieniem kina Japoniii i Korei Południowej, marginesy światowego kina gatunków, historię komiksu amerykańskiego i szeroko rozumianą społeczną refleksję nad kulturą popularną. Autor dwóch książek o kinie w Japonii – „Sześć widoków na kinematografię japońską” (2013) i „Początki kina w Japonii na tle przemian społeczno-politycznych kraju” (2020) oraz licznych artykułów. W wolnych chwilach prowadzi fanpejdż i blog Pan Optykon.

Magdalena Wolff – Słowianka, japonistka, wielbicielka mitologii wszelakich, autorka słowiańskiego cyklu Moc korzeni („Kukułka i wrona”, „Szata z piór”). Jej własne korzenie są mocno związane z pewną osadą na Mazowszu, gdzie jej przodkowie od połowy XIX w. wytwarzali piękne przedmioty ze szkła. Nie dziwi więc, że jej ulubioną polską baśnią jest „Szklana góra”. Jest również miłośniczką piór wiecznych, którymi pisze swoje książki.

Anna Sokalska (Autor załączonego zdjęcia – Aleksandra Macewicz) – autorka cyklu urban fantasy „Opowieści z Wieloświata” oraz kryminału „Raróg” inspirowanych wierzeniami dawnych Słowian oraz słowiańską kulturą ludową. Obecnie jako pisarka współpracuje przy powstającej grze wideo „Gord”, do której stworzyła m.in. autorską wizję słowiańskiej mitologii. Nowe powieści w przygotowaniu.

Adrianna Michno – kulturoznawczyni po specjalności filmowej oraz medialnej, badaczka światów wyobraźni i popkultury. Prowadzi zajęcia w Uniwersytecie Wrocławskim i pracuje nad doktoratem, w którym uniwersum Harry’ego Pottera odgrywa ważną rolę. Pisała dla takich portali jak ostatniatawerna.pl oraz serialowy.pl, zdarzyło się jej również oprowadzać po wystawie pełnej pracy Andy Warhola i Salvadora Dali.

Radek Rak – pisarz i lekarz weterynarii. Za powieść „Baśń o wężowym sercu” otrzymał Nagodę Nike, Nagrodę im. Janusza A. Zajdla, Nagrodę im. Jerzego Żuławskiego oraz European Science Fiction Society Award w kategorii Best Written Work of Fiction. W tym roku nakładem Wydawnictwa Powergraph w maju ukazała się jego kolejna powieść, „Agla”. Autorem zdjęcia jest Mikołaj Starzyński.

Prof. dr hab. Marek Nowicki – jest z wykształcenia fizykiem. Pracuje w Instytucie Fizyki Doświadczalnej Uniwersytetu Wrocławskiego, w którym pełni funkcję zastępcy dyrektora d.s. prac badawczych, kierownika Zakładu Spektroskopii Elektronowej oraz kierownika laboratorium elektrochemicznego skaningowego mikroskopu tunelowego (EC-STM). Odbył wieloletnie staże naukowe w renomowanych ośrodkach naukowych. Jest stypendystą fundacji Alexandra Humboldta. Jego zainteresowania naukowe dotyczą właściwości fizykochemicznych powierzchni ciał stałych, przemian strukturalnych oraz procesów formowania warstw adsorbatów (molekuł, metali, półprzewodników, tlenków) na różnych podłożach w środowisku ultrawysokiej próżni oraz w roztworach. Jest współautorem licznych publikacji i rozdziałów w książkach wydanych w czasopismach o międzynarodowym obiegu, nowych metod badawczych DAES i DEPES oraz posiada wieloletnie doświadczanie w pracy z licznymi metodami doświadczalnymi stosowanymi w diagnostyce powierzchni fazy skondensowanej. Uczestniczy w projektach badawczych finansowanych przez UWr, MNiSW, NCN, oraz fundacje AvH i DAAD.

Beata Smugaj – autorka internetowego komiksu “Lisie Sprawy” o przygodach średniowiecznych lisków, które borykają się z uniwersalnymi dla nas problemami, takimi jak wczesne wstawanie, czy boląca nóżka. Remedium jest ojojane, bo “ojojane miejsca bolą mniej”. Prywatnie ilustratorka, gamerka, fanka Wiedźmina i opiekunka dwóch świnek morskich Tesli i Ediego.

