Goście

Lista gości wg bloków programowych 🙂

Kliknij w odpowiedni przycisk, aby zapoznać się z listą Gości konkretnego Bloku Programowego.

Alfabetyczna lista Gości

Wciąż pracujemy nad przygotowaniem listy tegorocznych Gości, którzy zaszczycą nas swoją obecnością. Choć lista jeszcze nie jest gotowa, to pracujemy z pełnym zaangażowaniem, aby dostarczyć Wam najlepsze doświadczenia.

A

Adamus Magda

W swojej twórczości znana pod pseudonimem Catus Geekus, w rzeczywistości to Magdalena Adamus. Zawita do Miasta Wyobraźni, aby dzielić się z Wami swoją wiedzą. Jest tłumaczką audiowizualną, a w swoich socialach mówi o tłumaczeniach, obserwuje rynek wydawniczy i analizuje literaturę popularną oraz szeroko pojętą popkulturę. Jest współprowadzącą podcastu Czytu Czytu (poświęconego książkom). Przeniosła się z YouTube na Instagram i TikTok.

Azjatycka Karczma

Jeśli tak samo jak On jesteście zaintrygowani kuchnią w uniwersach waszych ulubionych anime, to Azjatycka Karczma jest Gościem bloku Manga i Anime idealnym dla Was. Prowadzi kanał na YouTube o tej samej nazwie, który jest Jego narzędziem do przekazywania wiedzy na temat reżyserów, animatorów i okolicznościach powstawania anime. Od wielu lat korzysta również z okazji do podzielenia się swoją mądrością na konwentach za pomocą prelekcji. Szczególnym uczuciem darzy Studio Ghibli i tajemnice z nim związane.

B

Babczyński Jakub

Ilustrator oraz storyboardzista. Gdyby przed laty nie porzucił zawodu architekta, to kto wie, czy tworzyłby teraz swoje nadzwyczajne krainy? Wkroczyć w owe światy można zanurzając się w Jego „Wyspę Szyszek” wyróżnioną główną nagrodą na festiwalu „Złote Kurczaki”. Z Jego innych osiągnięć można wymienić stworzenie wielu grafik do zeszytów czy albumów komiksowych, choćby takich jak „Olimpia z Gdańska”, „Miasto z Widokiem” czy „Wydział 7”. Warto spotkać go na Dniach Fantastyki, ponieważ wykładaniem komiksu zajmuje się zawodowo na gdańskich uczelniach.

Bielawski Jakub

Historyk, nauczyciel dzieci i zabawiacz gawiedzi – jest również Gościem Bloku Literatura. Głaskanie kotów mógłby nazwać swoim obowiązkiem, choć na liście zadań do zrobienia ma też pisanie książki o niezbyt rozgarniętym mężczyźnie w średnim wieku, a Jego literackim idolem jest Andersen. Napisał kilka opowiadań i powieści z gatunku tych mrożących krew w żyłach. Można by zgadywać, że to właśnie przez nie nie ma czasu na grę w RPG.

Brumirska-Zielińska Magda

Absolwentka Uniwersytetu Wrocławskiego, kobieta z wykształceniem dziennikarki i psycholożki. Interesuje się tworzeniem transkrypcji dla osób niesłyszących i słabosłyszących, koordynuje produkcję audiobooków w Fantazmatach, a kiedy nikt nie patrzy, wykonuje swetry.

C

Czajka-Kominiarczuk Katarzyna 

Współprowadząca podcastów ZVZ (drugą połową owego podcastu jest Paweł Opydo, również jeden z Gości), a także Czytu-Czytu, który prowadzi razem z Megu z Catus Geekus, a sama audycja jest zachowana w temacie literatury. Nasza Gościni prowadzi również własnego bloga o nazwie Zwierz popkulturalny.

Czempiel Daria „Darya” 

Gdy połączymy śląskie korzenie z wykształceniem ekonomistki i miłością do anime, na myśl przyjdzie nam Daria „Darya” Czempiel – Gościni bloku Manga i Anime. Jej początki znajomości z tymi japońskimi dziełami kultury sięgają czasów, gdy w niemieckiej telewizji napotkała One Piece. Dziesięć lat temu założyła bloga, którego prowadzi do dzisiaj, a także inne social media (pod nazwą Lemurilla), gdzie spotkać można treści głównie o mandze i anime. Jest członkinią wrocławskiej Fundacji Przyjaźni Polsko-Japońskiej Nami. Tam z klubem anime i mangi Nami Azarashi organizuje pełne atrakcji sale na konwentach w całej Polsce. Jej serce tęskni za Yuri on Ice, a pustkę po nim wypełniają mangi josei, Pokemony oraz podróże. 💜🇯🇵

Czartoryski  Bartek 

Lubicie pracę nad fajnymi rzeczami? Bartek Czartoryski też za nimi przepadł (jak kamień w wodę). Zajmuje się tłumaczeniem książek i komiksów, a po godzinach gra w gry. Zawdzięczamy Mu przekład Raymonda Chandlera, Jacka Ketchuma i Spider-Mana. Określić Go można słowami „krytyk filmowy i spec od popkultury”. Oprócz tego, ma na koncie wiele wywiadów z ludźmi kina, a także współpracę z Filmwebem i Onetem. W swojej karierze napisał sporo tekstów, które publikowane były w różnych czasopismach, na portalach czy w gazetach codziennych.

Czyżewski Cezary „Czeski” 

Choć na wodach jego duszy króluje żeglarstwo, to obecnie jest scenarzystą oraz twórcą światów w branży gamedev. To również weteran festiwali fantastycznych – do dziś ma w swojej szafie worek z ponad sześćdziesięcioma identyfikatorami z przeróżnych konwentów. Niegdyś publikował opowiadania w dawnym „Science Fiction” i dzisiejszej „Nowej Fantastyce”. Na ten czas współpracuje z wydawnictwem IX.

 

Ć

Ćwiek Jakub 

Owiany tajemnicą i pełen nieszablonowych pomysłów. Przez ostatnie parę lat szuka jak najmniej oczywistych dróg w literaturze crime, choć jest autorem już ponad trzydziestu książek, a na koncie ma cykle Kłamca i Chłopcy, które zachowane są w gatunku fantasy; horror „Ciemność płonie” oraz kryminału noir Grimm City. Z osiągnięć w dziedzinie Jego najświeższego literackiego zainteresowania można wymienić serię Drelich, przy której pracowali również specjaliści m. in. od choreografii walk. Warto napomknąć o Jego ostatniej współpracy z Wojciechem Chmielarzem – powstał z niej bowiem serial kryminalny „Niech to usłyszą” dla Radia Zet.
Poza sferą literacką, Ćwiek jest dumnym ojcem i fanem kultury popularnej, którą śledzi z wielkim zapałem.

