Goście

Lista gości wg bloków programowych 🙂

Kliknij w odpowiedni przycisk, aby zapoznać się z listą Gości konkretnego Bloku Programowego.

Alfabetyczna lista Gości

Wciąż pracujemy nad przygotowaniem listy tegorocznych Gości, którzy zaszczycą nas swoją obecnością. Choć lista jeszcze nie jest gotowa, to pracujemy z pełnym zaangażowaniem, aby dostarczyć Wam najlepsze doświadczenia.

A

B

Babczyński Jakub

Ilustrator oraz storyboardzista. Gdyby przed laty nie porzucił zawodu architekta, to kto wie, czy tworzyłby teraz swoje nadzwyczajne krainy? Wkroczyć w owe światy można zanurzając się w Jego „Wyspę Szyszek” wyróżnioną główną nagrodą na festiwalu „Złote Kurczaki”. Z Jego innych osiągnięć można wymienić stworzenie wielu grafik do zeszytów czy albumów komiksowych, choćby takich jak „Olimpia z Gdańska”, „Miasto z Widokiem” czy „Wydział 7”. Warto spotkać go na Dniach Fantastyki, ponieważ wykładaniem komiksu zajmuje się zawodowo na gdańskich uczelniach.

Bielawski Jakub

Historyk, nauczyciel dzieci i zabawiacz gawiedzi – jest również Gościem Bloku Literatura. Głaskanie kotów mógłby nazwać swoim obowiązkiem, choć na liście zadań do zrobienia ma też pisanie książki o niezbyt rozgarniętym mężczyźnie w średnim wieku, a Jego literackim idolem jest Andersen. Napisał kilka opowiadań i powieści z gatunku tych mrożących krew w żyłach. Można by zgadywać, że to właśnie przez nie nie ma czasu na grę w RPG.

C

Czempiel Daria „Darya” 

Gdy połączymy śląskie korzenie z wykształceniem ekonomistki i miłością do anime, na myśl przyjdzie nam Daria „Darya” Czempiel – Gościni bloku Manga i Anime. Jej początki znajomości z tymi japońskimi dziełami kultury sięgają czasów, gdy w niemieckiej telewizji napotkała One Piece. Dziesięć lat temu założyła bloga, którego prowadzi do dzisiaj, a także inne social media (pod nazwą Lemurilla), gdzie spotkać można treści głównie o mandze i anime. Jest członkinią wrocławskiej Fundacji Przyjaźni Polsko-Japońskiej Nami. Tam z klubem anime i mangi Nami Azarashi organizuje pełne atrakcji sale na konwentach w całej Polsce. Jej serce tęskni za Yuri on Ice, a pustkę po nim wypełniają mangi josei, Pokemony oraz podróże. 💜🇯🇵

Czyżewski Cezary „Czeski” 

Choć na wodach jego duszy króluje żeglarstwo, to obecnie jest scenarzystą oraz twórcą światów w branży gamedev. To również weteran festiwali fantastycznych – do dziś ma w swojej szafie worek z ponad sześćdziesięcioma identyfikatorami z przeróżnych konwentów. Niegdyś publikował opowiadania w dawnym „Science Fiction” i dzisiejszej „Nowej Fantastyce”. Na ten czas współpracuje z wydawnictwem IX

 

D

Darmiła Radomir 

To czterdziestoośmioletni mąż, ojciec dwójki dzieci oraz informatyk z wykształcenia, pracujący na jednej z wyższych uczelni. Do tej pory opublikował trzy opowiadania na papierze, a także kilka online. Został wyróżniony w konkursie empikGo Short 2022, a jakiś czas temu zadebiutował powieścią fantasy „Świat bez świtu” wydawnictwem IX