Dora Pindur – skrzypaczka i rysowniczka, od kilku lad administruje grupą Urban Sketchers Poland. Ma na swoim koncie organizację dziesiątek spotkań rysunkowych w różnych miastach Polski, a także wystaw i warsztatów. Współpracowała z różnymi instytucjami kultury (muzea, ośrodki, galerie) oraz grupami Urban Sketcherów z wielu krajów. Swoje doświadczenie zdobywała na licznych kursach i warsztatach dotyczących Urban Sketchingu, rysunku architektonicznego, akwareli, rysunku postaci, w szkołach artystycznych, a także w praktyce, spędzając setki godzin na szkicowaniu w terenie i uczestnicząc w tematycznych festiwalach. Jest autorką artykułów promujących miejskie szkicowanie w Polsce dla międzynarodowego magazynu Drawing Attention. Miłośniczka podróży i rysowania na żywo; na co dzień gra w orkiestrze Leopoldinum w Narodowym Forum Muzyki we Wrocławiu. Jej rysunki można znaleźć na instagramowym profilu @dora_sketcher.

Twórca kanału Fantastyczna Karczma, na którym publikuje recenzje oraz wideoeseje na temat anime. Wielki fan twórczości studia Ghibli, a zwłaszcza reżysera Grobowca Świetlików – Isao Takahaty. Pasjonują go również historie produkcji konkretnych tytułów oraz książki fantasy.

Robert Bele Sienicki – urodzony gdzieś w latach 80. Twórca webkomiksu „The Movie”, scenarzysta nagrodzonego albumu „Scientia Occulta” i rysownik nienagrodzonego „Sklepiku z Robotami”. Obecnie w wolnych chwilach tworzy „Beletrystykę” — autobiograficzny komiks o twórcy autobiograficznego komiksu oraz współtworzy kolejne przygody „Rycerza Janka”. Jego ostatni komiks „Ostatni Pisarz” (scenariusz Jan Mazur) został nominowany do tytułu Najlepszego Polskiego Albumu na 32. Międzynarodowym Festiwalu Komiksu i Gier w Łodzi, co bardzo go cieszy. Mieszka we Wrocławiu, gdzie trzyma wszystkie swoje rzeczy.

Julian Jeliński – twórca vloga „Brody z kosmosu”, pełnego brodatych recenzji i najbardziej kosmicznego spojrzenia na filmy, komiksy i cały geek świat. Na Brodach znajdziecie „Najgorsze Animacje”, podcast „Koszmarne Horrory”, komentarze i popkulturowe analizy. Uwielbia poszukiwać ideologii w popkulturze prawie tak bardzo, jak Slavoj Žižek. Gdy nie nagrywa, jest człowiekiem-przewodnikiem swojego ślepego psa i nosicielem upierdliwego kota

Joanna Zagner-Kołat – Ilustratorka książek i komiksów dla dzieci oraz dorosłych. Ukończyła Akademię Sztuk Pięknych w Łodzi. Mieszka i pracuje we Wrocławiu. Stworzyła między innymi oprawę plastyczną do portalu www.kula.gov.pl, Zilustrowała ponad siedemdziesiąt książek, w tym popularną serię dla dzieci pt. „Filipek i…”, oraz zrealizowała komiksy takie jak „Królewskie życie królów” czy „Przepis na zupę dyniową”. Dodatkowo przeprowadziła kilkaset warsztatów i spotkań autorskich w całej Polsce.

Michał „Komisarz Sev” Ogrodowicz – fan Star Wars z Wrocławia, który już od ponad 15 lat żyje w skomplikowanym związku z Odległą Galaktyką. Wielokrotny prelegent na wszelkiej maści konwentach, organizator spotkań Wrocławskiego Fanklubu Gwiezdnych Wojen oraz twórca Ziemniaczanego Pola Komisarza Seva na Youtube: https://www.youtube.com/channel/UCgCe_2CiiO7F40K30io9v3Q

Łukasz Czarnecki – Historyk, pisarz i publicysta autor powieści dark fantasy Apostata wydanej przez Wydawnictwo Insignis, członek redakcji magazynu Nowa Fantastyka, współpracownik licznych pism popularnonaukowych.

Dominik Lewiński – doktor nauk humanistycznych, literaturoznawca i medioznawca. Teoretyk. Autor kilkudziesięciu publikacji z zakresu teorii mediów, komunikacji, kultury i literatury.Postrach studentów. Lubi nudę i ekstremalny death metal.

Magdalena Kucenty – Magister inżynier telekomunikacji z wykształcenia, pisarka fantastyki z wewnętrznej potrzeby. Autorka licznych opowiadań fantastycznych (publikowanych między innymi w Nowej Fantastyce i Fantomie). Trzykrotnie nominowana do nagrody im. Janusza A. Zajdla. Kilka lat temu porzuciła karierę administratora IT, by zostać pisarką w branży gier. Dotąd współpracowała z takimi studiami jak CD Projekt Red i 11 bit studios. W lutym 2021 wyszła jej debiutancka powieść „Zodiaki. Genokracja”.