D

Darmiła Radomir 

To czterdziestoośmioletni mąż, ojciec dwójki dzieci oraz informatyk z wykształcenia, pracujący na jednej z wyższych uczelni. Do tej pory opublikował trzy opowiadania na papierze, a także kilka online. Został wyróżniony w konkursie empikGo Short 2022, a jakiś czas temu zadebiutował powieścią fantasy „Świat bez świtu” wydawnictwem IX

Dudek Piotr i Korta Sonia 

Sonia Korta to przede wszystkim entuzjastka książek (głównie o tematyce fantasy). Kocha również zwierzęta, a także interesuje się kulturą Bliskiego Wschodu, choć w Jej duszy grają wikińskie pieśni.

Piotr T. Dudek jest nie tylko pisarzem i redaktorem, ale także góralem i fanem książek (również, szczególnie fantastycznych), zwierząt i świętego spokoju (bo któż go nie uwielbia?). Lubi być w trasie, a w głębi duszy czuje się Hulkiem.

Na Dni Fantastyki przybędą z Bochni, gdzie ich głównym zadaniem jest głaskanie kotki Buki oraz wspólna praca. Ich pierwsza powieść to „Za kamień i za ciemność”. Sam Piotr T. Dudek wydał już własną książkę, a nosi ona tytuł „Kot czarownicy”. Choć jest przeznaczona dla dzieci, to każdy kociarz powinien ją przeczytać.

Duda Przemysław

Jest urodzonym w 1990 roku we Wrocławiu neurobiologiem, lekarzem, naukowcem, nauczycielem akademickim i pisarzem. Ukończył Uniwersytet Wrocławski i Uniwersytet Medyczny im. Piastów Śląskich we Wrocławiu. Jego zainteresowania badawcze koncentrują się wokół molekularnych podstaw formowania się pamięci i uczenia się, a także na zjawisku synaptogenezy.

Jako pisarz zadebiutował w 2019 roku pierwszą częścią trylogii „Więzień Oswobodzony” pt. „Miecze i słowa”, którą kontynuował, wydając dwie jej kolejne części: „Pięć pustych tronów” i „Drogi donikąd”.

Kolejna powieść to „Kompania cieni”, której akcja rozgrywa się po wydarzeniach opisanych w „Więźniu Oswobodzonym” i jest otwarciem do trylogii „Pogrobowiec”. Całość tworzy cykl „Kronika szarego człowieka”. Pierwsze wydanie „Kompanii cieni” było nominowane do Nagrody im. Janusza A. Zajdla za rok 2022, w kategorii powieść.

Dworakowski Witold  

Dolnoślązak w ogóle, wałbrzyszanin w szczególe 😉 A także dumny użytkownik na forum literackim Weryfikatorium.
Pisze, odkąd pamięta. Na klawiaturze też, bo takie czasy nastały, ale Witold preferuje metodę kartka-długopis-fotel-koc. W efekcie powstają historie mniej lub bardziej fantastyczne, zawieszone gdzieś między sensacją, przygodą, horrorem i tajemnicą. Między „Hyperionem”, „Przestrzenią Objawienia”, Panem Samochodzikiem i „Gwiezdnymi Wojnami”. Ta ścieżka zaprowadziła go na łamy miesięcznika „Science Fiction, Fantasy i Horror” i magazynu „Esensja”. I pewnie zawiedzie w inne ciekawe miejsca.
Zawsze na wiosnę włącza mu się pociąg do roweru, który trwa aż po późną jesień – wtedy trasy w stylu „660 km wzdłuż wschodniej granicy Polski” naprawdę nie są dla Niego niczym dziwnym. Między jednym wypadem, a drugim szwenda się pieszo po szlakach w Sudetach. Albo gra w gry. Filmy ogląda. Memy. A nawet to i owo przeczyta.

Dybała Paweł  

Od dwudziestu lat tłumacz i koordynator pionu tłumaczeniowo-redakcyjnego dla wydawnictwa J.P.F., wykładowca na Uniwersytecie Jagiellońskim. Autor publikacji na temat automatycznego przetwarzania humoru przez sztuczną inteligencję oraz polskich przekładów takich mang jak „Fullmetal Alchemist”, „Death Note”, „Bleach”, „One Piece”, „One Punch Man”, „Berserk”, czy „Atak Tytanów”. Prywatnie fan suchych sucharów oraz „Evangeliona”, jak również początkujący pisarz działający w sekcji literackiej „Protoposty”.

Działowski Mateusz „Pan Mateusz” 

Znacie Gospodę RPG? Mateusz „Pan Mateusz” Działowski wraz z innymi fantastycznymi ludźmi tworzy owy kanał (który jest jednym z tych największych, gdzie pierwsze skrzypce gra temat gier fabularnych), a w tym roku jest również Gościem bloku Gry i Multimedia. Co ciekawe, swoją podróż przez bezmiar internetowej twórczości rozpoczął już w 2012 roku. Był także członkiem tvgry, gdzie mówił o różnorodnych grach aż przez siedem lat!

E

F

Falauke

Tworzy od 2017 roku, a chodzi głównie o krótkie formy komiksowe publikowane w antologiach. Jej debiutem okazało się pełnometrażowe „Czy wszystko smakuje?” w temacie pracy w polskiej gastronomii. Obecnie (od niemal dekady) urzeczywistnia swoje pomysły na pozowalne lalki artystyczne, a owe idee czerpie z baśni i legend.

Falkowska Marta

Choć z wykształcenia jest architektką, to Jej serce bije dla ilustracji. Obecnie jest redaktorką „Warchlaków” i fanowskiego magazynu „Monstwór”. Jest autorką przygodowej serii dla dzieci o tytule „Oto Tosia”, której trzecią część można umieścić w pudełku z napisem „in progress”. Znać Ją można z roli koordynatorki i współautorki „Własnym głosem. Herstorie aborcyjne”. Jeśli już uda Jej się złapać wolną chwilę, lubi uciekać w świat snów, głaskania kotków i smutnych książek.