Dworakowski Witold  

Dolnoślązak w ogóle, wałbrzyszanin w szczególe 😉 A także dumny użytkownik na forum literackim Weryfikatorium.
Pisze, odkąd pamięta. Na klawiaturze też, bo takie czasy nastały, ale Witold preferuje metodę kartka-długopis-fotel-koc. W efekcie powstają historie mniej lub bardziej fantastyczne, zawieszone gdzieś między sensacją, przygodą, horrorem i tajemnicą. Między „Hyperionem”, „Przestrzenią Objawienia”, Panem Samochodzikiem i „Gwiezdnymi Wojnami”. Ta ścieżka zaprowadziła go na łamy miesięcznika „Science Fiction, Fantasy i Horror” i magazynu „Esensja”. I pewnie zawiedzie w inne ciekawe miejsca.
Zawsze na wiosnę włącza mu się pociąg do roweru, który trwa aż po późną jesień – wtedy trasy w stylu „660 km wzdłuż wschodniej granicy Polski” naprawdę nie są dla Niego niczym dziwnym. Między jednym wypadem, a drugim szwenda się pieszo po szlakach w Sudetach. Albo gra w gry. Filmy ogląda. Memy. A nawet to i owo przeczyta.

E

F

Falauke

Tworzy od 2017 roku, a chodzi głównie o krótkie formy komiksowe publikowane w antologiach. Jej debiutem okazało się pełnometrażowe „Czy wszystko smakuje?” w temacie pracy w polskiej gastronomii. Obecnie (od niemal dekady) urzeczywistnia swoje pomysły na pozowalne lalki artystyczne, a owe idee czerpie z baśni i legend.

FERANOS

Wychowany w Suwałkach miłośnik psów oraz leśnych krajobrazów. Jest inżynierem, a tytuł zdobył na SGGW. Wziął w ramiona pisarstwo, ponieważ uważa, że słowa mają moc, aby zmienić rzeczywistość.

G

Gajzler Joanna W.

Autorka cyklu Necrovet. Zanim z jej głowy wydostał się pomysł na ową serię, zadebiutowała powieścią „Bóg Maszyna”, którą nominowano do nagrody Zajdla. Wśród zainteresowań naszej Gościni natknąć się można nie tylko na pisarstwo, gdyż Jej serce bije również dla herbaty i zwierzaków, nietrudno się więc dziwić, że zawodowo jest techniczką weterynarii. Posiada też własną futrzastą gromadkę, która towarzyszy Jej podczas tworzenia

H

Herzyk Aleksandra

Autorka książek i komiksów aktualnie kończąca studia prawnicze na Uniwersytecie Jagiellońskim (oraz pracująca nad drugą częścią powieści graficznej🤫). Jest absolwentką Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie, a w 2022 roku zadebiutowała powieścią graficzną „Wolność albo Śmierć”, za którą została nagrodzona w konkursie Literacka Podróż Hestii w 2023 roku. Była również nominowana w kategorii Najlepszy Polski Komiks 2022 na Międzynarodowym Festiwalu Komiksów i Gier w Łodzi.

Hrycyszyn Anna „Siemomysła”

Jeśli lubicie słuchać o morzach, choć bliżej Wam do szczurów lądowych, to Anna „Siemomysła” Hrycyszyn może okazać się Waszą bratnią duszą. W miłość do mórz, statków i okrętów wpadła jak śliwka w kompot (czy może raczej jak kamień w wodę), podobnie pokochała rewolucję przemysłową i architekturę obronną, a owe miłostki przelała w swoją twórczość. Jej debiutem okazała się być publikacja w drugim tomie Fantazji Zielonogórskich. Dziś jest szefową sekcji literackiej „Logrus” Śląskiego Klubu Fantastyki oraz członkinią grupy literackiej Harda Horda. Poza sferą związaną z pisaniem, jest pedagożką specjalną w specjalności tyflopedagogika i zajmuje się niepełnosprawnymi dziećmi.