Maja Starakiewicz – doktor sztuki, projektantka graficzna, ilustratorka, prowadzi zajęcia w Pracowni Rysunku Narracyjnego na ASP w Krakowie oraz na ANS w Tarnowie. Autorka adaptacji rysunkowej „Eposu o Gilgameszu” (www.gilgamesz.com.pl), spektaklu rysunkowego na podstawie „Rękopisu znalezionego w Saragossie” i wielu innych projektów łączących sztuki wizualne i literaturę. Czeka na kolejną część Disco Elysium. www.maja.starakiewicz.pl

Krzysztof Gawronkiewicz – rysownik, twórca komiksów takich jak seria Mikropolis (scenariusz Dennis Wojda), Esencja (scenariusz Grzegorz Janusz), „Achtung Zelig!” (scenariusz Krystian Rosenberg) czy „Powstanie” (scenariusz Marzena Sowa). Ostatnie dwa albumy „Beneficio” i „Zwrotnik Panny” do tekstów Michała Kalickiego powstawały m.in. na bazie szkicowników komiksowych..

Krzysztof M. Maj – miłośnik światotworzenia (niestety w teorii, nie praktyce); wykładowca na Wydziale Humanistycznym AGH, gdzie spełnia swe odwieczne fanowskie marzenie o zajmowaniu się zawodowo fantastyką i grami wideo; autor dwóch książek o teorii fantastyki, Allotopie (2015) oraz Światotwórstwo w fantastyce (2019); vloguje o grach, fantastyce i kulturze na kanale YouTube’owym pod oryginalną nazwą „Krzysztof M. Maj”.

Łukasz Godlewski – Twórca komiksowy z Gdańska. Autor komiksu Malarz. Zadebiutował albumem komiksowym Miłość w wydawnictwie Smallpress.pl w 2012 roku. Współtworzył takie komiksy jak Benia Dampc i pewien ambitny prokurator (scen. Jerzy Szyłak), Kapitan Wrona (scen. Elżbieta Żukowska), Niesamowite opowieści Josepha Conrada (scen. Maciej Jasiński), Rotmistrz Polonia (scen. Łukasz Kowalczuk). Zilustrował też kilka odcinków Drabblecast oraz NoSleep Podcast – jednego z najbardziej popularnych podcastów grozy na świecie. Obecnie żyje na emigracji w Krakowie…

Marta Górna – od 2015 r. prowadzi bloga “Górna Ogląda”, na którym pisze głównie o filmach klasy B, C i bez klasy. Czasami znajduje perełki. Od 10 lat pracuje w “Gazecie Wyborczej”, na której łamach publikuje teksty o popkulturze, kinie i wywiady z gwiazdami lat 80. i 90. Interesuje się m.in. kinem, Dzikim Zachodem, gorączkami złota, seryjnymi mordercami i kilkoma innymi rzeczami, które nie mają ze sobą nic wspólnego.

Jakub Syty – na co dzień zajmuje się komiksami jako tłumacz. Okazjonalnie jest również komiksowym scenarzystą – na koncie ma między innymi adresowaną do dzieci serię „Kubatu”. 50 kadrów na 50-lecie „Kajka i Kokosza”

Szymon Holcman – Absolwent filmoznawstwa na Uniwersytecie Jagiellońskim w Krakowie. Współwłaściciel wydawnictwa kultura gniewu, publikującego komiksy najlepszych współczesnych twórców z Polski i świata. Przez blisko 10 lat był związany z firmą Gutek Film, gdzie pracował przy wprowadzeniu na ekrany polskich kin blisko 130 filmów. Przez kilka lat również redaktor naczelny katalogu festiwalu Nowe Horyzonty. Juror m.in. w komiksowych konkursach Muzeum Powstania Warszawskiego, czy Międzynarodowego Festiwalu Komiksu w Łodzi. Był także redaktorem linii wydawniczej poświęconej komiksom w wydawnictwie Marginesy. Dwukrotnie brał udział w pracach komisji selekcyjnej poświęconego animacji festiwalu Cartoon Movie w Lyonie. Pracował również w studio animacji Human Ark, gdzie m.in. kierował produkcją serialu dla dzieci pt. „Kacperiada”. Konsultant scenariuszowy seriali „Jak zostałem superłotrem” w reżyserii Krzysztofa Ostrowskiego, czy „Bajka na końcu świata” w reżyserii Marcina Podolca i Kacpra Zamarło.