Fantazmaty

Z Ich rękawów wypadają smoki, w kapeluszach znajdziecie cały Kosmos, a w kuchni pichcą dla Was wybuchową mieszankę grozy i strachu. Fantazmaty to zespół redakcyjny, którego działania możemy obserwować już od siedmiu lat! Stawiają na osoby debiutujące oraz mało popularne. Publikowane przez Nich teksty zazwyczaj są oryginalnie polskie, a gatunkowo mogą być horrorem, fantasy, sci-fi lub gatunkiem pokrewnym. Wydają opowiadania fantastyczne przy wsparciu około stu pięćdziesięciu osób. Wzięli na tapet owy format, gdyż sądzą, że został on zaniedbany przez rynek wydawniczy. Cała działalność jest wynikiem gorącej pasji i miłości do szeroko pojętej fantastyki oraz wiary w zdolności polskich pisarzy.

FERANOS

Wychowany w Suwałkach miłośnik psów oraz leśnych krajobrazów. Jest inżynierem, a tytuł zdobył na SGGW. Wziął w ramiona pisarstwo, ponieważ uważa, że słowa mają moc, aby zmienić rzeczywistość.

Flamma Adam

Fan szeroko pojętej fantastyki, postaci Sheldona Coopera czy memów z Garrusem Vakarianem. Obecnie jest wykładowcą akademickim oraz narrative designerem w studiu Digital Daredevils. Ma na koncie współtworzenie studia Astrolabe Stories i autorstwo takich książek jak „Wiedźmin. Historia fenomenu” czy „Akcja jest kobietą. Lara Croft oraz inne bohaterki gier akcji…”. Jest również współautorem „Kruche awatary? Reprezentacje niepełnosprawności w grach wideo”. Oprócz tego, jest specjalistą z zakresu storytellingu i kulturowych uwarunkowań projektowania gier wideo.

G

Gajzler Joanna W.

Autorka cyklu Necrovet. Zanim z jej głowy wydostał się pomysł na ową serię, zadebiutowała powieścią „Bóg Maszyna”, którą nominowano do nagrody Zajdla. Wśród zainteresowań naszej Gościni natknąć się można nie tylko na pisarstwo, gdyż Jej serce bije również dla herbaty i zwierzaków, nietrudno się więc dziwić, że zawodowo jest techniczką weterynarii. Posiada też własną futrzastą gromadkę, która towarzyszy Jej podczas tworzenia.

Głowacka Ewa

Jest projektantką graficzną i absolwentką Akademii Sztuk Pięknych i Historii Sztuki na UWr. Jej projekty są głównie wykorzystywane dla placówek kultury, NGOsów czy niezależnych inicjatyw kulturalnych. To ogromna fanka D.I.Y. oraz zinów, a przez wiele lat angażowała się w działania takich grup jak kolektyw zinowy Moduł Kru czy grupa robocza GRAS. Jej prace były częścią wystaw, rezydencji i projektów zarówno na arenie krajowej jak i międzynarodowej.

Głownia Dawid

Jest doktorem nauk o sztuce, a pracuje w Instytucie Dziennikarstwa i Komunikacji Społecznej Uniwersytetu Wrocławskiego. Upodobał sobie historię kina, w szczególności tego japońskiego i południowokoreańskiego. Ubóstwia marginesy światowego kina gatunków, genealogię komiksu amerykańskiego oraz rozmyślanie nad popkulturą. Ponadto jest autorem dwóch książek: „Sześć widoków na kinematografię japońską” oraz „Początki kina w Japonii na tle przemian społeczno-politycznych kraju”; pisze także artykuły, prowadzi fanpage i blog Pan Optykon.

Grzelczyk Joanna

Animatorka kultury, edukatorka. Założycielka dyskusyjnego klubu komiksu Wykolejeni, organizatorka festiwalu komiksu i ilustracji KLIN. Swoją działalność koncentruje na promowaniu komiksu, wykorzystując jego potencjał edukacyjny i kulturowy w różnych kontekstach.
W 2024 r. nagrodzona za wybitne osiągnięcia w kulturze przez Marszałka Województwa Dolnośląskiego; w 2023 r. nominowana do nagrody WARTO.

Grzędowicz Jarosław

Fan świętego spokoju, miłośnik jengi i filmu Władca Pierścieni, a także Gość bloku Literatura – Jarosław Grzędowicz. Nie raz i nie dwa został nagrodzony w swojej dziedzinie: ma na koncie m.in. nagrodę im. Janusza A. Zajdla w kategorii powieść, Sfinks czy nagrodę redakcji Fahrenheita.
Od 1982 roku, gdy zadebiutował, zdążył opublikować kilkadziesiąt opowiadań i osiem książek. Tą najbardziej znaną, która wyszła spod Jego pióra, jest Pan Lodowego Ogrodu, a owa powieść została podzielona na cztery tomy. W 1990 roku wraz z grupą znajomych stworzył czasopismo literackie FENIX, którego redaktorem naczelnym był w latach 1993-2001.

Gudlejf

Jego blog „Gudlejf Adventures” oprócz wyżej wymienionych elementów, zawiera w sobie tematykę fantasy i science-fiction, choć głównym zamysłem bloga jest prowadzenie sesji RPG. Gleb jest mistrzem gry, a także patronem polskiego wydania Warlock! rpg od wydawnictwa Hengal. Prowadzi współpracę z Black Monk Games przy patronacie systemu Pendragon rpg, a na tegorocznych DFach będzie DMem trzech sesji.

H

Haladyn Krzysztof

Uznał, iż Jego tata za szybko odpływał w objęcia Morfeusza, gdy czytał Mu na dobranoc, więc wpadł w świat literatury. Posiada wykształcenie dziennikarza i specjalisty public relations, choć, jak by to powiedziała Kobieta Pracująca, żadnej pracy się nie boi. Dzięki Niemu wiemy, że gdyby historia i magia stanęły na ślubnym kobiercu, to byłby to genialny pomysł – dowód na to znajdziemy w „Ostatnim namaszczeniu”. W Jego osiągnięciach nietrudno zauważyć „Cyfraka”, czyli powieść cyberpunkową. Obecnie mamy okazję obserwować „Hordę” w klimacie postapo. Pomijając książki, nasz Gość kocha filmy oraz gry – nieważne czy są to planszówki, czy może postukać przy nich w klawiaturę.

