Goście

Lista gości Dni Fantastyki 2024 dostępna niebawem 🙂

Goście Dni Fantastyki 2023

Przedstawiamy pełną rozpiskę naszych Gości. Odkryj fascynujące dziedziny i poznaj ich bliżej

A

Adam Flamma – wykładowca akademicki i współtwórca studia Astrolabe Stories. Na co dzień uczy studentów game designu, storytellingu i kulturowych uwarunkowań projektowania gier wideo, a także pracuje nad gamingowymi projektami. W wolniejszych chwilach badacz gier wideo, szczególnie zainteresowany ewolucją znaczenia postaci kobiet w grach wideo oraz wszystkim, co jest związane z Wiedźminem. Autor książek „Wiedźmin. Historia fenomenu” i „Akcja jest kobietą. Lara Croft oraz inne bohaterki gier akcji…”, a także współautor publikacji „Kruche awatary? Reprezentacje niepełnosprawności w grach wideo”. Prywatnie miłośnik fantastyki wszelakiej, dra Sheldona Coopera i memów z Garrusem Vakarianem. Wierny kibic HJK Helsinki i AC Milan.

Aleksandra Leśniak – od 3 lat prowadzi instagram (alex.andthebooks) poświęcony książkom, ale i nie tylko. Oprócz wspaniałych historii, porusza tematy zdrowia psychicznego i body positivity. Jej profil jest miejscem bezpiecznym, pozbawionym uprzedzeń, wolnym od nienawiści. Miłość do książek pokazuje w formie grafik, filmów czy kreatywnych postów, a obserwatorów zachęca do aktywnego czytania (akcja „Z książką na spacer”) czy sięgania po literaturę poświęconą silnym kobietom (akcja „Styczeń jest kobietą”).

Aleksandra Polak – absolwentka koreanistyki na Uniwersytecie Warszawskim, a zarazem miłośniczka podróży dalekich i bliskich.

Pierwszą powieść napisała w podstawówce w całkiem grubym zeszycie w kratkę, którego okładkę ozdobiła zawijasami wykonanymi korektorem. Jest zakochana w urokliwych zakątkach Gdańska. Spacerując pomiędzy jego wąskimi ulicami, notuje wszystkie pomysły, światy i sceny, które ożywają w jej głowie. Gdy pisze, porzuca rzeczywistość, lecz poza tymi incydentami stara się twardo stąpać po ziemi. Najchętniej czyta Johna Greena i Carlosa Zafóna, z sentymentem powraca do Harry’ego Pottera.

Uparcie wierzy w magię i spełnianie marzeń, a uśmiech traktuje jako lek na wszystkie zmartwienia. Autorka fantastycznej serii „Circus Lumos” oraz powieści obyczajowej ,,Labirynt w polu kukurydzy”.

Na Dniach Fantastyki zapraszamy na prelekcję Aleksandry pt. „Koreańskie mity i potwory w kulturze popularnej”.

dr inż. Alicja Kluczyk – chemik organik, adiunkt na Wydziale Chemii Uniwersytetu Wrocławskiego. Wykorzystuje swoje inżynierskie wykształcenie do konstrukcji koniugatów peptydowych w Zespole Inżynierii Peptydów. Wprowadza studentów w tajniki metod chromatograficznych, elektroforezy kapilarnej i chemii kryminalistycznej, koordynuje zajęcia zdalne i kieruje studencką pracownią chemii organicznej.

Pracę z wysokimi ciśnieniami, wysokimi napięciami i widmami spektrometrii mas łączy z wyszukiwaniem memów chemicznych i obserwowaniem ptaków.

Zawodowo pisze instrukcje, publikacje naukowe i opracowuje moduły e-learningowe, dla przyjemności czyta fantastykę i wyszukuje odniesienia do chemii i realnego świata w najdziwniejszych miejscach. Stara się nie używać przykładów z Lema i Pratchetta w czasie zajęć ze studentami, odreagowuje to przygotowując wykłady na Dolnośląski Festiwal Nauki i Dni Fantastyki.

dr Andrzej Jarczewski – architekt i grafik. Kurator komiksowych wystaw w Mia Art Gallery. Główny projektant wystaw Magdaleny Abakonowicz 2017-2019. Uczestnik i prelegent na konferencjach komiksowych i architektonicznych w Łodzi, Wrocławiu, Warszawie, Gdańsku. Twórca Festiwalu narracji obrazkowej ALIASCON i Galerii 4 Sztuki. Doktorat Politechniki Wrocławskiej.

Andrzej Kwiecień – urodzony trzynastego w piątek – co miało raczej pozytywny wpływ na jego losy. Absolwent Wydziału Wiertnictwa Nafty i Gazu Akademii Górniczo-Hutniczej w Krakowie.

Prawie dekadę przepracował w firmach naftowych, z czego przynajmniej połowę tego czasu spędził, oglądając świat z pokładu platform wiertniczych. Obecnie zarządza firmą software’ową. Fan technologii, komiksów, pasjonat systemów walki, strzelectwa i nurkowania. Gdyby mógł, nie wychodziłby z lasów i nie schodził z gór, ale niestety słabo tam z internetem.

Debiutował w grudniu 2022 roku na łamach Nowej Fantastyki cyberpunkowym opowiadaniem Chrzest. Neo-noirowy Metamorf to jego pierwsza powieść

Aneta „Anett” Kruc – zawodowo oraz prywatnie związana z szeroko pojętym piwniczeniem. Programistka, która po godzinach ucieka w fantastyczne światy zarówno w formie gier komputerowych, papierowych RPG-ów jak i literatury. Administratorka forum „Ogień i Lód” poświęconego George’owi R. R. Martinowi oraz współzałożycielka Imperium Meekhańskiego. Z piwnicy wychodzi tylko na rower oraz na koncerty muzyki ciężkiej. Lubi pieski.

Anna Kłosowska – autorka Odmętów Absurdu czyli obrazków z zabawnymi mnogomackimi i wielookimi stworzeniami mówiącymi RZECZY od których robi się jakoś tak lepiej na sercu.

Anna Sokalska – pisarka i autorka m.in. cyklu Opowieści o Wieloświecie („Wiedźma”, „Żertwa”, „Kuglarz”, „Wieloświat”). Obecnie narrative designerka w 11 bit studios, wcześniej writerka w Covenant.dev pracująca przy inspirowanej wczesnośredniowieczną słowiańszczyzną grze „Gord”.

B

Bartek Czartoryski – krytyk filmowy i specjalista od kultury popularnej. Tłumaczy książki i komiksy, gra w gry. Stały współpracownik Filmwebu i Onetu, na przestrzeni lat publikował w tygodnikach opinii, kolorowych magazynach, gazetach codziennych, rozmaitych portalach oraz czasopismach polskich i brytyjskich. Przeprowadził niezliczone wywiady z ludźmi kina (i nie tylko), przełożył na polski Raymonda Chandlera, Jacka Ketchuma i Spider-Mana. Obecnie pracuje, jak zawsze, nad fajnymi rzeczami.

Bartłomiej „Robin” Skałbania – prawnik, tolkienista – amator, gracz papierowych RPG-ów, wieloletni Mistrz Gry, fan gier wszelakich. Przedstawiciel kancelarii Imperium Meekhańskiego (nie było konkurencji), ekspert od czepiania się szczegółów, siedzący głęboko w przeróżnych fandomach fantastyki.