Michał Cholewa – rocznik 1980 co czyni go starszym niż by chciał, ale młodszym, niż by mógł. Fan od pierwszej lektury Bajek Robotów (dawno, nie wnikajmy). Członek Śląskiego Klubu Fantastyki od 1995. Zawodowo zajmuje się budową Skynetu jako adiunkt w Instytucie Informatyki Teoretycznej i Stosowanej PAN. Hobbystycznie gra na komputerze, o ile czas pozwoli, erpeguje i jeździ na larpy. Od czasu do czasu pisze różne rzeczy, tak powieści jak i opowiadania. Dotychczas wydał 6 powieści w cyklu SF „Algorytm Wojny”, zbiór opowiadań oraz garść pojedynczych tekstów w antologiach i periodykach.

Paweł Kolarzyk – mieszkający w Krakowie i z tym miastem nieprzerwanie od urodzenia związany. Absolwent Uniwersytetu Jagiellońskiego. Znawca historii średniowiecza, zarówno polskiej, jak i powszechnej. Zamiłowanie do historii, polityki i literatury popchnęło autora do napisania debiutanckiej powieści „Niko”, która jest pierwszą częścią czterotomowej sagi fantasy.

Jakub Ćwiek – pisarz, stand-uper, scenarzysta, podróżnik. Debiutował zbiorem opowiadań Kłamca, który doczekał się pięciu kolejnych tomów i multimedialnego uniwersum. W 2007 roku ukazał się kryminał grozy Liżąc ostrze, a rok później horror Ciemność płonie (aby go napisać spędził pół roku wśród bezdomnych na dworcu w Katowicach). Stworzył m.in. czterotomowy cykl Chłopcy (2012-2015) oraz dwutomowe Dreszcz (2013-2014) i Grimm City (2016-2017). Dziesięciokrotnie nominowany do Nagrody im. Janusza A. Zajdla, zdobył ją w 2012 roku. Napisał też thriller Szwindel (Marginesy 2019), a z Adamem Bigajem Bezpańskiego. Balladę o byłym gliniarzu (Marginesy 2018), oraz thriller psychologiczny Topiel (Marginesy 2020), uzupełniony słuchowiskiem dla Storytel Topiel: Dom w głębi lasu. Współautor (wspólnie z Wojciechem Chmielarzem) słuchowiska Skowyt (Audioteka 2021) Zdobywca statuetki Golden Mic w Kategorii Najlepszy debiut w Internecie 2020. Autor powieści sensacyjnej Drelich. Prosto w splot (Marginesy 2021). Najnowsza książka Panie Czarowne ukazała się nakładem wydawnictwa SQN we wrześniu 2021.

Dr Iwona Morozow – Wykładowczyni Uniwersytetu Humanistycznospołecznego SWPS oraz Wrocławskiej Szkoły Filmowej Mastershot. Autorka i współautorka filmów dokumentalnych („Niech inni nie marzną”, „W niewidocznym”) oraz nagrodzonej przez PISF książki „Społeczny wymiar tworzenia filmu w Polsce”. Filmoznawczyni i antropolożka z notatnikiem, piórem i kamerą; nałogowa pożeraczka filmów wszelakich oraz jakościowych seriali. Obudzona w środku nocy rozprawia o ekonomii kina lub recytuje ulubione kwestie z Fight Clubu i skeczy Monty Pythona. Zafascynowana science-fiction, skrycie marzy o pozaziemskiej antropologii i Gwiezdnej Flocie.

Grzegorz Konieczny – Filmowiec, Marketingowiec i Werbalny Aktywista. Pozytywnie zakręcony w temacie filmu i ludzkich możliwości. Wierzy, że każdy potrafi i powinien tworzyć filmy, niezależnie od poziomu doświadczenia. Stawia ciężką pracę, ponad talent i uważa, że film to bardziej rzemiosło niż „niewidzialny pył unoszący się spod stóp bogini Minervy”. 🙂 Wiecznie zafascynowany wpływem film/serial/reklama na zwyczaje, tradycje i normy w społeczeństwie. Uważa, że czasami wystarczy kilka minut filmu, by całe Państwo zmieniło przebieg swojej wielopokoleniowej tradycji lub sposób postrzegania własnych obywateli. Dlatego nie przestaje nawoływać do kręcenia filmów. Krótki, długich, jakichkolwiek… ważne, że płynących prosto z serca.