Herzyk Aleksandra

Autorka książek i komiksów aktualnie kończąca studia prawnicze na Uniwersytecie Jagiellońskim (oraz pracująca nad drugą częścią powieści graficznej🤫). Jest absolwentką Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie, a w 2022 roku zadebiutowała powieścią graficzną „Wolność albo Śmierć”, za którą została nagrodzona w konkursie Literacka Podróż Hestii w 2023 roku. Była również nominowana w kategorii Najlepszy Polski Komiks 2022 na Międzynarodowym Festiwalu Komiksów i Gier w Łodzi.

Hrycyszyn Anna „Siemomysła”

Jeśli lubicie słuchać o morzach, choć bliżej Wam do szczurów lądowych, to Anna „Siemomysła” Hrycyszyn może okazać się Waszą bratnią duszą. W miłość do mórz, statków i okrętów wpadła jak śliwka w kompot (czy może raczej jak kamień w wodę), podobnie pokochała rewolucję przemysłową i architekturę obronną, a owe miłostki przelała w swoją twórczość. Jej debiutem okazała się być publikacja w drugim tomie Fantazji Zielonogórskich. Dziś jest szefową sekcji literackiej „Logrus” Śląskiego Klubu Fantastyki oraz członkinią grupy literackiej Harda Horda. Poza sferą związaną z pisaniem, jest pedagożką specjalną w specjalności tyflopedagogika i zajmuje się niepełnosprawnymi dziećmi.

I

Imprerium Meekhańskie

Z cudownego uniwersum Imperium Meekhańskiego (choć nieliteralnie) przyjadą do nas aż cztery osoby:
– Bartłomiej „Robin” Skałbania to bezkonkurencyjny (dosłownie) przedstawiciel kancelarii Imperium Meekhańskiego. Jego największym hobby są uczestnictwo w licznych fandomach fantastycznych oraz przyczepianie się do szczegółów niczym rzep. Oprócz tego, jest amatorem papierowych gier RPG oraz wieloletnim Mistrzem Gry.
– Grzegorz Bielęda – równo z Wami zastanawia się, kiedy wyjdzie kolejny tom „Opowieści z meekhańskiego pogranicza”, a gdy robi sobie wolne od tej jakże męczącej aktywności, lubuje się w black metalu, literaturze (przeważnie fantastycznej), brachyterapii oraz bojówkach. Jest również specjalistą fizyki medycznej.
– Luiza Bielęda jest od zawsze beznadziejnie zakochana w książkach (a od 2013 roku to miłośniczka „Pieśni Lodu i Ognia”). Podczas czekania na „Wichry Zimy” wzięła się za „Opowieści z meekhańskiego pogranicza” – nie od dziś wiadomo, że oczekiwanie na jedną rzecz leczy męka wyglądania za kolejną. Gościni jest również współzałożycielką Imperium Meekhańskiego.
– Aneta „Anett” Kruc to programistka, której sposób na ucieczkę od świata to zanurzenie się w fantastycznych wymiarach (nieważne, czy chodzi o gry komputerowe, RPG czy literaturę). Jest współzałożycielką Imperium Meekhańskiego i administratorką forum „Ogień i Lód” (jak można się domyślić – poświęcone jest ono George’owi R. R. Martinowi). Owa amatorka piwniczenia wychodzi na zewnątrz tylko na rower lub koncerty.

J

Jeliński Julian

Dziennikarz i amerykanista, a oprócz tego kreator vloga Brody z kosmosu. Widział w popkulturze wszystko co dziwne, uwielbia slashery z lat 80. XX wieku (które uważa za najlepsze kino). Bywają momenty, że odstawia popkulturę na bok, dla zwierzaków.

K

Dr inż. Kluczyk Alicja

Jest adiunktem na Wydziale Chemii Uniwersytetu Wrocławskiego, a oprócz tego jest częścią Zespołu Inżynierii Peptydów. Zajmuje się przekazywaniem wiedzy na temat metod chromatograficznych czy chemii kryminalistycznej, a także miesza pracę z humorem poprzez wyszukiwanie chemicznych memów oraz przesiadywanie nad widmami spektrometrii. Jej zawód obejmuje pisanie instrukcji i publikacji naukowych, lecz odkładając na bok ciężkie zadania z przyjemnością czyta fantastykę i wyszukuje w niej elementów ukochanej chemii (a w tym roku odreagowuje przygotowując z pewnością interesujące wykłady na Dolnośląski Festiwal Nauki oraz Dni Fantastyki). 💜⚗️🧪

Kołyszko Mikołaj

Religioznawca oraz scenarzysta gier, a znać Go można z serii podcastowej „Egzorcyzmy. Przerażająca historia Anneliese Michel”, za którą został finalistą bestsellerów Empiku 2023.
Jest autorem chociażby horror-komediowej gry paragrafowej „Dziady, część V. Dziady, które nie spieprzają”, szamanistycznej serii gamebookowej „Tajemne Oblicze Świata” czy książki „Groza jest Święta”.
Ma na koncie takie współprace jak z czasopismem OkoLica Strachu oraz Magazynem Histeria. Oprócz tego, został wyróżniony tytułem Dziennikarza Obywatelskiego 2013 Roku.
Iście przerażająco ciekawa persona. 🖤

Kościńska Natalia

Zdarzyło Wam się marzyć o własnym toporze? Jeśli tak, to Natalia Kościńska może okazać się Waszą bratnią duszą – jest Gościnią bloku Popkultura oraz założycielką podcastu „Słowiańskości”. Z zamiłowania i wykształcenia to polonistka; członkini Stowarzyszenia Badaczy Popkultury „Trickster” (kolejna w zestawieniu naszych Gości!). Jej serce bije dla polskiego folkloru, a w nim szczególnie pociągają Ją wątki religijne i demonologia. Nie wygłasza prelekcji jedynie na Dniach Fantastyki, bo spotkać Ją można na Polconie, Horror Day czy Nyskonie, a oprócz tego przekazuje wiedzę studentom i szkoli kadry kultury w ramach współpracy z Fundacją Good Culture. Co ciekawe, jest też autorką scenariuszy terenowych gier mobilnych, które inspirowane są lokalnymi podaniami oraz takimi utworami jak „Ścieżki czarownic”, „Przebudzenie stolemów” (o demonologii kaszubskiej) lub „Gdzie Licho nie może…” opowiadające o obrzędach starodawnych Słowian. Odpoczywając od wspaniałości słowiańskiego świata, nasza Gościni szydełkuje, ogląda filmy science-fiction oraz nawiedza różnego rodzaju muzea.