I

J

Jeliński Julian

Dziennikarz i amerykanista, a oprócz tego kreator vloga Brody z kosmosu. Widział w popkulturze wszystko co dziwne, uwielbia slashery z lat 80. XX wieku (które uważa za najlepsze kino). Bywają momenty, że odstawia popkulturę na bok, dla zwierzaków.

K

Dr inż. Kluczyk Alicja

Jest adiunktem na Wydziale Chemii Uniwersytetu Wrocławskiego, a oprócz tego jest częścią Zespołu Inżynierii Peptydów. Zajmuje się przekazywaniem wiedzy na temat metod chromatograficznych czy chemii kryminalistycznej, a także miesza pracę z humorem poprzez wyszukiwanie chemicznych memów oraz przesiadywanie nad widmami spektrometrii. Jej zawód obejmuje pisanie instrukcji i publikacji naukowych, lecz odkładając na bok ciężkie zadania z przyjemnością czyta fantastykę i wyszukuje w niej elementów ukochanej chemii (a w tym roku odreagowuje przygotowując z pewnością interesujące wykłady na Dolnośląski Festiwal Nauki oraz Dni Fantastyki). 💜⚗️🧪

Kołyszko Michał

Religioznawca oraz scenarzysta gier, a znać Go można z serii podcastowej „Egzorcyzmy. Przerażająca historia Anneliese Michel”, za którą został finalistą bestsellerów Empiku 2023.
Jest autorem chociażby horror-komediowej gry paragrafowej „Dziady, część V. Dziady, które nie spieprzają”, szamanistycznej serii gamebookowej „Tajemne Oblicze Świata” czy książki „Groza jest Święta”.
Ma na koncie takie współprace jak z czasopismem OkoLica Strachu oraz Magazynem Histeria. Oprócz tego, został wyróżniony tytułem Dziennikarza Obywatelskiego 2013 Roku.
Iście przerażająco ciekawa persona. 🖤

Kościńska Natalia

Zdarzyło Wam się marzyć o własnym toporze? Jeśli tak, to Natalia Kościńska może okazać się Waszą bratnią duszą – jest Gościnią bloku Popkultura oraz założycielką podcastu „Słowiańskości”. Z zamiłowania i wykształcenia to polonistka; członkini Stowarzyszenia Badaczy Popkultury „Trickster” (kolejna w zestawieniu naszych Gości!). Jej serce bije dla polskiego folkloru, a w nim szczególnie pociągają Ją wątki religijne i demonologia. Nie wygłasza prelekcji jedynie na Dniach Fantastyki, bo spotkać Ją można na Polconie, Horror Day czy Nyskonie, a oprócz tego przekazuje wiedzę studentom i szkoli kadry kultury w ramach współpracy z Fundacją Good Culture. Co ciekawe, jest też autorką scenariuszy terenowych gier mobilnych, które inspirowane są lokalnymi podaniami oraz takimi utworami jak „Ścieżki czarownic”, „Przebudzenie stolemów” (o demonologii kaszubskiej) lub „Gdzie Licho nie może…” opowiadające o obrzędach starodawnych Słowian. Odpoczywając od wspaniałości słowiańskiego świata, nasza Gościni szydełkuje, ogląda filmy science-fiction oraz nawiedza różnego rodzaju muzea.

Kucenty Magdalena

Z wykształcenia magister inżynier telekomunikacji, choć z pasji to pisarka – Magdalena Kucenty jest autorką wielu opowiadań o tematyce fantastycznej oraz książki „Zodiaki. Genokracja”, a także Gościną bloku Literatura. Jej dziełem jest scenariusz do gry na podstawie „Niezwyciężonego” Stanisława Lema, a napisała go dla studia Starward Industries, za który otrzymało ono Paszport Polityki. Współpracowała z m.in. CD Projekt Red oraz 11 bit studios. Gdyby lata temu nie porzuciła kariery administratora IT, kto wie, czy spotkalibyście Ją na Dniach Fantastyki?