Bartosz Piotrowski – z wykształcenia game designer, absolwent badania i projektowania gier na Uniwersytecie Kazimierza Wielkiego w Bydgoszczy. Prywatnie pasjonat popkultury, od 14 lat działający w fandomie jako prelegent, larpmaster oraz organizator konwentów. Na przestrzeni lat udzielał się w redakcjach różnych zinów i portali fantastycznych, zaś obecnie skupia się na rozwoju własnego fanpage’a Kapitan Fandom.

Berenika Kołomycka – jej wspaniałą wystawę gościliśmy jakiś czas temu w Galeria Tymczasem, komiks i ilustracja. Absolwentka Wydziału Rzeźby Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie. Autorka serii komiksów dla dzieci Malutki Lisek i Wielki Dzik oraz serii Mika i arcygroźne domostwory. Narysowała komiksy do scenariuszy m.in Grzegorza Janusza czy Marzeny Sowy. Laureatka Grand Prix na Międzynarodowym Festiwalu Komiksu i Gier w Łodzi w roku 2011.

D

Daniel Chmielewski – scenarzysta i rysownik komiksów oraz autor książek dla dzieci. Twórca autobiograficznych esejów („Zapętlenie”, „Zostawiając powidok wibrującej czerni”), komiksów naukowych („Topografia uwagi” — scenariusz: Zuzanna Kłyszejko) i dydaktycznych („Czarne fale. Jak radzić sobie z depresją. Poradnik dla młodzieży” — scenariusz: Katarzyna Szaulińska), adaptacji literatury (krótkie komiksy „Bramy raju” na podstawie powieści Jerzego Andrzejewskiego i „Aptekara” na podstawie rozdziału z „Lubiewa” Michała Witkowskiego). W 2018 roku ukazała się jego pełnometrażowa adaptacja powieści Olgi Tokarczuk „Anna In w grobowcach świata” pt. „Ja, Nina Szubur”, a w 2023 adaptacja „Antygony” Sofoklesa w ramach międzynarodowego projektu instytutów teatralnych w Polsce, Słowenii i Słowacji. „Podgląd” z jego scenariuszem i rysunkami Marcina Podolca został wydany we Francji pod tytułem „Voyeurs”. We współpracy z ilustratorem Maciejem Łazowskim wydał książkę dla przedszkolaków „Burze kuchenne i bestie bezsenne”, a z malarką Magdą Rucińską „Miasto Złotej”, która znalazła się na pokonkursowej liście bis Książka Roku Polskiej Sekcji IBBY. Od wielu lat prowadzi stałe zajęcia, cykle i pojedyncze warsztaty z narracji komiksowej dla dzieci, młodzieży i dorosłych na terenie całego kraju.

Daniel Gizicki – scenarzysta komiksowy oraz game/narrative designer, współprowadzący niezależne wydawnictwo Celuloza. Autor takich komiksów jak m.in. seria „Postapo” (rys. K. Małecki, Ł. Rydzewski i inni), dylogia „Gilles McCabe” (rys. B. Okrasa) pracował przy grach: „My Brother Rabbit”, „Irony Curtain: From Matryoshka with Love” czy „Crazy Dino Park”. Prowadzi stronę na Facebooku „Współczesny polski komiks”

Dawid Głownia – dr nauk o sztuce, pracownik Instytutu Dziennikarstwa i Komunikacji Społecznej Uniwersytetu Wrocławskiego. Jego zainteresowania obejmują historie kina, ze szczególnym uwzglednieniem kina Japoniii i Korei Południowej, marginesy światowego kina gatunków, historię komiksu amerykańskiego i szeroko rozumianą społeczną refleksję nad kulturą popularną.

Autor dwóch książek o kinie w Japonii – „Sześć widoków na kinematografię japońską” (2013) i „Początki kina w Japonii na tle przemian społeczno-politycznych kraju” (2020) oraz licznych artykułów.

W wolnych chwilach prowadzi fanpage i blog Pan Optykon.

Dominika Repeczko – z urodzenia i przyzwyczajenia bydgoszczanka, absolwentka Uniwersytetu Kazimierza Wielkiego w Bydgoszczy (bo jakże inaczej). Od najmłodszych lat tak czy owak związana z literaturą fantastyczną, najpierw jako wielbiciel-czytelnik, później zawodowo. Od wielu lat redaktorka współpracująca z wieloma tuzami polskiej fantastyki, jako headhunter w Fabryce Słów pomagała też niejednemu rozwijać skrzydła na niwie literatury. Razem z nią stawiali pierwsze kroki Milena Wójtowicz, Magdalena Kozak, Szczepan Twardoch i kilkoro innych. Jako agent literacki pomaga zaprzyjaźnionym autorom publikować w Czechach, na Ukrainie, a kiedyś również w Rosji i na Białorusi. Od 2006 zajmuje się tłumaczeniami i powoli zbliża się do pierwszej setki. Ma na koncie ponad siedemdziesiąt tłumaczonych tytułów. Jest jednym z niewielu tłumaczy, którzy lubią przekładać książki związane z grami i takich ma w bibliografii kilkanaście.

E

Elżbieta Gepfert – nasza gościni i jurorka tegorocznego konkursu Kryształowych Smoków w kategorii opowiadanie.

Absolwentka Informacji Naukowej i Bibliotekoznawstwa U.Śl. Od 1992 pracowała jako redaktorka, tłumaczka opowiadań, powieści i komiksów, współpracując z miesięcznikiem Nowa Fantastyka, wydawnictwem Prószyński i Ska, ISA. MAG. Aktywna działaczka i animatorka kultury w Śląskim Klubie Fantastyki, realizuje i inicjuje liczne działania na polu propagowania szeroko pojętej fantastyki.

Przez trzydzieści dwa lata opiekowała się działaniami związanymi z Nagrodą im. Janusza A. Zajdla i nadal redaguje coroczną edycję antologii utworów nominowanych do Nagrody. Dwukrotnie (w 1997 i 2001) była główną koordynatorką Ogólnopolskiego Konwentu Miłośników Fantastyki POLCON. W roku 2010 była jednym z koordynatorów Europejskiego Konwentu Miłośników Fantastyki TRICON, który odbywał się w Cieszynie i Czeskim Cieszynie.

Od 2020 jest członkinią Rady Programowej Polskiej Fundacji Fantastyki Naukowej. Za działalność w ruchu miłośników fantastyki została wyróżniona nagrodą Europejskiego Stowarzyszenia Science-Fiction (Dortmund 1999), Nagrodą Golema (1999), przyznawaną przez grupę krakowskich miłośników fantastyki, oraz Nagrodą im. Krzysztofa Papierkowskiego (2019). Była także Gościem Honorowym Polconu 2007 w Warszawie.

F

feranos

feranos – wychowany w Suwałkach, inżynier po SGGW. Kocha psy oraz lasy. Jest fanem fantasy, dramatu, romansu, alkoholu i wszystkiego, co może być nośnikiem emocji. Pisze, bo wierzy, że słowa mogą zmienić rzeczywistość.

G

Gotri to ksywka, pod którą znany jest w sieci, tak naprawdę na imię ma Kuba i zajmuje się fantastyką. Na kanale GOTRI omawia różnorakie zagadnienia związane z legendarium Tolkiena🧙‍, światem Starożytnych Zwoi czy Wiedźmińskiego Uniwersum. Jeżeli szukasz informacji na temat postaci, historii czy wydarzeń to trafiłeś pod dobry adres. „Jeżeli chcesz udać się w cudowną przygodę pełną niesamowitych opowieści to usiądź wygodnie i posłuchaj.”