Mateusz R.M. Rogalski – autor Obrońcy Ahury. Pasowanie – prawie podróżnik, prawie pisarz, prawie bard a prawie błazen. Założyciel pierwszej w Polsce księgarni internetowej wyłącznie dla autorów samodzielnie ogarniających literacki chaos – Samowydawcy.pl

Franciszek Marek Piątkowski – mąż Karoliny, tata Zuzi i Zosi, z zawodu adwokat, z zamiłowania bloger podróżniczo-kulinarny, z wyznania rodzimowierca słowiański. Żerca w lubelskiej grupie Krucze Gniazdo, autor pierwszej, nowoczesnej powieści rodzimowierczej pt. „Powiernik”, która zapoczątkowała historię Powiernika. Obecnie uniwersum obejmuje kolejne części: „Widzący” – „Obrońcy” oraz zbiór opowiadań „Powiernik. Bogowie i stwory”.

Szymon Makuch – gracz, wykładowca, niespełniony piłkarz, miłośnik serialu „Supernatural” i metod poszukiwania wiecznej młodości. Na co dzień wykłada na Dolnośląskiej Szkole Wyższej o prawnych aspektach gier i filmów oraz redaguje prawnikom książki. Wiceprezes Stowarzyszenia Badaczy Popkultury Trickster, członek Stowarzyszenia Badania i Rozwoju Gier GameUP.

Adam Flamma – wykładowca akademicki i współtwórca studia Astrolabe Stories. Na co dzień uczy studentów game designu, storytellingu i kulturowych uwarunkowań projektowania gier wideo, a także pracuje nad gamingowymi projektami. W wolniejszych chwilach badacz gier wideo, szczególnie zainteresowany ewolucją znaczenia postaci kobiet w grach wideo oraz wszystkim, co jest związane z Wiedźminem. Autor książek „Wiedźmin. Historia fenomenu” i „Akcja jest kobietą. Lara Croft oraz inne bohaterki gier akcji…”, a także współautor publikacji „Kruche awatary? Reprezentacje niepełnosprawności w grach wideo”. Z Szymonem Makuchem prowadzi popkulturowe dywagacje o życiu na stronie Pop-Tropy. Prywatnie miłośnik fantastyki wszelakiej, dra Sheldona Coopera i memów z Garrusem Vakarianem. Wierny kibic HJK Helsinki i AC Milan.

Michał Wolski – literaturoznawca i filmoznawca, napisał doktorat o wampirach i przeżył. Pracuje w Instytucie Filologii Polskiej UWr, gdzie zajmuje się badaniem popkultury we wszelkich jej przejawach, ze szczególnym uwzględnieniem filmu, komiksu i wszystkiego, co pomiędzy. Autor książek „Wampir: wiwisekcja” (2014) i „Wrażliwi krwiopijcy. O współczesnych antybohaterach wampirycznych” (2020). Połowa projektu radiowo-podcastowo-youtubowego „Pora Imperatora”, współpracownik m.in. „Zeszytów Komiksowych”, „Świata Wiedzy” i „CD-Action”, prezes Stowarzyszenia „Trickster”.

Marcin Rusnak – Wrocławianin, rocznik 1984. Z wykształcenia anglista, z zawodu nauczyciel, z zamiłowania pisarz i muzyk. Autor licznych opowiadań, a także steampunkowego fantasty Czas ognia, czas krwi, mieszających postapo z westernem i fantasy Diabłów z Saints oraz obyczajowego serialu audio 30 dni. Prywatnie fan Neila Gaimana, klasycznego rocka i dobrego piwa, do tego szczęśliwy mąż i dumny ojciec.

Emilian Sornat – za dnia analityk i inżynier, po zachodzie słońca pisarz i światotwórca. Jeden z wielu talentów wyłowionych przez inicjatywę Fantazmaty. W wolnym czasie poświęca się próbom stworzenia perfekcyjnego systemu RPG, choć wtaczane na górę kostki co chwila znów turlają się w dół.

Małgorzata Kulik – Interesują ją narracyjne aspekty sztuk wizualnych, relacje między obrazami i tekstem. Konstrukcje fabularne, narracja, czasem ironiczna i paradoksalna pointa są dla niej ważne i zazwyczaj obecne w podejmowanych przez nią działaniach. Gosia bada napięcia między literackim opisem a obrazem skonstruowanym jako jego pochodna, jest ciekawa na ile werbalny kontekst jest przekładalny na funkcję wizualną. Opowiada historie zwykłych ludzi wplątanych w niezwykłe sytuacje. Ukrywane i wstydliwe części życia bohaterów w tworzonych przez nią obrazach-narracjach, wyłaniają się spod fasady ich na pozór banalnej codzienności. Ekscytujące jest dla niej odkrywanie jak są bezradni i samotni przy wykonywaniu prozaicznych czynności. Operuje w medium malarstwa, rysunku; tworzy ilustracje, książki i eksperymentalne powieści graficzne Jest autorką m.in powieści graficznych: Poczwarki (wyd. Kultura Gniewu 2020) Ta małpa poszła do nieba (wyd. Wydawnictwo komiksowe 2018)