L

Ł

Łojba Monika

Między pędzeniem na końskim grzbiecie tam, gdzie Ją oczy poniosą, a spędzaniem czasu „knując coś niedobrego”, Monika Łojba znalazła chwilę, aby zawitać do bloku Popkultury na Dniach Fantastyki.
Znać Ją możecie z podcastów pod nazwą „Tak to jest – mniej więcej”, które nagrywa dla Radia Luz (prowadzi też fanpage o tej samej nazwie!). Jest miłośniczką kultury słowiańskiej i – a jakże – podcastów o tematyce kryminalnej. Uwielbia RPG, planszówki oraz eksperymenty z cosplayem, a oprócz tego zawodowo działa na rzecz dostępności i wsparcia osób z niepełnosprawnością. ❤️🎤

M

Maj Krzysztof M.

Również w tym roku pojawi się u nas Krzysztof M. Maj, a będzie on Gościem bloku Popkultura. Wykłada na AGH (a ściślej mówiąc, na Wydziale Humanistycznym) i jest zadeklarowanym groznawcą. Jest autorem serii książek Allotopie z 2015 roku oraz Światotwórstwa w fantastyce. Od trzech lat tę barwną postać obserwować można na YouTube na kanale o nazwie „Krzysztof M. Maj”.

Makuch Szymon

Autor książki „Idea nadnaturalnego przedłużania życia w mediach i literaturze XX wieku” oraz członek Stowarzyszenia Badaczy Badaczy Popkultury Trickster i Stowarzyszenia Badania i Rozwoju Gier GameUP.
Jest fanem prawa własności intelektualnej, uważnie śledzi biografie piłkarzy, a także przyznaje się do wielbienia kiczowatych filmów fantasy. Obecnie pracuje jako wykładowca (akademicki i nieakademicki), a po godzinach z uśmiechem na twarzy pokonuje Orków w grach z uniwersum „Władcy pierścieni”.

Mazur Katarzyna

Jej twórczość oscyluje wokół doświadczenia autyzmu, relacji z bliskimi czy depresji. Niegdyś publikowała swoje pracy pod pseudonimem Imana. Dziś znać Ją można ze zbiorów pasków komiksowych „Kartofle” (oraz ich drugiej odsłony – „Tłuczone ziemniaki”). Do Wrocławia przybędzie aż z Warszawy!

N

Nowak Jakub

Pisarz i medioznawca pracujący na Uniwersytecie Marii Skłodowskiej-Curie w Lublinie, gdzie w zakresie jego obowiązków mieszczą się teorie mediów, kultura popularna oraz aktywność obywatelska online. Jest autorem powieści „To przez ten wiatr” (wydanej w 2022 roku pod skrzydłami wydawnictwa Powergraph), która zyskała Nagrodę Literacką im. W. Gombrowicza za najlepszy debiut, a oprócz tego napisał też zbiór opowiadań fantastycznych „Amnezjak”. Wcześniej publikował w „Nowej Fantastyce”, „Czasie Fantastyki” oraz takich antologiach jak „Głos Lema” wydawnictwa Powergraph.

O

P

Płatek Karolina

Doktorantka Wydziału Mechanicznego Politechniki Wrocławskiej, a na uczelni znalazła się dzięki fascynacji japońską bronią białą i sposobem jej wytwarzania. Do zakresu tematów Jej artykułów naukowych zalicza się analiza procesów niszczenia materiałów, choć najświeższym upodobaniem naszej Gościni jest zastosowanie wysokotemperaturowej plazmy do wytwarzania warstw z materiałów półprzewodnikowych. W przerwach od materiałoznawstwa można złapać Ją na rysowaniu i przemierzaniu przeróżnych szlaków.

R

REPECZKO DOMINIKA

To pochodząca z Bydgoszczy miłośniczka rodzinnego miasta oraz literatury fantastycznej (również zawodowo). Lata temu została redaktorką, a jako headhunter niejednemu pomogła rozwinąć literackie skrzydła w Fabryce Słów. Oferuje również pomoc zaprzyjaźnionym autorom w publikowaniu za granicą, np. w Czechach. Zajmuje się również tłumaczeniami, a w tej chwili może chlubić się ponad siedemdziesięcioma przełożonymi tytułami!