Grzegorz Bielęda – specjalista Fizyki Medycznej. Entuzjasta bojówek, brachyterapii, blackmetalu i literatury głównie fantastycznej. Członek elitarnej grupy Imperium Meekhańskie. Też nie wie kiedy kolejny tom opowieści z meekhańskiego pogranicza.

Grzegorz Wielgus – człowiek przekonany, że łopata jest najlepszym narzędziem do pisania powieści. Żywo zainteresowany historią oraz martwo zafascynowany folklorem związanym z istotami nadprzyrodzonymi i sposobami ich zwalczania. Przewodniczący w tegorocznym konkursie Kryształowych Smoków w kategorii opowiadanie.

Autor książek „Pieśni Pustyni”, „Czarcich Słów”, „Saal”, „Pęknięta Korona”, opowiadania „Niech Żyje Król” w antologii (nie)Realna Magia oraz kilkunastu innych tekstów. Współtwórca kanału na YouTube „Florence the Flower Keeper”, wprowadzającego widzów w fach łowców potworów.

I

Dr hab. Ireneusz Morawski – urodzony w 1968 r., stopień doktora nauk fizycznych uzyskał w 2008 r., został habilitowany w 2020 r. na Wydziale Fizyki i Astronomii Uniwersytetu Wrocławskiego. Obszarem zainteresowania w pracy naukowej, wykonywanej w Instytucie Fizyki Doświadczalnej na stanowisku adiunkta, jest fizyka powierzchni. Tutaj, od 2004 r., Ireneusz Morawski prowadzi przede wszystkim badania za pomocą metod spektroskopii elektronowych: dyfrakcji powolnych elektronów (ang. LEED) i spektroskopii elektronów Augera (ang. AES), oraz dwóch nowatorskich metod – zaproponowanych przez naukowców z IFD [S. Mróz and M. Nowicki, Surf. Sci. 297 (1993) 66] – mianowicie: kierunkowej elektronowej spektroskopii piku elastycznego (ang. DEPES) i kierunkowej spektroskopii elektronów Augera (ang. DAES). W swojej pracy doktorskiej opracował algorytm do symulacji wyników pomiarów otrzymywanych metodą DEPES, który jest oparty na teorii rozpraszania (uwzględniającego efekty kwantowe), na potencjale sferycznym oraz przybliżeniu wielokrotnego rozpraszania.

Jego dalsza praca naukowa została poświęcona równolegle badaniu właściwości, ograniczeń i możliwości metod DEPES oraz DAES w kontekście zastosowania oraz interpretacji wyników, jak również badań konkretnych układów adsorpcyjnych. Istotne osiągnięcia badawcze to m.in.: pierwszy pomiar dwuwymiarowych map DEPES, wykazanie, iż za pomocą wiązki elektronów można określić pozycję atomów lekkich pierwiastków gazowych absorbujących na powierzchni monokryształów, wykazanie anizotropii tłumienia elektronów na strukturze krystalicznej.

Efektem działalności naukowej jest 30 publikacji w czasopismach o międzynarodowym zasięgu, w tym praca przekrojowa opublikowania w Surface Science Reports (2019). Dr hab. Ireneusz Morawski posiada również doświadczenie w pracy ze skaningową mikroskopią ostrza (ang. STM, AFM) zdobyte podczas kilku staży badawczych w centrum naukowym Forschungszentrum Juelich w Niemczech.

J

Jakub Bielawski – “gruby człowiek na grube czasy”. Pisarz, nauczyciel, copywriter, nasz tegoroczny gość bloku literatury. Uczy dzieci, nudzi dorosłych i głaszcze koty. Simpuje literacko do Andersena, ale pisze książkę o głupim chłopie w średnim wieku. Może pochwalić się strasznymi/strasznie nudnymi powieściami i opowiadaniami. Pograłby w erpeżki, ale nie ma czasu.

Jakub Ćwiek – autor przeszło trzydziestu książek, w tym bestsellerowych cyklów fantastycznych Kłamca i Chłopcy, horroru Ciemność płonie i kryminałów noir Grimm City. Od czterech lat mierzy się z literaturą crime, szukając w niej nieoczywistych ścieżek. Tak powstała seria Drelich – sensacja realizowana zgodnie z zasadami gatunku, ale przy zachowaniu pełnej wiarygodności. Do współpracy przy niej autor zaprosił szereg specjalistów m.in. od choreografii walk. Ćwiek współpracuje także z Wojciechem Chmielarzem, czego ostatnim owocem był serial kryminalny Niech to usłyszą dla Radia Zet. Prywatnie ojciec dwójki dzieci i wielki miłośnik popkultury, z zapałem podróżujący jej śladami.

Jakub Dębski Dem – Autor komiksów internetowych od 2004 roku. Pierwszą popularność przyniosła mu seria „Mnichu”, ale obecnie kojarzony jest przede wszystkim za rozpoczętą w 2007 serię „Duże Ilości Naraz Psów” – trwającą zresztą nadal pod nazwą „Demland” na Facebooku i Instagramie. Od 2010 roku wydaje się sam na papierze. Jego popularna seria animacji „Kuce z Bronksu” zainspirowała (ku zaskoczeniu i uciesze autora) wiele transparentów podczas Strajków Kobiet. Niedzielny krytyk filmowy.

Jakub Nowak – pisarz i medioznawca. Autor powieści “To przez ten wiatr”, nominowanej do Nagrody Literackiej im. Witolda Gombrowicza za najlepszy debiut, a także zbioru opowiadań fantastycznych “Amnezjak”. Publikował w “Nowej fantastyce”, “Czasie Fantastyki” oraz antologiach m.in. “Głos Lema” i “Science Fiction”. Nominowany do nagrody im. Janusza A. Zajdla za opowiadanie “Karnawał”. Gdy nie pisze i nie poświęca czasu na fanowskie popkulturowe przyjemności, pracuje na Uniwersytecie Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie, gdzie zajmuje się teoriami mediów, kulturą popularną i aktywnością obywatelską online.

Jakub Nurzyński – reżyser i pomysłodawca filmu „Pół Wieku Poezji Później”. Pracował ponadto przy takich produkcjach jak „Polski El Greco”, „Kontrola” oraz „Pokolenie Ikea”. Na planach reklam z jego usług korzystali tacy klienci jak Skoda, Nutella czy Vistula. Kociarz😸. Wielki fan słowiańskiej mitologii. Oraz japońskiej kuchni. I japońskiej mitologii. Generalnie pasjonuje się tym, co nierzeczywiste.

Janusz Stankiewicz

Janusz Stankiewicz zadebiutował powieścią fantasy „Gorath. Uderz pierwszy”, ciepło przyjętą przez czytelników i nagrodzoną przez nich w plebiscycie portalu granice.pl.

Czterdziestolatek, który, co typowe dla jego pokolenia, pracował w korporacji, zanim odkrył pasję pisarską dając wreszcie ujście niepohamowanym pokładom wyobraźni. Choć bohaterami jego powieści obok ludzi są elfy, orki oraz inne fantastyczne odmiany człowieka, mechanizmy rządzące ich uniwersum niepokojąco przypominają dzisiejszą rzeczywistość.