Patka Radoń – absolwentka psychologii na Uniwersytecie Wrocławskim. Z zawodu prowadząca warsztaty edukacyjne dla szkół z wprowadzania gier planszowych i komputerowych jako innowacyjnych metod nauczania oraz UX/UI designer. Hobbystycznie artystka wypalająca w drewnie geekowskie rękodzieła, organizatorka festiwalu gier planszowych OSTROWPLANSZE w Ostrowie Wielkopolskim, oraz wieloletni gracz sesji RPG. Jako psycholog–badacz rozpoczęła badania na temat terapeutycznych właściwości narracyjnych RPG oraz gier planszowych i komputerowych. Od sześciu lat prelegentka na Dniach Fantastyki, gdzie dzieli się wiedzą z zakresu psychologii klinicznej oraz psychologii gier.

Bartłomiej Nahajski – autor komiksu internetowego Chaos i Entropia, fanpejdża Patyczaki z painta oraz wydanego w zeszłym roku własnym sumptem zina I. Od marca 2022 koordynuje tworzonym przez wielu twórców komiksem improwizowanym Zbrodnia i karaoke, a w wieku 10 lat doszedł do finału olimpiady ortograficznej.

Sylwester Gdela – w fantastycznym świecie znany jako Wicked G. Z Fantazmatami związany od 2018 roku, nie tylko jako redaktor, lecz także jako autor i ilustrator. Jego teksty znalazły się m.in. w antologiach „Dragoneza”, „Nowoświaty” czy „Weird fiction po polsku. Tom 1”.

Konrad Koko Okoński – twórca komiksów Necros, Kwarcowy Paciorek i Kij w Dupie zamieszkały pod adresem konradokonski.com oraz we Wrocławiu. Podkaster z zamiłowania, zapalony rowerzysta, początkujący wspinacz, czyjś tata. Na DF spotkacie go na wspólnie z Robertem Bele Sienickim w prowadzonym, kultowym podcaście SCHWING! Na żywo: Loszki i Chichoszki III

Tomasz Żaglewski – dr hab., kulturoznawca, pracownik Instytutu Kulturoznawstwa na Uniwersytecie im. Adama Mickiewicza w Poznaniu, badacz zjawiska superbohaterów we wszelkich jego wymiarach – przede wszystkim historycznym, medialnym oraz kulturowym. Członek Stowarzyszenia „Trickster”, autor książek „Kinowe uniwersum superbohaterów. Analiza współczesnego filmu komiksowego” (Warszawa 2017) i „Superkultura. Geneza fenomenu superbohaterów” (Kraków 2021). Wierny fan filmowych Batmanów w reżyserii Tima Burtona i Joela Schumachera.

Dawid Wiktorski – z fantastyką związany od dzieciństwa, z tekstem pracuje od kilkunastu lat. Twórca i redaktor prowadzący Fantazmatów. Prywatnie miłośnik psów i kotów (ale psów bardziej), herbaty (bo kawy nie znosi). Niczym księżniczka w wieży czeka na wenę, która pozwoli mu stworzyć swoje opus magnum.

Magda Brumirska-Zielińska – z wykształcenia dziennikarka i psycholożka, absolwentka Uniwersytetu Wrocławskiego. Na co dzień udostępnia kulturę osobom ze szczególnymi potrzebami. Po godzinach koordynuje produkcję audiobooków w Fantazmatach, robi swetry i uczy swoje koty przybijania piątki.

Tomasz Spell – Urodzony w Gdańsku artysta-samouk. Na poważnie za rysowanie komiksów wziął się w wieku 15 lat zaczynając swój pierwszy webkomiks. Obecnie na koncie ma cztery autorskie albumy komiksowe, w tym niedawno wydaną „Zasadę Trójek”. Jego „Przygody Stasia i Złej Nogi” doczekały się adaptacji teatralnej w Teatrze Śląskim w Katowicach oraz w teatrze LUDUS w Bratysławie. Obecnie mieszka w Krakowie z kotką Franią. Lubi piec ciasta.