Rudek Krzysztof „Jaxa”

Mistrz gry, twórca, nieustanny propagator RPG, okazjonalnie gracz. Spiritus movens bloga “RPGowa Alchemia”, na którym recenzuje podręczniki i pisze o prowadzeniu gier fabularnych.
Krzysztof organizuje konkursy dla drużyn graczy „Archipelag”. Mistrz gry i wychowawca na obozach młodzieżowych „Tol Calen”.
Z fandomem związany już ponad ćwierć wieku. Przez ten czas wielokrotnie organizował konwenty (Imladris, Krakon) jak i prelegował na nich. Publikował w starej “Magii i Mieczu”, “Smokopolitanie” oraz w “Nowej Fantastyce”. Współpracuje przy polskich wydaniach między innymi gier “Conan: Przygody w erze niewyśnionej”, “Age of Sigmar: Soulbound” oraz “Wrath & Glory”.
Niepoprawny fan Star Treka, który wciąż ma nadzieje, że ujrzy rpgową Gwiezdną Wędrówkę w polskiej wersji językowej.

S

Sokalska Anna

Znana z cyklu „Opowieści z Wieloświata”, w tym kultowej „Wiedźmy”. Nie będzie więc dla nikogo zdziwieniem, że pisarka w iście mistrzowski sposób wykorzystuje wątki słowiańskie oraz tka w swoich opowieściach sieci magicznych tajemnic. Oprócz tego, wrocławianka związana jest z branżą gier wideo, a z wykształcenia to radczyni prawna.

Szmatoła Agnieszka

Redaktorka, a także pisarka, która zadebiutowała zbiorem opowiadań z gatunku urban fantasy o tytule „Echidna”. Jej dłonie same rwą się do pisania, a najczęściej mają na muszce opowiadania i inne krótkie formy. O mały figiel nie zostałaby nauczycielką, jednak kto wie, czy wtedy mielibyśmy okazję zobaczyć Ją w tym roku na Dniach Fantastyki?

Szumacher Anna

Tłumaczka, redaktorka, pisarka, dziennikarka, korepetytorka – w zależności od układu gwiazd i aktualnych potrzeb – z wykształcenia archeolog. Autorka głównie fantastyczna i zwolenniczka tezy, że jeśli pomysł jest głupi, ale działa, to nie jest głupi. Dumna matka kilkudziesięciu opowiadań i dwóch serii fantastycznych: trylogii Słowotwórczyni i cyklu Marii Dee oraz kilku jeszcze niewydanych powieści. Miłośniczka wszelkiego rodzaju portal fantasy, czemu daje upust w obecnie pisanych książkach. Gorliwa wyznawczyni kawy, czekolady i puchatych dresów. Pisze od zawsze, a jej pierwsza książka składa się z dwóch nabazgranych kredką stron i własnoręcznie narysowanej okładki.

Ś

Śmigiel Łukasz

Dla zainteresowanych dziennikarstwem najlepszym wyborem będzie zapoznanie się z postacią jednego z Gości Bloku Popkultury – Łukasz Śmigiel to adiunkt w Instytucie Dziennikarstwa i Komunikacji Społecznej UWr, a wiele z Jego tekstów znalazło uznanie w między innymi Ekranach, Czasie Literatury, Onecie, Nowej Fantastyce, Przekroju, Pixel Kulturze Gier Wideo, Polska Times, Alfred Hitchcock poleca oraz Best Filmie (niezwykle imponujące CV, prawda?). Oprócz tego, jest także autorem opowiadań i powieści (różnych gatunków, bo przejść można od sci-fi przez horror aż do romansu), dziennikarzem radiowym i prasowym.