W jego surowych, twardych i pozbawionych złudzeń światach mimo wszystko nieśmiało tli się nadzieja na znalezienie równowagi w chaosie. Mąż niezastąpionej żony i ojciec dorastającego nastolatka. W wolnych chwilach uwielbia gotować i słuchać metalu. Najlepiej jednocześnie.

Joanna W. Gajzler – Studiowała twórcze pisanie na Uniwersytecie Łódzkim. Zadebiutowała powieścią „Bóg Maszyna”, która zdobyła nominację do nagrody Zajdla za 2021 rok. Zawodowo techniczka weterynarii, która swoją wiedzę i zamiłowanie do fantastyki przekuła w powieść „Necrovet”.

Julian Jeliński – twórca vloga Brody z kosmosu, jednego z największych w Polsce poświęconych popkulturze, pełnego brodatych recenzji i najbardziej kosmicznego spojrzenia na filmy, komiksy i cały geek świat! Autor serii „Najgorsze Animacje”, oraz współtwórca podcastu „Koszmarne Horrory”. Uwielbia poszukiwać ideologii w popkulturze prawie tak bardzo jak Slavoj Żiżek. Gdy nie nagrywa, jest człowiekiem-przewodnikiem swojego ślepego psa i nosicielem upierdliwego kota.

Justyna Bazylewicz – założycielka fundacji Pedagodzy i Animatorzy Mobilni, twórczyni projektów artystycznych i społecznych. Na co dzień koordynuje Miejsce Aktywności Lokalnej w Warszawie, gdzie prowadzi zajęcia z malarstwa, rysunku i ceramiki. Twórczyni metody malarstwa intuicyjnego „EmoArt”. Pomysłodawczyni i realizatorka projektu 'Mówiąca Szafa” oraz „Warsztatownia”. Zamiłowanie do wierzeń przedchrześcijańskich doprowadziło ją do stworzenia słowiańskiej opowieści komiksowej „Poblask”. W życiu najbardziej ceni to, że cały czas może się czegoś uczyć, dlatego nigdy się nie nudzi 🙂

K

Karolina Borkowska – z wykształcenia prawniczka, ale prywatnie i zawodowo swoje życie poświęciła książkom. Od kilku lat prowadzi na social mediach konto Come book , a od 2 lat pracuje dla Wydawnictwa Young, promując literaturę młodzieżową. Najbardziej docenia wartościowe i ważne treści w literaturze Young Adult i wierzy, że książki mogą zmieniać świat.

KASIA NIE – polska rysowniczka i ilustratorka, zadebiutowała w świecie komiksu w 2016 roku nominowaną do nagrody Eisnera serią Marvela „Mockingbird”. Pracowała również dla wydawnictw takich jak Image, Valiant Entertainment, Titan Comics, Dark Horse Comics, a także dla Blizzard Entertainment, dla którego narysowała krótki komiks z uniwersum gry Overwatch. Ostatnio zilustrowała napisaną przez Ala Ewinga miniserię „Wasp”

Kasia Sienkiewicz-Kosik – redaktorka i wydawczyni, współwłaścicielka wydawnictwa Powergraph, scenarzystka filmowa, z wykształcenia historyk sztuki. Wydane i redagowane przez nią książki były wielokrotnie nagradzane m.in. Nagrodą Literacką Nike, nagrodami im. Janusza A. Zajdla, Jerzego Żuławskiego, Książką Roku IBBY, nominowane do Paszportu Polityki i Nagrody Literackiej Gdynia.

Katarzyna Babis – rysowniczka, ilustratorka, autorka komiksów, podcastów i książek dla dzieci. Znana z krótkich satyrycznych form komentujących bieżące wydarzenia polityczne i społeczne. Publikowała w „The Nib”, „New Yorkerze”, „In These Times”, obecnie współpracuje nad dłuższymi formami z „First Second Books” i „Chronicle Books”. Na youtube zdobyła rozpoznawalność serią „Dziady Polskiej Fantastyki”, prowadziła też podcasty „Powiedz, siostro” i „Kasia Babis tłumaczy internet”.

portret Katarzyna Wierzbicka

Katarzyna Wierzbicka – ukończyła Bibliotekoznawstwo i Informację Naukową na Uniwersytecie Warszawskim. Na rynku wydawniczym zadebiutowała w 2019 r. bajką „O królewiczu, który się odważył!”, która wygrała konkurs Piórko organizowany przez Biedronkę.

W 2020 r. ukazała się jej świąteczna powieść dla dzieci „Elf do zadań specjalnych”. Jedna z jej bajek – „Nikt nie widzi słoni” – została przetłumaczona na język ukraiński, otrzymała nagrodę w konkursie Świat przyjazny dziecku oraz znalazła się wśród polecanych przez jurorów konkursu Książka Roku Polskiej Sekcji IBBY.

Katarzyna jest także autorką serii urban fantasy „Między światami” skierowanej do dorosłych czytelników. Pierwszy tom „Tajne przez magiczne” został wydany w 2021 r. przez Wydawnictwo Spisek Pisarzy. Tom drugi – „To nie jest kraj dla słabych magów” pojawił się październiku 2022 r. i został uznany Książką Roku w plebiscycie Granice.pl w kategorii Fantastyka.

Obecnie pracuje jako nauczycielka przedszkolna, a prywatnie jest mamą trójki dzieci (które uważa za wspaniałą inspirację do pisania o demonach). Uwielbia książki fantasy, podróżowanie oraz musicale.

Konrad Koko Okoński – twórca komiksów Necros, Kwarcowy Paciorek i Kij w Dupie zamieszkały pod adresem konradokonski.com oraz we Wrocławiu. Podkaster z zamiłowania, zapalony rowerzysta, początkujący wspinacz, tata.

Krzysztof “Jaxa” Rudek – mistrz gry, twórca, propagator RPG, okazjonalnie gracz. Spiritus movens bloga “RPGowa Alchemia”, na którym recenzuje podręczniki i pisze o prowadzeniu gier fabularnych. Organizator konkursu dla drużyn graczy “Archipelag”. Mistrz gry i wychowawca na obozach młodzieżowych “Tol Calen”.

Z fandomem związany już ponad ćwierć wieku. Przez ten czas wielokrotnie organizował konwenty (Imladris, Krakon) jak i prelegował na nich. Publikował w starej “Magii i Mieczu”, “Smokopolitanie” oraz w “Nowej Fantastyce”. Współpracuje przy polskich wydaniach między innymi gier “Conan: Przygody w erze niewyśnionej”, “Age of Sigmar: Soulbound” oraz “Wrath & Glory”.

Niepoprawny fan Star Treka, który wciąż ma nadzieje, że ujrzy rpgową Gwiezdną Wędrówkę w polskiej wersji językowej.

Krzysztof Haladyn – z wykształcenia dziennikarz i specjalista public relations, zawodowo żadnej pracy się nie boi. Szeroko pojętą literaturą zainteresowany odkąd uznał, że tata zbyt szybko zasypia czytając mu na dobranoc. Oprócz książek uwielbia gry, zarówno te na planszy, jak i na monitorze. Nie gardzi także dobrym filmem.