Aleksandra Herzyk – ilustratorka, absolwentka krakowskiej Akademii Sztuk Pięknych. Od kilku lat publikuje swoje komiksy w sieci. Współpracowała m.in. z Amnesty International, Krytyką Polityczną, Magazynem Kontakt i TVN24. Tworzy ilustracje i komiksy do książek popularnonaukowych. Feministka, zaangażowana w działania proekologiczne, szczególnie promocję energetyki jądrowej. Interesuje ją historia i inne nauki społeczne.

Dominika Repeczko – z urodzenia i przyzwyczajenia bydgoszczanka, absolwentka Uniwersytetu Kazimierza Wielkiego w Bydgoszczy (bo jakże inaczej). Od najmłodszych lat tak czy owak związana z literaturą fantastyczną, najpierw jako wielbiciel-czytelnik, później zawodowo. Od wielu lat redaktorka współpracująca z wieloma tuzami polskiej fantastyki, jako headhunter w Fabryce Słów pomagała też niejednemu rozwijać skrzydła na niwie literatury. Razem z nią stawiali pierwsze kroki Milena Wójtowicz, Magdalena Kozak, Szczepan Twardoch i kilkoro innych. Jako agent literacki pomaga zaprzyjaźnionym autorom publikować w Czechach, na Ukrainie, a kiedyś również w Rosji i na Białorusi. Od 2006 zajmuje się tłumaczeniami i powoli zbliża się do pierwszej setki. Ma na koncie ponad siedemdziesiąt tłumaczonych tytułów. Jest jednym z niewielu tłumaczy, którzy lubią przekładać książki związane z grami i takich ma w bibliografii kilkanaście.

Radosław Pisula – twórca multimedialnego projektu Full Frontal Pisula, gdzie pochyla się nad wszystkim, co go akurat interesuje – od starożytnego Egiptu, medycznych dokonań Dominique-Jean’a Larrey’ego, klozetowego humoru Szekspira, przez Poego, filmy Hitchcocka do Power Rangers, Ariany Grande i filmów Marvela. Coś tam naukowo pisze o kinie, a w sieci popkulturowo dyskutuje regularnie na kanale Napisy Końcowe i gra w gry RPG na www.spalmyto.pl. Stały współpracownik m.in. serwisu film.org.pl, „Nowej Fantastyki” i „Ekanów”, członek Stowarzyszenia „Trickster”.

Ryjówka — blog wszechkulturowy. Ryjówkę, żerującą w internetach, prowadzą: Jacek „Jako” Murawski — Z wykształcenia kulturoznawca i dziennikarz, z zawodu analityk. Po godzinach rysownik potworów. Fan komiksów i filmów jakości wszelakiej. Specjalista do spraw kaiju i robotów. Kolekcjoner figurek cierpiący na gromadnicę. Poprowadzi prelekcję „Fantastyczne Kaiju i jak je znaleźć — o wielkich filmowych potworach z magicznym rodowodem”. Damian „Nox” Lesicki — Absolwent kulturoznawstwa oraz dziennikarstwa i komunikacji społecznej, marketingowiec, grafik i redaktor, fan komiksów, filmów i wszelkiej maści animacji (ze szczególnym uwzględnieniem Ghibli i Disneya). Niskobudżetowy cosplayer, niedzielny gracz i miłośnik dziobaków. W swojej prelekcji zabierze nas w świat stworzony przez Jima Hensona i pokaże, na czym polega magia „Magicznego kryształu”.

Łukasz Śmigiel – to autor powieści i opowiadań (zbiory opowiadań “Daemon” oraz “Rigor” ukazały się w 2020 i 2021 roku), dziennikarz radiowy i prasowy oraz wykładowca uniwersytecki. Naukowo zajmuje się rynkiem książki, rozwojem radiofonii, storytellingiem i nowymi technologiami.

Roch Urbaniak – malarz z Krakowa. Absolwent tamtejszej ASP. W swojej twórczości najbardziej inspiruje się fantastyką i popkulturą, od komiksów i filmów po gry komputerowe. Zajmuje się też tworzeniem komiksów oraz pisaniem książek, do których jego obrazy stanowią ilustracje.

Jan Kawecki – od 10 lat z zamiłowaniem para się branżą filmową i telewizyjną z ukierunkowaniem na kino gatunkowe. Na co dzień producent, kierownik produkcji, kierownik planu, filantrop 😉 i miłośnik szczurów. W ciągu dekady nabył umiejętności i doświadczenia, które pozwoliły mu — wraz ze wspaniałymi ludźmi — tworzyć takie projekty jak: “Pół Wieku Poezji Później” w reżyserii Jakuba Nurzyńskiego, „Czarny Szlak Ebonitu” Wiktora Kiełczykowskiego czy też „Głodny koń, chory pies, bite dziecko” w reżyserii Piotra Rzepki.