Kowalska Paula „Rin” 

Ukończyła kierunek Kultura Japonii na Polsko-Japońskiej Akademii Technik Komputerowych, a najbardziej kocha folklor i historię kraju kwitnącej wiśni. Miłośniczka przemian kulturowych w Japonii i Korei Południowej, które stale zachodzą od okresu międzywojennego. Jest również autorką artykułów dla magazynu Torii, a obecnie pracuje nad debiutancką książką. W planach są również kanały, które służyć będą do dzielenia się Jej życiową pasją.

Kucenty Magdalena

Z wykształcenia magister inżynier telekomunikacji, choć z pasji to pisarka – Magdalena Kucenty jest autorką wielu opowiadań o tematyce fantastycznej oraz książki „Zodiaki. Genokracja”, a także Gościną bloku Literatura. Jej dziełem jest scenariusz do gry na podstawie „Niezwyciężonego” Stanisława Lema, a napisała go dla studia Starward Industries, za który otrzymało ono Paszport Polityki. Współpracowała z m.in. CD Projekt Red oraz 11 bit studios. Gdyby lata temu nie porzuciła kariery administratora IT, kto wie, czy spotkalibyście Ją na Dniach Fantastyki?

Kwiecień Andrzej

Choć urodzony w piątek trzynastego, to spotkało Go raczej szczęście niż permanentny pech. Jego losy potoczyły się od Wydziału Wiertnictwa Nafty i Gazu na krakowskim AGH przez firmy naftowe (gdzie spędził prawie dziesięć lat, z czego połowę na platformach wiertniczych) aż do zarządzania firmą software’ową. W świecie literackim pojawił się pod koniec 2022 roku (za pośrednictwem Nowej Fantastyki), a towarzyszyło Mu Jego cyberpunkowe opowiadanie „Chrzest”. Jest miłośnikiem technologii, lubi zanurzyć się zarówno w wodzie jak i dobrym komiksie, kocha strzelectwo, a także pasjonują go systemy walki. Jego największą miłością są lasy i góry, jednak kiepsko tam z Internetem.

L

Ł

Łojba Monika

Między pędzeniem na końskim grzbiecie tam, gdzie Ją oczy poniosą, a spędzaniem czasu „knując coś niedobrego”, Monika Łojba znalazła chwilę, aby zawitać do bloku Popkultury na Dniach Fantastyki.
Znać Ją możecie z podcastów pod nazwą „Tak to jest – mniej więcej”, które nagrywa dla Radia Luz (prowadzi też fanpage o tej samej nazwie!). Jest miłośniczką kultury słowiańskiej i – a jakże – podcastów o tematyce kryminalnej. Uwielbia RPG, planszówki oraz eksperymenty z cosplayem, a oprócz tego zawodowo działa na rzecz dostępności i wsparcia osób z niepełnosprawnością. ❤️🎤

M

Maj Krzysztof M.

Również w tym roku pojawi się u nas Krzysztof M. Maj, a będzie on Gościem bloku Popkultura. Wykłada na AGH (a ściślej mówiąc, na Wydziale Humanistycznym) i jest zadeklarowanym groznawcą. Jest autorem serii książek Allotopie z 2015 roku oraz Światotwórstwa w fantastyce. Od trzech lat tę barwną postać obserwować można na YouTube na kanale o nazwie „Krzysztof M. Maj”.

Makuch Szymon

Autor książki „Idea nadnaturalnego przedłużania życia w mediach i literaturze XX wieku” oraz członek Stowarzyszenia Badaczy Badaczy Popkultury Trickster i Stowarzyszenia Badania i Rozwoju Gier GameUP.
Jest fanem prawa własności intelektualnej, uważnie śledzi biografie piłkarzy, a także przyznaje się do wielbienia kiczowatych filmów fantasy. Obecnie pracuje jako wykładowca (akademicki i nieakademicki), a po godzinach z uśmiechem na twarzy pokonuje Orków w grach z uniwersum „Władcy pierścieni”.

Malinowski Bartosz Filip

Mamy nadzieję, że tak jak Bartosz Filip Malinowski lubicie analizować filmy, gry i seriale. Nasz Gość bloku Popkultura dodatkowo je recenzuje oraz rozmawia z ich twórcami (ekscytujące, czyż nie?). Jest autorem vloga Bez/Schematu, gdzie przekopuje się przez popkulturę w poszukiwaniu esencji, znaczeń czy wartości. Opowiada historię wizualne oraz interaktywne, a dzięki ciągłemu kontaktowi z innymi twórcami sam nieustannie się rozwija.

Mazur Katarzyna

Jej twórczość oscyluje wokół doświadczenia autyzmu, relacji z bliskimi czy depresji. Niegdyś publikowała swoje pracy pod pseudonimem Imana. Dziś znać Ją można ze zbiorów pasków komiksowych „Kartofle” (oraz ich drugiej odsłony – „Tłuczone ziemniaki”). Do Wrocławia przybędzie aż z Warszawy!

N

Nauka po głębszym

Za siedmioma morzami i procentów strugami żyli sobie mądrzy ludzie z podcastowymi pomysłami…
Mowa tu o Nauka po głębszym – to zespół złożony z popularyzatorów, który tu i ówdzie (Facebook, Instagram, Spotify) wyjaśnia różne zagadnienia, a do tego naukowego kotła wrzucono technikę czy nawet gastronomię. Członkowie prowadzą podcasty i wciągające prelekcje, a to wszystko okraszone jest genialnym humorem, którego nie można im odmówić. W tematach poruszanych przez Gości bloku Nauka znaleźć można promieniujące zabawki, drzewo genealogiczne pierników, meduzy, którym nie chce się umierać oraz ciekawostki z branży kosmicznej.

Nowak Jakub

Pisarz i medioznawca pracujący na Uniwersytecie Marii Skłodowskiej-Curie w Lublinie, gdzie w zakresie jego obowiązków mieszczą się teorie mediów, kultura popularna oraz aktywność obywatelska online. Jest autorem powieści „To przez ten wiatr” (wydanej w 2022 roku pod skrzydłami wydawnictwa Powergraph), która zyskała Nagrodę Literacką im. W. Gombrowicza za najlepszy debiut, a oprócz tego napisał też zbiór opowiadań fantastycznych „Amnezjak”. Wcześniej publikował w „Nowej Fantastyce”, „Czasie Fantastyki” oraz takich antologiach jak „Głos Lema” wydawnictwa Powergraph.