Dwie wizyty w Strefie Wykluczenia wokół Czarnobylskiej AES przypłacił utratą owłosienia w górnej części czaszki, więc teraz chciałby jechać w jakieś bezpieczniejsze miejsce – myśli o Nowej Ziemi lub okolicach zakładów Majak.

Za kordon Fabrycznej Zony wdarł się przebojem z konkursu debiutantów. Po spektakularnym rajdzie przez Zonę ruszył do cyfrowego Polis – i cyberpunkową powieścią „Cyfrak” podbił serca kolejnych fanów. W „Ostatnim namaszczeniu” udowodnił, że mariaż historii i magii to to, co tygryski lubią najbardziej. Na swoim koncie ma także mroźną postapokaliptyczną “Hordę”

Krzysztof M. Maj — miłośnik światotworzenia (niestety w teorii, nie praktyce); wykładowca na Wydziale Humanistycznym AGH, gdzie spełnia swe odwieczne fanowskie marzenie o zajmowaniu się zawodowo fantastyką i grami wideo; autor dwóch książek o teorii fantastyki, Allotopie (2015) oraz Światotwórstwo w fantastyce (2019); vloguje o grach, fantastyce i kulturze na kanale YouTube’owym pod oryginalną nazwą „Krzysztof M. Maj”, nad którą myślał dłużej niż nad doktoratem. Sami zobaczcie, jakie punkty programu Krzysztof poprowadzi w tym roku: – Ksenokartografia, czyli sztuka tworzenia map fantastycznych – Rings of Pow*r. O tym, co czują fani i dlaczego mają wtedy rację – Tworzenie światów w grach wideo (bardzo krótkie wprowadzenie) Zapraszamy na każdą z tych prelekcji, bo tematy zdecydowanie brzmią kusząco!

Kuba Babczyński –  autor tegorocznej grafiki naszego festiwalu, ilustrator i storyboardzista, który porzucił zawód architekta, by tworzyć zmyślone światy. Pomysłodawca i autor „Wyspy Szyszek” – serii komiksowej wielokrotnie nominowanej, a w 2022 roku wyróżnionej główną nagrodą na prestiżowym festiwalu „Złote Kurczaki”. Twórca obrazków do licznych zeszytów i albumów komiksowych, m.in: „Olimpia z Gdańska”, „Miasto z Widokiem”, „Nasze Muzeum”, „Wydział 7”. Wykładowca komiksu na Gdańskich uczelniach oraz autor licznych warsztatów. Współorganizator projektu miejskiego: „Komiks w Mieście, Miasto w Komiksie”.

L

Luiza Bielęda – absolwentka filologii polskiej, od zawsze zakopana w książkach. Od 2013 roku związana z fandomem „Pieśni Lodu i Ognia”. Czekając beznadziejnie na „Wichry Zimy” przeczytała „Opowieści z meekhańskiego pogranicza”, bo zawsze lepiej beznadziejnie czekać na dwie książki niż jedną. Współzałożycielka Imperium Meekhańskiego. Ceni dobre memy i Klocucha.

Ł

Łukasz Śmigiel – nasz gość bloku filmów i seriali – wrocławski autor książek, dziennikarz, wydawca. Jego teksty ukazywały się w czasopismach fantastycznych w Polsce i za granicą (Nowa Fantastyka, Aphelion Magazine, Sfinks, Science Fiction Fantasy & Horror, Fahrenheit, Esensja) oraz w tytułach szerszych gatunkowo (m.in. Tygiel Kultury, Epea, Przekrój). Stale pracuje w Instytucie Dziennikarstwa i Komunikacji Społecznej UWr, gościnnie pojawia się na antenie radiowej, opowiadając o rynku książki. Obecnie promuje dwa ostatnie zbiory krótszych tekstów z pogranicza fantastyki i grozy („Daemon” i „Rigor”), przygotowuje także dwie powieści oraz zbiór opowiadań, pt. „Misteria”.

M

Magda Brumirska-Zielińska – z wykształcenia dziennikarka i psycholożka, absolwentka Uniwersytetu Wrocławskiego. Na co dzień udostępnia kulturę osobom ze szczególnymi potrzebami. Po godzinach koordynuje produkcję audiobooków w Fantazmatach, robi swetry i uczy swoje koty przybijania piątki.

Magdalena Wolff – to autorka słowiańskiego cyklu fantasy Moc Korzeni („Kukułka i wrona”, „Szata z piór”). Słowianka, japonistka, wielbicielka mitologii wszelakich.

Małgorzata Grupa – połowa duetu działającego w sieci jako Literaccy, od trzech lat opowiada o książkach na YouTubie i Instagramie. Do założenia kanału zainspirowały ją córki. Miłośniczka pięknych ubrań, prostych rozwiązań i psychologii

Marcin Podolec – twórca komiksów i animacji, absolwent i wykładowca Szkoły Filmowej w Łodzi, założyciel studia animacji Yellow Tapir Films. Prezentował swoje filmy między innymi na festiwalach w Clermont-Ferrand, Lipsku, Atenach, Sao Paulo czy Poitiers. W komiksie zadebiutował w 2010 roku i od tamtej pory opublikował kilkanaście albumów, między innymi nagradzane „Czasem” (scen. Grzegorz Janusz) i komiksy na faktach: „Morze po kolana” (scen. Marcin Kołodziejczyk), „Dym. Wywiad graficzny z Pablopavo” (scen. Marcin Flint), „Fugazi Music Club”. Ten ostatni tytuł został wydany w kilku krajach, otwierając twórcy drogę na zagraniczne rynki. Najszerzej zakrojonym projektem Marcina jest postapokaliptyczna seria dla najmłodszych pt. „Bajka na końcu świata” (finałowy tom ukazał się w marcu 2023).

Marcin Waincetel

Marcin Waincetel – dziennikarz, redaktor, nauczyciel, twórca strony PanAnimacja.pl, najpopularniejszego w Polsce portalu o animacjach.

Współpracownik serwisów kulturalnych i magazynów branżowych – m.in. „Lubimyczytac.pl”, „Świat Wiedzy”, „Nowa Fantastyka”. Zewnętrzny ekspert do spraw konsultacji produkcji filmów i seriali animowanych, prelegent na festiwalach oraz imprezach poświęconych kulturze popularnej.

Miłośnik klasycznego Disneya i Pixara, klasyki studia Ghibli, superbohaterskich historii. Zafascynowany rozwojem nowych technologii, wpływu kinematografii na edukację, uważa, że marzenia to tak naprawdę plany do realizacji.

Marek Kamiński – miłośnik Batmana i szeroko pojętej popkultury, zwłaszcza filmów i seriali. Z apetytem pochłania superbohaterskie produkcje od DC i Marvela, ale za najlepszy serial wszech czasów uważa „The Twilight Zone”. Od 2013 rozwija swoje zainteresowanie jako recenzent, organizator konkursów, prelegent, bloger. Współpracuje z blogiem Gotham w Deszczu, pisał też dla kilku innych serwisów. Jako prelegent wystąpił na festiwalach: Dni Fantastyki, Pyrkon, Polcon, SerialCon, NiuCon. Od niedawna prowadzi stronę Nocny Marek na Facebooku i Instagramie, na którą serdecznie zaprasza, wystarczy wyszukać go jako Nocny Marek.