V

Vizvary Istvan

Z miasta Łódź przyjedzie do nas Istvan Vizvary – polsko-węgierski pisarz oraz Gość Bloku Nauka. Dziś ma czterdzieści dziewięć wiosen, a z wykształcenia jest matematykiem, choć zawodowo to inżynier oprogramowania. Pomimo tej ścisłej natury, Jego serce bije w rytmie filozoficznych rozterek, a na czynniki pierwsze rozkłada biologiczne zagadnienia.
Ma na koncie parę opowiadań science-fiction i bizarro, które publikowane są w antologiach czy czasopismach takich jak „Nowa Fantastyka”. Jest także autorem dwóch powieści: „Vivo” oraz „Lagrange. Listy z Ziemi”, z czego ta druga została nagrodzona przez wymieniony wyżej magazyn w kategorii „Polska Książka Roku 2024” oraz była nominowana do nagród takich jak im. A. Zajdla.

W

Wegner Robert M.

Jest laureatem takich nagród literackich jak Nagroda Fandomu Polskiego im. Janusza A. Zajdla, Srebrnego Wyróżnienia czy też nagrody Sfinks, a jego przygoda z samą literaturą sięga 2002 roku, gdyż to właśnie wtedy jego tekst po raz pierwszy został opublikowany (nr 19 miesięcznika „Science Fiction”). Tytuł owego opowiadania to „Ostatni lot Nocnego Kowboja”. Siedem lat później nastąpił debiut książkowy – zbiór opowiadań fantasy pt. „Opowieści z meekhańskiego pogranicza. Północ-Południe” ujrzał światło dnia, a druga część ukazała się w 2010 roku. Do tej pory Jego książki zostały przetłumaczone na język czeski, ukraiński i rosyjski. Pisarz najbardziej zasłynął z wyżej wymienionych „Opowieści z meekhańskiego pogranicza.”, które obejmują nie tylko dwa tomy opowiadań, lecz także trzy powieści. Jego teksty można też znaleźć w magazynach takich jak „Science Fiction” czy antologiach.

Whosome

Najbardziej tęczowy portal poświęcony dziełom fantastyki i popkultury, ze sporą dawką Doctora Who. Znajdziecie na nim newsy i teksty publicystyczne o serialach, filmach, książkach i wydarzeniach… ale nie tylko! Główne kryterium to bowiem pisanie o tym, co raduje redakcję i osoby współpracujące, dzięki czemu świat wydawał się przez chwilę lepszy.
Na tegorocznych DF-ach spotkacie Ewę Tomaszewicz, Magdalenę Stonawską, River Rawińską, Weronikę „Demona Bibliotecznego” Klepacz, Krystynę Gniedziejko, Kajetana Poniatyszyna i Kornelię Jankowską oraz dwie psie osoby fandomowe – Strzałkę i Idefiksa 🐶🐶

Wieczorek Adam

Z samymi RPG związany jest aż od 30 lat, z czego większość poświęcił na Zew Cthulhu. Autor dziesiątek poradników i przygód do tego systemu.
Pisał do Magii i Miecza, a także magazynów Portal i Gozoku oraz serwisu Nowa Gildia. Był pomysłodawcą pierwszej (i jak dotąd jedynej) antologii polskich opowiadań lovecraftowskich – Przejścia.
Pracował także nad redakcją zbiorów opowiadań Augusta Derletha i Clarka Shtona Smitha, powieści Colina Wilsona i opowiadań H.P. Lovecrafta, Artura Machena i Algernona Blackwooda.
Redaktor naczelny Black Monk Game. Ma na koncie napisanie kampanii Dwie z tysiąca, która łączy jego zamiłowanie do gier fabularnych, twórczości Lovecrafta oraz Egiptu.
Natchnienie Go nie opuszcza, gdyż jest również współautorem podręcznika Mity Wojny, stworzył przygodę Ogniste Lato do Tajemnic Pętli, a od jesieni 2019 r. prowadzi cykl cotygodniowych niedzielnych pogadanek na grupie na Facebooku o nazwie Badacze Tajemnic. Zastanawia się również nad reaktywacją kanału Naczelny Cthultysta na YouTube, a bardzo możliwe, że jeden z awatarów Wielkich Przedwiecznych całkiem przejął nad nim kontrolę…