Nurzyński Jakub „Nurzyn”

Ma doświadczenie z takimi planami jak Nutella, Škoda czy Vistula, a ponadto użyczył swoich umiejętności przy „Polskim El Greco”, „Kontroli” i „Pokoleniu Ikea”. W jego sercu mruczą koty, śpiewa słowiańska mitologia i pachnie japońska kuchnia. Fascynują go sprawy nierzeczywiste i fantastyczne. Czyż to nie idealny kandydat na prelegenta?

O

Opolski Marcin „Wilk”

Na co dzień zajmuje się pozycjonowaniem stron internetowych jako specjalista SEO, lubi biegać, a szczególnie ultramaraton i niegdyś współtworzył audiodeskrypcje komiksów, zaś w nadchodzące sierpniowe dni będzie naszym Gościem. Chodzi tu o Marcina „Wilka” Opolskiego, który oprócz poświęcania się pisaniu opowiadań raz na jakiś czas, koordynuje projekt Zapomniane Sny. Cóż to takiego? Zapomniane Sny to projekt mający na celu powstawanie darmowych bądź charytatywnych antologii opowiadań i komiksów. Pod skrzydłami projektu promowane są dobroczynne organizacje. Do tej pory we wspomnianych antologiach pojawiali się nie tylko autorzy z większym dorobkiem, ale także debiutanci. Co wspaniałe, projekt wytrwale promuje dostępność fantastyki dla osób z dysfunkcjami wzroku!

Opydo Paweł

Zapalony współtwórca projektu Spalmy to!; podcaster oraz twórca wideo. Do Jego osiągnięć można zaliczyć programy Złe piosenki oraz Złe książki, które znajdziecie na YouTube. Owe programy polegały na dogłębnej analizie dzieł literackich i muzycznych niezwykle ważnych dla polskiej kultury. Sam twórca stanowi część feministyczno-społeczno-popkulturowego podcastu ZVZ. Do Jego zainteresowań można zaliczyć literaturę, choć sam żadnej książki jeszcze nie napisał.

Ostrowski Kacper

Pracownik PWr w Katedrze Inżynierii Pojazdów (Wydział Mechaniczny). Od lat zajmuje się On projektowaniem oraz tuningowaniem pojazdów, działa także w motorsporcie. Zajmował stanowisko inżyniera w serii GT4. Choć zawodowo pasjonują go pojazdy, to i prywatnie jest miłośnikiem wszystkiego, co jest napędzane silnikiem. Uwielbia również muzykę, najnowsze technologie, jeździectwo i social media.

P

Pawłowska-Zygarowicz Anna

Jeśli Was również interesuje popularyzowanie nauki, to dr Anna Pawłowska-Zygarowicz jest Gościnią, która przypadnie Wam do gustu – doktor nauk chemicznych, która w wolnych chwilach preferuje birdwatching i czytanie książek, Gościni bloku Nauka. Co dodatkowo imponujące w Jej karierze naukowej, ma za sobą staż na MIT (Massachusetts Institute of Technology). Dziś pracuje w branży IT, a gdy tylko ma na to czas, popularyzuje naukę, np. poprzez organizację Strefy Naukowej na Festiwalu Fantastycznym Pyrkon. Oprócz nauki, w Jej sercu znajdziemy też miejsce dla ukochanej suczki rasy corgi welsh pembroke oraz na wirtuozerskie pakowanie prezentów.

Piotrowski Bartosz „Kapitan Fandom” 

Absolwent kierunku badania i projektowania gier na Uniwersytecie Kazimierza Wielkiego w Bydgoszczy, posiada wykształcenie game designera. Samą popkulturą interesuje się od dawien dawna, a od kilkunastu lat działa w fandomie jako prelegent, larpmaster i organizator konwentów różnej maści. Kiedyś ofiarowywał się redakcjom wielu zinów czy portali fantastycznych, natomiast teraz ciągnie Go do skupienia się na własnym fanpage’u.

Pisula Radosław

Pan i władca popkulturowo-życiowego fanpage’a Full Frontal Pisula, współzałożyciel vloga i podcastu Napisy Końcowe oraz kanału z sesjami RPG Gramy sobie. Karmi się filmami, głównie różnorodnymi horrorami, Złotą Erą Hollywood i kinem akcji. Szczególnie upodobał sobie sequele, na które nikt nie czeka, chociażby kolejne „Króle Skorpiony”.

Płatek Karolina

Doktorantka Wydziału Mechanicznego Politechniki Wrocławskiej, a na uczelni znalazła się dzięki fascynacji japońską bronią białą i sposobem jej wytwarzania. Do zakresu tematów Jej artykułów naukowych zalicza się analiza procesów niszczenia materiałów, choć najświeższym upodobaniem naszej Gościni jest zastosowanie wysokotemperaturowej plazmy do wytwarzania warstw z materiałów półprzewodnikowych. W przerwach od materiałoznawstwa można złapać Ją na rysowaniu i przemierzaniu przeróżnych szlaków.

Polański Radek „Rynvord”

Od ponad dekady spotkać Go można na wielu konwentach, na których głosi ciekawostki związane z nauką i Kosmosem. Co do samych konwentów, nasz Gość jest wieloletnim koordynatorem Imladris (Krakowskich Weekendów z Fantastyką); był również głową programu Coperniconu 2023. Od roku bieżącego jest członkiem zarządu Związku Stowarzyszeń „Fandom Polski”. Nazywany „smoczym tatą”, gdyż na wyżej wymienionych Imladrisach został kreatorem Imladrisowych Smoków.

R

REPECZKO DOMINIKA

To pochodząca z Bydgoszczy miłośniczka rodzinnego miasta oraz literatury fantastycznej (również zawodowo). Lata temu została redaktorką, a jako headhunter niejednemu pomogła rozwinąć literackie skrzydła w Fabryce Słów. Oferuje również pomoc zaprzyjaźnionym autorom w publikowaniu za granicą, np. w Czechach. Zajmuje się również tłumaczeniami, a w tej chwili może chlubić się ponad siedemdziesięcioma przełożonymi tytułami!

Rogowski Oskar

Już od trzeciego roku życia Jego serce bije dla superbohaterów i popkultury. Wy też tak macie? Jeśli tak, Oskar Rogowski będzie Gościem idealnym dla Was. W 2014 roku założył kanał na YouTube pod swoim imieniem i nazwiskiem, gdzie dzieli się wiedzą na temat komiksów. Współprowadził również podcasty Comics Weekly, a także Nienazwany podcast filmowy. Ma na koncie tłumaczenia komiksów Marvela na język polski. Obecnie jest częścią kanału Napisy Końcowe oraz Gramy sobie (na tym drugim prowadzi sesje RPG).