Prof. dr hab. Marek Nowicki – z wykształcenia fizyk. Pracuje w Instytucie Fizyki Doświadczalnej Uniwersytetu Wrocławskiego (wfa.uwr.edu.pl), w którym pełni funkcję zastępcy dyrektora ds. prac badawczych, kierownika Zakładu Spektroskopii Elektronowej oraz kierownika laboratorium elektrochemicznego skaningowego mikroskopu tunelowego (EC-STM). Odbył wieloletnie staże naukowe w renomowanych ośrodkach naukowych. Jest stypendystą fundacji Alexandra Humboldta. Jego zainteresowania naukowe dotyczą właściwości fizykochemicznych powierzchni ciał stałych, przemian strukturalnych oraz procesów formowania warstw adsorbatów (molekuł, metali, półprzewodników, tlenków) na różnych podłożach w środowisku ultra wysokiej próżni oraz w roztworach. Jest współautorem licznych publikacji i rozdziałów w książkach wydanych w czasopismach o międzynarodowym obiegu, nowych metod badawczych DAES i DEPES oraz posiada wieloletnie doświadczanie w pracy z licznymi metodami doświadczalnymi stosowanymi w diagnostyce powierzchni fazy skondensowanej. Uczestniczy w projektach badawczych finansowanych przez UWr, MNiSW, NCN oraz fundacje AvH i DAAD. Pokaż mniej

Mariusz „Mario” Górski – absolwent UAM w Poznaniu. Szef działu mangi & anime w Klubie Miłośników Fantastyki „Sagitta”, działającym przy Powiatowej Bibliotece Publicznej w Sieradzu w ramach Dyskusyjnych Klubów Książki. Youtuber prowadzący kanał oraz fanpage Komiksem po Łapach. Pierwsze kroki stawiał na początku XXI wieku w Klubie Mangi w Sieradzu. Zainteresowany kulturą Wschodu. Pasjonat komiksu, mangi, polityki i historii. Znawca twórczości Osamu Tezuki. Członek zespołu tworzącego podkast „Stacja Sagitta”.

Marta Falkowska to nasza kolejna perełka na bloku ilustracji i komiksu. Ukończyła Wydział Architektury Politechniki Wrocławskiej, porzuciła jednak architektoniczną ścieżkę po pięciu latach praktykowania w różnych biurach. Teraz, zamiast wykreślać garaże, rysuje i redaguje komiksy.

Od 2020 roku redaktorka naczelna magazynu „Warchlaki”, prowadzi też zina „Monstwór”. Autorka serii przygodowej dla dzieci „Oto Tosia” ukazującej się nakładem wydawnictwa EGMONT. Wiecznie siedzi w rozgrzebanych projektach i nieustannie myli dni tygodnia, praca sprawia jej jednak niewyobrażalną frajdę.

W wolnych chwilach lubi czytać smutne książki i głaskać kotki. Mieszka we Wrocławiu.

Marta Górna portret

Marta Górna – od 2015 r. prowadzi bloga Górna Ogląda, na którym pisze głównie o filmach klasy B, C i bez klasy. Czasami znajduje perełki. Od 10 lat pracuje w “Gazecie Wyborczej”, na której łamach publikuje teksty o popkulturze, kinie i wywiady z gwiazdami lat 80. i 90. Interesuje się m.in. kinem, Dzikim Zachodem, gorączkami złota, seryjnymi mordercami i kilkoma innymi rzeczami, które nie mają ze sobą nic wspólnego.

Martyna Krakowiak – doktorantka nauk o komunikacji społecznej i mediach na Uniwersytecie Wrocławskim. Badaczka fanów i ich twórczości. W wolnym czasie porządkuje świat w komórkach arkuszy kalkulacyjnych i rozważa porzucenie hobby z zeszłego tygodnia na rzecz nowego. Zawsze chętna na pogawędkę, która może (musi) przerodzić się w dwugodzinny wykład o jakimś fenomenie w skali mikro z historii Internetu i popkultury.

Martyna Wyleciał – autorka bloga Azjatycka Półka, recenzentka i krytyczka literacka. W swojej działalności internetowej staram się szerzyć wiedzę na temat krajów Azji Wschodniej, bez stereotypów i orietalizowania. Na Dniach Fantastyki opowiem o tym, czy Japonia to naprawdę kraj przyszłości oraz o miejscu kota w japońskiej kulturze.

Mateusz Wiśniewski – scenarzysta i miłośnik nadprzyrodzonej grozy. Na Dniach Fantastyki pojawi się z prelekcją z dreszczykiem „Czy umarli mówią z nami? Spirytyzm i metapsychika w międzywojennej Polsce”.

Michał „Komisarz Sev” Ogrodowicz – fan Gwiezdnych Wojen uzależniony od fanostwa i nerdzenia. Twórca kanału Ziemniaczane Pole Komisarza Seva, organizator spotkań Wrocławskiego Fanklubu Gwiezdnych Wojen. Wielokrotny prelegent i organizator na takich konwentach jak Dni Fantastyki, Kapitularz, Pyrkon. Współtwórca kanału Pora Imperatora i okazjonalny gość w Konglomerat Podcastowy, gdzie rozmawia o Star Wars i filmach wszelakich.

Michał Cholewa – matematyk z wykształcenia, informatyk z zawodu, fantasta z zamiłowania.

Nałóg czytania wykształcono mu podstępnie za młodu, zainteresowanie pisaniem przyszło z czasem. Fan twórczości Stanisława Lema, Joe Haldemana i Roberta A. Heinleina. Historycznie zainteresowany wojną na Pacyfiku 1941-1945, badawczo i zawodowo – badaniami nad sztuczną inteligencją.

Laureat Nagrody im. Janusza Zajdla w roku 2015 za „Fortę” i w 2022 roku za opowiadanie „Ucieczka” oraz Srebrnego Wyróżnienia Nagrody Literackiej im. Jerzego Żuławskiego za „Fortę”.

Dr Michał Wolski – autor książek o wampirach i nie tylko, badacz popkultury, typograf, wydawca, wykładowca na Uniwersytecie Wrocławskim, a w wolnych chwilach jedna czwarta youtubowego kanału Pora Imperatora i prezes Stowarzyszenia Badaczy Popkultury i Edukacji Popkulturowej „Trickster”. W popkulturę zanurzony jest całkowicie: w kinie mógłby zamieszkać, pasjami czyta komiksy superbohaterskie i uważa, że nie ma nic wspanialszego niż wielkie roboty z kosmosu.

Monika Łojba – absolwentka m.in. studiów na kierunku Dziennikarstwo i Komunikacja Społeczna na Uniwersytecie Wrocławskim. Laureatka nagrody Idol środowiska 2021 przyznawanej przez Fundację Szansa dla Niewidomych.

Monika oprócz wiedzy zdobytej na studiach ma wśród swoich doświadczeń roczny wolontariat w profesjonalnym studiu Radia Internetowego „Szafir”, prowadzi fanpage Tak to jest – mniej więcej, na którym opowiada o własnym doświadczeniu i pokonywaniu barier, jako osoba z niepełnosprawnością wzroku poruszająca się z psem przewodnikiem.

Od lat publikuje również artykuły w czasopismach takich, jak m.in. „Cross”, „Help”, „Sześciopunkt”, „Tyfloserwis”. Pracując jako copywriter współtworzyła blogi „zdalni.pl i ultekstow.pl, współpracowała z klientami, tworząc również treści blogowe, ale także pod social media, reklamę, ofertowe, produktowe i wiele innych. Obecnie pisze treści dla portalu Gazeta.pl.