Wielgus  Grzegorz

Człowiek żywo zainteresowany historią średniowiecza, a także martwo zainteresowany folklorem, wierzeniami oraz opowieściami sprzed wieków, zwłaszcza, jeżeli dotyczą potworów i pogrzebów. Laureat specjalnej nagrody Pyrkonu w konkursie „Fantastycznie Utalentowani”.
Autor „Pieśni Pustyni”, „Pieśni Zemsty”, „Wilków”. „Pękniętej Korony, „Czarcich Słów”, „Saala”, „Krzyżowca”, a także kilkunastu opowiadań, które zostały opublikowane w antologii „(nie) Realna Magia” i internetowych czasopismach Creatio Fantastica, Silmaris, Biały Kruk, Histeria, Szortal oraz Abyssos.

Wierzbicka Katarzyna

Ma na koncie od groma fantastycznych, np. bajkę „O królewiczu, który się odważył” czy świąteczną powieść dla najmłodszych „Elf do zadań specjalnych”, a jedna z bajek o tytule „Nikt nie widzi słoni” otrzymała nagrodę w konkursie Świat Przyjazny Dziecku.
Oprócz tworzenia krain przyciągających zewsząd dziatki, nasza Gościni jest autorką serii „Między światami” z gatunku urban fantasy skierowanej do starszych czytelników. Prywatnie wychowuje trójkę dzieci (które służą za genialną inspirację do pisania o demonach), czyta książki fantasy, przysłuchuje się musicalom oraz myśli o podróżach. 💜✒️✨

Dr Wolski Michał

Za dnia adiunktem w Zakładzie Edytorstwa w Instytucie Filologii Polskiej UWr, w nocy zaś badaczem popkultury! Przywdziewa wtedy ochronne gogle, bielusieńki kitel i zaczyna zgłębiać wiedzę na temat filmów (Jego serce nie jest obojętne amerykańskiemu kinu neobarokowemu), komiksów superbohaterskich czy gier wideo. Z pasji rzuca wyzwania kolosalnych rozmiarów robotom; ściga się ze znajomymi z CD-Action, kto pierwszy odda tekst do druku, a także jest częścią Stowarzyszenia „Trickster”, które zbiera (oczywiście, sekretnych) badaczy popkultury. Możecie Go spotkać na kanale Pora Imperatora na YouTube, a poznacie Go po nieśmiesznych żartach, które są jego największą bronią.

Z

Zygarowicz Remigiusz „Remi”

Historyk Wojskowości i archiwista. Autor artykułów popularnonaukowych oraz popularyzator historii, szczególnie historii wojskowości XIX i XX wieku.
Jako rekonstruktor historyczny i członek GRH 3. Bastion Grolman – jednej z najstarszych czynnych grup rekonstrukcyjnych w Polsce, brał udział w licznych historycznych projektach, w tym produkcjach filmowych i serialowych, ale jego działalność popularyzatorska obejmowała także współtworzenie części historycznej polskiej edycji Zewu Cthulhu czy około 100 prelekcji popularnonaukowych wygłoszonych nie tylko na konwentach, ale również w ramach projektu „lekcja w kinie” realizowanych przez Multikino.
Zawodowo od 2018 roku pełni rolę koordynatora Festiwalu Fantastyki Pyrkon, a od 2021 – rolę dyrektora artystycznego tej imprezy. Prywatnie sporo czyta (głównie biografii i literatury faktu) i gra w gry na PC (głównie w starocie) ma psa rasy corgi a w wolnych od pracy chwilach chętnie skleja modele samochodów w skali 1:24.