Ronin of Rivia

Gościni bloku Manga i Anime oraz żywy dowód na to, że da się połączyć płomienne uczucie do „Wiedźmina” z gorejącą pasją do kultury Japonii. „Ronin of Rivia” to profil prowadzony przez Gosię Samelę, początkującą tłumaczkę oraz absolwentkę studiów azjatyckich. Obecnie kontynuuje życie studentki, a na cel obrała sobie japonistykę. Sam „ronin” wziął się z Jej zainteresowań akademickich, natomiast Rivia jest nawiązaniem do serii Sapkowskiego i gry „Wiedźmin 3”, które nasza Gościni uwielbia szczególnie w wersji japońskiej oraz dzieli się ciekawostkami na ich temat.

Rudek Krzysztof „Jaxa”

Mistrz gry, twórca, nieustanny propagator RPG, okazjonalnie gracz. Spiritus movens bloga “RPGowa Alchemia”, na którym recenzuje podręczniki i pisze o prowadzeniu gier fabularnych.
Krzysztof organizuje konkursy dla drużyn graczy „Archipelag”. Mistrz gry i wychowawca na obozach młodzieżowych „Tol Calen”.
Z fandomem związany już ponad ćwierć wieku. Przez ten czas wielokrotnie organizował konwenty (Imladris, Krakon) jak i prelegował na nich. Publikował w starej “Magii i Mieczu”, “Smokopolitanie” oraz w “Nowej Fantastyce”. Współpracuje przy polskich wydaniach między innymi gier “Conan: Przygody w erze niewyśnionej”, “Age of Sigmar: Soulbound” oraz “Wrath & Glory”.
Niepoprawny fan Star Treka, który wciąż ma nadzieje, że ujrzy rpgową Gwiezdną Wędrówkę w polskiej wersji językowej.

Ryjówka

Niczym tytułowa ryjówka wgryzają się ze smakiem w popkulturę, a owym przysmakiem dzielą się często i gęsto. Tworzy ją trójka wspaniałych ludzi: Damian Lesicki, Jacek Murawski oraz Piotr Markiewicz. Mowa tu o Blogu Wszechkulturowym – Ryjówka, którego członkowie zostali Gośćmi bloku Filmy i seriale. Na owym blogu znaleźć można praktycznie wszystko, bo są tam zagadnienia związane zarówno z mainstreamem jak i geekowanie pełną parą.

S

Schimscheiner  Dominika 

Miłośniczka kotów i zaciętego koszenia trawy, fanka remontów własnej roboty. Od lat zafascynowana swoją pracą tłumaczki literatury anglojęzycznej. Pochodzi z Krakowa, a swoją karierę rozpoczęła, od książki fantasy okraszonej niezwykłym humorem. Musiała zdobyć Jej serce, bo przy tematyce fantasy już pozostała. Zawodowo związana jest z takimi wydawnictwami jak Fabryka Słów, SQN czy Papierowy Księżyc.

Sieczkowska Marta

Jest projektantką graficzną oraz ilustratorką, a za Jej wykształcenie odpowiada Akademia Sztuk Pięknych we Wrocławiu. Do Jej codziennych zadań należy składanie publikacji i ilustracji, a także tworzenie okładek książek oraz wydawnictw muzycznych. W zakresie Jej obowiązków mieści się również rejestrowanie i montowanie materiałów wideo. Na Dniach Fantastyki Marta prowadzić będzie również nieodpłatne warsztaty komiksowe z elementami kolażu, a szczegóły (wraz z zapisami) ruszą już 1 sierpnia.

Suchocka Agata

Pisarka, tłumaczka, ilustratorka, mecenaska i animatorka kultury. Kolekcjonerka instrumentów muzycznych, kontestatorka rzeczywistości, miłośniczka bluesa i armaniaków, której zdarza się przeczytać audiobook albo poprowadzić koncert. W twórczości literackiej mierzy się z niemal wszystkimi gatunkami, które z lubością i przekorą miesza. Ma w dorobku cykl wampiryczny, mocne powieści obyczajowe, cyberpunkowe i kilka opowiadań w antologiach.

Sokalska Anna

Znana z cyklu „Opowieści z Wieloświata”, w tym kultowej „Wiedźmy”. Nie będzie więc dla nikogo zdziwieniem, że pisarka w iście mistrzowski sposób wykorzystuje wątki słowiańskie oraz tka w swoich opowieściach sieci magicznych tajemnic. Oprócz tego, wrocławianka związana jest z branżą gier wideo, a z wykształcenia to radczyni prawna.

Spell Tomasz

W Jego żyłach płynie gdańskie powietrze, choć dziś urzęduje w Krakowie z kotką Franią, a sztuki komiksu nauczył się sam – Tomasz Spell. Jest autorem „Przygód Stasia i Złej Nogi”, które zostały adaptowane przez Katowicki Teatr Śląski, a także Bratysławski Teatr LUDUS. Ostatni komiks, który wyszedł spod Jego palców to „Zasada Trójek”, za którą dostał parę nagród, chociażby tę za najlepszy komiks 2022 roku. Na co dzień rysuje komiksy dla partii Razem. 💜✨✏️

Szmatoła Agnieszka

Redaktorka, a także pisarka, która zadebiutowała zbiorem opowiadań z gatunku urban fantasy o tytule „Echidna”. Jej dłonie same rwą się do pisania, a najczęściej mają na muszce opowiadania i inne krótkie formy. O mały figiel nie zostałaby nauczycielką, jednak kto wie, czy wtedy mielibyśmy okazję zobaczyć Ją w tym roku na Dniach Fantastyki?

Szokalski Kajetan

Autor powieści kryminalnej Klub Białych Zębów, a także kilkunastu krótszych form literackich, np. opowiadań lub wierszy, które publikuje w aplikacji PulpUp. Znaleźć je można również w antologiach, miesięcznikach i kwartalnikach literackich. Jest testerem oprogramowania, a jego zdaniem to zajęcie świetnie łączy się z pisaniem, gdyż oba potrzebują dociekliwości, skrupulatnego planowania i stałego zadawania sobie pytania „co by było, gdyby…?” zanim naciśnie się następny klawisz. Poza sferą zawodową nałogowo czyta, gra na konsoli i uprawia sport. Kocha piłkę nożną. Przyjedzie do nas z Warszawy, gdzie mieszka wraz z żoną i dwoma kotkami.