W 2021 roku Monika prowadziła konferencję REHA for the blind we Wrocławiu. Ponadto występuje również w roli prelegentki na różnych wydarzeniach i szkoleniach, prowadzonych przez fundację Imago i inne organizacje. Jednym z ostatnich wystąpień Moniki była prelekcja, którą poprowadziła podczas Wrocławskich Dni Fantastyki na temat dostępnych konwentów fantastyki, konkursów cosplay oraz różnorakich gier.

Dodatkowo w czasie wolnym Monika nagrywa filmy, udziela wywiadów i staje przed obiektywem w roli modelki foto. Konto osiągnięć Moniki cały czas się zapełnia, ponieważ realizuje kolejne programy studiów i zbiera doświadczenie zawodowe w różnych obszarach.

N

Natalia Kościńska – twórczyni podcastu „Słowiańskości”, polonistka z powołania i wykształcenia, członkini Stowarzyszenia Badaczy Popkultury „Trickster”.

Jej zainteresowania badawcze to polski folklor (ze szczególnym uwzględnieniem wątków religijnych, w tym demonologii) oraz sposoby jego wykorzystywania w popkulturze. Wygłasza prelekcje m.in. na Dniach Fantastyki we Wrocławiu, Polconie, Horror Day czy Nyskonie, uczy studentów i szkoli kadry kultury w ramach współpracy z Fundacją Good Culture. Czyta słowiańską fantastykę, słucha polskiego folku, bywa na imprezach rekonstrukcyjnych.

Autorka scenariuszy terenowych gier mobilnych inspirowanych lokalnymi historiami i dziedzictwem kulturowym Polski, np. „Ścieżki czarownic” na podstawie badań prof. W.E. Peuckerta, „Przebudzenie stolemów” o demonologii kaszubskiej czy „Gdzie Licho nie może…” o zwyczajach i obrzędach dawnych Słowian. W wolnych chwilach haftuje krzyżykami, zdobywa kolejne szczyty i ogląda filmy o okrętach podwodnych. Marzy o własnym toporze.

Nikola Mańdok – od 2019 r. działa w bookmediach pod nazwą Doktor Book. Jej miłość do czytania rozpoczęła się od fantastyki, obecnie najczęściej sięga po literaturę piękną, klasyczną i dziecięcą.

P

Patrycja Radoń – psycholog e-sportowy, pedagog, edukator i performance coach. Jest założycielką firmy Patrycja Radoń – PsychGames, w której zajmuje się prowadzeniem warsztatów profilaktycznych w placówkach oświaty i instytucjach kultury z zakresu psychologii gier i nowinek technologicznych w edukacji mając na celu zwiększenie świadomości i przybliżenie tematu środowiska gier i e-sportu wśród dzieci, młodzieży, nauczycieli i rodziców.

Hobbystycznie artystka wypalająca w drewnie geekowskie rękodzieło, oraz organizatorka festiwalu gier planszowych OSTROwPLANSZE w Ostrowie Wielkopolskim.

Piotr W. Cholewa, matematyk, tłumacz, działacz fandomu. Ukończył studia matematyczne i obronił doktorat na Uniwersytecie Śląskim. Pracował w Instytucie Matematyki UŚ do 2000 roku.

Działa w Śląskim Klubie Fantastyki od początku jego istnienia (był skarbnikiem, wiceprezesem, członkiem Zarządu, wydawał fanzin). Był członkiem zarządu w Europejskim Stowarzyszeniu SF, gdzie pełnił (w różnej kolejności) funkcje prezesa, wiceprezesa i skarbnika. Także były prezes i wiceprezes Związku Stowarzyszeń „Fandom Polski”.

Jako tłumacz debiutował w fanzinach. Pierwszym oficjalnym tłumaczeniem było opowiadanie „Meteor” Johna Wyndhama (1983 r.). Najbardziej znany jest z przekładu książek Terry’ego Pratchetta o świecie Dysku, cyklu Orsona Scotta Carda o Enderze, trylogii Ciągu Williama Gibsona czy cyklu Amber Rogera Zelazny’ego. Wielokrotnie nagradzany za działalność fanowską oraz tłumaczenia (w tym nagrodą Stowarzyszenia Tłumaczy Polskich).

R

Rafał Kosik – pisarz science fiction, publicysta i scenarzysta. W swojej prozie łączy fantastykę socjologiczną z elementami sensacji i horroru. Opublikował liczne opowiadania (m.in. w „Nowej Fantastyce” i magazynie „Science Fiction, Fantasy & Horror”), powieści Mars (2003), Vertical (2006) oraz Kameleon (2008) i zbiór opowiadań Obywatel, który się zawiesił (2011), Nowi Ludzie (2013). Rafał Kosik pisze również science fiction dla młodzieży – bestsellerową serię „Felix, Net i Nika”. Powieść Felix, Net i Nika oraz Teoretycznie Możliwa Katastrofa została zekranizowana. Najnowszy cykl książek „Amelia i Kuba” dedykowany jest dla nieco młodszych czytelników.

Rafał Szłapa – absolwent ASP w Krakowie. Z wykształcenia artysta grafik, twórca Ilustracji książkowych i prasowych, projektów do gier komputerowych, planszowych i karcianych oraz okładek książek. Przez lata związany z reklamą, do której stworzył setki storyboardów reklamowych. Z potrzeby serca, scenarzysta i rysownik komiksów. Twórca krótkich opowieści publikowanych na łamach prasy i w magazynach komiksowych. Także rysownik komiksów historycznych i reklamowych. Od 2010 roku autor i wydawca popularnego cyklu ” Bler”. W ostatnich latach tworzył także komiksy dla wydawnictwa Capstone ( Zamperini, Boston tea Party), Narodowego Centrum Kultury Filmowej (Prószyński), Komisji Europejskiej (Paneuropa vs Covid) oraz Telewizji (Sekwencje komiksowe w filmie Zamojski: Gra o koronę). Jest też autorem ilustracji do topowej gry planszowej “Gutenberg” z wydawnictwa Granna oraz równie udanego projektu Raven Manor.

Robert M. Wegner – jego przygodę pisarską rozpoczęło opowiadanie „Ostatni lot Nocnego Kowboja”. Natomiast debiutem książkowym był wydany w 2009 r. zbiór opowiadań fantasy pt. „Opowieści z meekhańskiego pogranicza. Północ–Południe”, którego kontynuacją był wydany w 2010 r. drugi tom „Opowieści z meekhańskiego pogranicza. Wschód–Zachód”. W 2012 r. na rynek trafiła pierwsza powieść osadzona w zarysowanych wcześniej realiach Meekhanu zatytułowana „Niebo ze stali”. Wszystkie te książki ukazały się nakładem wydawnictwa Powergraph. Mąż fantastycznej żony i ojciec dwóch niesamowitych córek, od lat mieszkający i pracujący na Śląsku. Laureat licznych nagród literackich, m.in. Nagroda Fandomu Polskiego imienia Janusza A. Zajdla, Srebrnego Wyróżnienia, przyznanego przez Jury Nagrody Literackiej im. Jerzego Żuławskiego, nagrody Sfinks. Jego książki przetłumaczono na język czeski, rosyjski i ukraiński. Najbardziej znany z cyklu fantasy „Opowieści z meekhańskiego pogranicza” obejmującego, jak na razie, dwa tomy opowiadań i trzy powieści.