Michał Wójcik – urodził się̨ w 1991 roku we Wrocławiu, tutaj też spędził całe swoje dotychczasowe życie. Naukę rozpoczął w Ogólnokształcącej Szkole Muzycznej I i II stopnia im. Karola Szymanowskiego we Wrocławiu, gdzie po raz pierwszy miał styczność ze sceną i twórczością. W trakcie nauki starał się do każdego utworu granego na fortepianie, dorzucić coś od siebie. Później poszedł do Gimnazjum nr 4 we Wrocławiu, gdzie wraz z kolegą pisał teksty do wspólnie wykonywanych piosenek z gatunku rap. Następnie w Technikum Mechanicznym w Zespole Szkół nr 18 wyuczył się wykonywanego po dziś dzień zawodu operatora maszyn CNC. Uwielbia obserwować, jak z bryły metalu powstają rzeczy używane do montażu samolotów cywilnych i wojskowych.

Maks Dieter – czyli Paweł Krzysztof Polusik, trzydziestoośmioletni autor powieści sci-fi i grozy. Pochodzi z Bolesławca na Dolnym Śląsku, obecnie mieszka i tworzy w Tarnowskich Górach. Pasjonat literatury, historii, fizyki, astronomii. Miłośnik japońskich sztuk walki, w szczególności Aikido które stale trenuje. Ukończył studia ekonomiczne, obecnie związany zawodowo z branżą handlową. Jego pasją są przede wszystkim książki. Zamiłowanie do nich zawdzięcza ojcu, który od małego wprowadzał go w niesamowity świat literatury. Już jako trzynastolatek tworzył krótkie opowiadania fabularne. Mimo perypetii życiowych talent pisarski przetrwał i po latach ujawnił się w debiutanckiej powieści „Enceladus”. Obecnie pracuje nad kolejnymi książkami, nie mając zamiaru spoczywać na laurach.

Natalia Kościńska – twórczyni „Słowiańskości”,, członkini Stowarzyszenia Badaczy Popkultury „Trickster” i absolwentka Filologii Polskiej Uniwersytetu Wrocławskiego. Jej zainteresowania badawcze to polski folklor (ze szczególnym uwzględnieniem wątków religijnych, w tym demonologii) oraz sposoby jego wykorzystywania w popkulturze. Szczególnie interesuje się tematem społecznie zaangażowanych tekstów polskich piosenek folkowych. Zajmują ją także zagadnienia związane z feminizmem i dyskursami mniejszościowymi. Wygłaszała prelekcje m.in. na Dniach Fantastyki we Wrocławiu, Polconie, Horror Day czy Nyskonie. Czyta słowiańską fantastykę (nawet gdy jest zła), słucha polskiego folku, bywa na imprezach rekonstrukcyjnych. W wolnych chwilach haftuje krzyżykami i ogląda filmy o okrętach podwodnych. Marzy o własnym toporze.

Paweł Kopijer – autor z cyklu Samowydawcy! „Urodziłem się w Warszawie, czyli tam, gdzie mój ojciec i dziadek. Zawodowo wciąż działam jako członek zarządu dwóch spółek prawa handlowego, ekspert zarządzania ludźmi, wykładowca kilku uczelni biznesowych, autor szeregu publikacji i standardów z obszaru zarządzania. Prywatnie ojciec dwójki wymagających nastolatków. Pisanie jest moją życiową pasją, a tworzenie światów Fantasy staje sferą wyzwań intelektualnych. Postanowiłem przekierować swój rozwój w stronę bycia zawodowym pisarzem i wydałem pierwszą książkę nie związaną z biznesem. Odsuwam na margines 25 lat działania jako przedsiębiorca, menedżer i ekspert by móc skupić się na jednym z moich największych marzeń. Mam nadzieję, że stworzone przeze mnie uniwersum z osadzonymi wątkami różnych bohaterów zyskają wielu stałych fanów. Pierwszą „powieść” ukończyłem w wieku 8 lat. Zajęła kilkanaście stron zeszytu szkolnego, wykonałem do niej własne ilustracje, a moim pierwszym „korektorem” był tata.”

Martyna „Gin” Wyleciał – Interesuję się Azją Wschodnią ponad dekadę. Zaczęło się od popkultury, potem przyszły Studia Azjatyckie, a teraz rozwijam swoją pasję do tego regionu recenzując książki poświęcone Azji Wschodniej na blogu Azjatycka Półka. Szczególne miejsce w moim sercu zajmuje Japonia, bo od niej zaczęła się moja fascynacja, jednak interesuję się także innymi krajami Azji Wschodniej.