Ryjówka – Blog Wszechkulturowy, czyli Damian Lesicki, Jacek Murawski i Piotr Markiewicz. Wgryzają się w kulturę i piszą o wszystkim, co ciekawe – od mainstreamu po geekowskie peryferia. Znajdziesz ich na facebooku – Ryjówka – Blog Wszechkulturowy

S

Szymon Górnicki – paleoartysta i paleontolog z Kalisza. Od dziecka zafascynowany dinozaurami. Absolwent geologii Uniwersytetu im Adama Mickiewicza w Poznaniu. Autor: artykułów (w tym pierwszych polskojęzycznych o paleosztuce), ilustracji, modeli, wywiadów oraz zajęć dla dzieci. Obecnie pracujący nad paleontologicznymi filmami dokumentalnymi. Poza paleontologią i paleosztuką, zainteresowany fantastyką, popkulturą oraz modelarstwem.

Szymon Makuch portret

Szymon Makuch – autor książki „Idea nadnaturalnego przedłużania życia w mediach i literaturze XX wieku”, miłośnik prawa własności intelektualnej, biografii piłkarzy i tandetnych filmów fantasy.

Członek Stowarzyszenia Badaczy Popkultury Trickster i Stowarzyszenia Badania i Rozwoju Gier GameUP. Wykładowca akademicki na Dolnośląskiej Szkole Wyższej.

Ciągle czeka na remake „Nieśmiertelnego” i nie wstydzi się słuchać Bajmu. Radośnie morduje Orków w grach z uniwersum „Władcy pierścieni”.

T

TeSz Tomasz Szyrwiel – fotograf, rysownik, pisarz, od lat poszukujący karkonoskich Bestii. Twórca „Jelenia Jest Spoko”. Autor Bestiariusza Jeleniogórskiego — pierwszej karkonoskiej sagi fantasy, oraz cyklu opowiadań: „Czy w Karkonoszach straszy?”.

Na Dniach Fantastyki przyjedzie z prelekcją dotycząca cyklu opowiadań „Czy w Karkonoszach straszy?”, które dokumentują doświadczenia autora z jego wieloletnich nocnych wędrówek po lasach i górach Kotliny Jeleniogórskiej. To zbiór historii powstały na bazie prawdziwych wydarzeń, stanowiących próbę zobrazowania najdziwniejszych i trudnych do wytłumaczenia chwil. To dążenie do poznania prawdy, co tak naprawdę dzieje się w najskrytszych częściach Sudetów, tuż po zapadnięciu zmroku.

Tomasz, zamiast swojego wizerunku woli podzielić się z Wami jedną ze swoich Bestii

Tola Grupa – od 2019 roku współtworzy (z siostrą Zuzanną) kanał Zaksiążkowane i zaraża rówieśników pasją do czytania. Uwielbia Franza Kafkę, Petrę Dvořákową i swojego kota Grzankę. W 2023 roku Zaksiążkowane otrzymały tytuł Człowieka Książki portalu Lubimyczytac.pl

Tomasz Kontny – scenarzysta komiksów, projektant i producent gier komputerowych, autor spektakli teatralnych. Nagradzany w konkursach, w tym wielokrotnie na Międzynarodowym Festiwalu Komiksu i Gier w Łodzi. Pisze serię „Wydział 7” o SB-ekach rozwiązujących paranormalne zagadki w realiach PRL (nagroda Komiks Roku 2022 na 33 MFKiG). Współpracuje zarówno ze sceną niezależną, jak i dużymi wydawnictwami. Prowadzi warsztaty scenariuszowe i zajęcia z kreatywnego pisania na uniwersytetach w Krakowie i Katowicach.

Portret Tomasz Nowakowski

Tomasz Nowakowski jest pasjonatem fantastyki, który skupia swoje działania na różnego rodzaju platformach internetowych. Jest adminem fanpage’a „Ubieram się na czarno, bo jestem z Nocnej Straży”, który poświęcony jest uniwersum „Gry o Tron” oraz współzałożycielem westeros.pl, a czasami można go zobaczyć również na YouTube i TikToku.

Tomasz jest aktywnym prelegentem na konwentach fantastycznych, który od ponad 10 lat dzieli się swoją wiedzą i pasją z innymi fanami. W ramach swojej działalności recenzuje również filmy i seriale z gatunku fantasy, co pozwala mu na jeszcze głębsze zanurzenie się w świat fantastyki.

TriumwiLARP – grupa miłośników fantastyki oraz organizatorów gier typu LARP. Ekipa składa się z trzech osób: Wiktorii Jabłońskiej, Kamila Książka oraz Michała Kruka.

Spotkali się oni całkiem przypadkowo na Dniach Fantastyki 2022 – Michał zaczepił Wiktorię i Kamila, bo zobaczył ich w strojach Magów z gry komputerowej Gothic. Zaczęło się od wspólnego zdjęcia, a potem od słowa do słowa wyszło, że cała trójka ma doświadczenie w organizacji gier terenowych i chętnie stworzyłaby wspólnie coś nowego.

Na chwilę obecną, TrumwiLARP zorganizował już kilka wydarzeń. Przewodzą u nich dwa projekty: jeden pod nazwą „Wymiar Adanosa”, skupiający się na LARPach osadzonych w uniwersum Gothic, a drugi związany jest ze światotworzeniem własnego uniwersum fantasy, w którym będą miały miejsce autorskie gry. Grupa ma również swój wkład w tegoroczną edycję LARPowego eventu pod nazwą „BlackBox SummerWeek 2023”

W

Whosome – najbardziej tęczowy portal poświęcony dziełom fantastyki i popkultury, ze sporą dawką Doctor Who. Znajdziecie na nim newsy i teksty publicystyczne o serialach, filmach, książkach i wydarzeniach… ale nie tylko! Główne kryterium to bowiem pisanie o tym, co raduje redakcję i osoby współpracujące, dzięki czemu świat wydawał się przez chwilę lepszy. W Whosome zaangażowanych jest kilkadziesiąt osób od lat zajmujących się na różnych polach kreowaniem i promocją fantastycznych miejsc w sieci, książek, filmów, seriali, grafik i wydarzeń.

Na tegorocznych DF-ach spotkacie: Ewę Tomaszewicz, Magdalenę Stonawską, River Rawińską, Zuzę „Pryvian” Śliwę, Weronikę „Demona Bibliotecznego” Klepacz Asię Kaniewską oraz dwie psie osoby fandomowe – Strzałkę i Idefiksa

Wojciech Jasocha – twórca kanału Fantastyczna Karczma, na którym publikuje wideo eseje oraz recenzje na temat anime. Pasjonują go historie stojące za twórcami anime i ich procesami produkcji. Jest także fan twórczości studia Ghibli, a zwłaszcza reżysera Grobowca Świetlików – Isao Takahaty.

Y

Yassamet – wieloletnia prelegentka, a przy tym człowiek zajmujący się gamą innych rzeczy – od researchu i opowiadań, przez mangę, anime, tworzenie kostiumów i wreszcie RPG. Tak zwana „stara szkoła”, Yassamet wspomina czasem konwenty, które już nie istnieją i pamięta czasy fandomu, które zdają się zeszłą epoką historyczną. Na Wrocławskich Dniach Fantastyki udziela się od 2015 roku, zawsze przynosząc trochę programu.