Szumacher Anna

Tłumaczka, redaktorka, pisarka, dziennikarka, korepetytorka – w zależności od układu gwiazd i aktualnych potrzeb – z wykształcenia archeolog. Autorka głównie fantastyczna i zwolenniczka tezy, że jeśli pomysł jest głupi, ale działa, to nie jest głupi. Dumna matka kilkudziesięciu opowiadań i dwóch serii fantastycznych: trylogii Słowotwórczyni i cyklu Marii Dee oraz kilku jeszcze niewydanych powieści. Miłośniczka wszelkiego rodzaju portal fantasy, czemu daje upust w obecnie pisanych książkach. Gorliwa wyznawczyni kawy, czekolady i puchatych dresów. Pisze od zawsze, a jej pierwsza książka składa się z dwóch nabazgranych kredką stron i własnoręcznie narysowanej okładki.

Ś

Śmigiel Łukasz

Dla zainteresowanych dziennikarstwem najlepszym wyborem będzie zapoznanie się z postacią jednego z Gości Bloku Popkultury – Łukasz Śmigiel to adiunkt w Instytucie Dziennikarstwa i Komunikacji Społecznej UWr, a wiele z Jego tekstów znalazło uznanie w między innymi Ekranach, Czasie Literatury, Onecie, Nowej Fantastyce, Przekroju, Pixel Kulturze Gier Wideo, Polska Times, Alfred Hitchcock poleca oraz Best Filmie (niezwykle imponujące CV, prawda?). Oprócz tego, jest także autorem opowiadań i powieści (różnych gatunków, bo przejść można od sci-fi przez horror aż do romansu), dziennikarzem radiowym i prasowym.

V

Vizvary Istvan

Z miasta Łódź przyjedzie do nas Istvan Vizvary – polsko-węgierski pisarz oraz Gość Bloku Nauka. Dziś ma czterdzieści dziewięć wiosen, a z wykształcenia jest matematykiem, choć zawodowo to inżynier oprogramowania. Pomimo tej ścisłej natury, Jego serce bije w rytmie filozoficznych rozterek, a na czynniki pierwsze rozkłada biologiczne zagadnienia.
Ma na koncie parę opowiadań science-fiction i bizarro, które publikowane są w antologiach czy czasopismach takich jak „Nowa Fantastyka”. Jest także autorem dwóch powieści: „Vivo” oraz „Lagrange. Listy z Ziemi”, z czego ta druga została nagrodzona przez wymieniony wyżej magazyn w kategorii „Polska Książka Roku 2024” oraz była nominowana do nagród takich jak im. A. Zajdla.

W

Wegner Robert M.

Jest laureatem takich nagród literackich jak Nagroda Fandomu Polskiego im. Janusza A. Zajdla, Srebrnego Wyróżnienia czy też nagrody Sfinks, a jego przygoda z samą literaturą sięga 2002 roku, gdyż to właśnie wtedy jego tekst po raz pierwszy został opublikowany (nr 19 miesięcznika „Science Fiction”). Tytuł owego opowiadania to „Ostatni lot Nocnego Kowboja”. Siedem lat później nastąpił debiut książkowy – zbiór opowiadań fantasy pt. „Opowieści z meekhańskiego pogranicza. Północ-Południe” ujrzał światło dnia, a druga część ukazała się w 2010 roku. Do tej pory Jego książki zostały przetłumaczone na język czeski, ukraiński i rosyjski. Pisarz najbardziej zasłynął z wyżej wymienionych „Opowieści z meekhańskiego pogranicza.”, które obejmują nie tylko dwa tomy opowiadań, lecz także trzy powieści. Jego teksty można też znaleźć w magazynach takich jak „Science Fiction” czy antologiach.

Whosome

Najbardziej tęczowy portal poświęcony dziełom fantastyki i popkultury, ze sporą dawką Doctora Who. Znajdziecie na nim newsy i teksty publicystyczne o serialach, filmach, książkach i wydarzeniach… ale nie tylko! Główne kryterium to bowiem pisanie o tym, co raduje redakcję i osoby współpracujące, dzięki czemu świat wydawał się przez chwilę lepszy.
Na tegorocznych DF-ach spotkacie Ewę Tomaszewicz, Magdalenę Stonawską, River Rawińską, Weronikę „Demona Bibliotecznego” Klepacz, Krystynę Gniedziejko, Kajetana Poniatyszyna i Kornelię Jankowską oraz dwie psie osoby fandomowe – Strzałkę i Idefiksa 🐶🐶

Wieczorek Adam

Z samymi RPG związany jest aż od 30 lat, z czego większość poświęcił na Zew Cthulhu. Autor dziesiątek poradników i przygód do tego systemu.
Pisał do Magii i Miecza, a także magazynów Portal i Gozoku oraz serwisu Nowa Gildia. Był pomysłodawcą pierwszej (i jak dotąd jedynej) antologii polskich opowiadań lovecraftowskich – Przejścia.
Pracował także nad redakcją zbiorów opowiadań Augusta Derletha i Clarka Shtona Smitha, powieści Colina Wilsona i opowiadań H.P. Lovecrafta, Artura Machena i Algernona Blackwooda.
Redaktor naczelny Black Monk Game. Ma na koncie napisanie kampanii Dwie z tysiąca, która łączy jego zamiłowanie do gier fabularnych, twórczości Lovecrafta oraz Egiptu.
Natchnienie Go nie opuszcza, gdyż jest również współautorem podręcznika Mity Wojny, stworzył przygodę Ogniste Lato do Tajemnic Pętli, a od jesieni 2019 r. prowadzi cykl cotygodniowych niedzielnych pogadanek na grupie na Facebooku o nazwie Badacze Tajemnic. Zastanawia się również nad reaktywacją kanału Naczelny Cthultysta na YouTube, a bardzo możliwe, że jeden z awatarów Wielkich Przedwiecznych całkiem przejął nad nim kontrolę…

Wielgus  Grzegorz

Człowiek żywo zainteresowany historią średniowiecza, a także martwo zainteresowany folklorem, wierzeniami oraz opowieściami sprzed wieków, zwłaszcza, jeżeli dotyczą potworów i pogrzebów. Laureat specjalnej nagrody Pyrkonu w konkursie „Fantastycznie Utalentowani”.
Autor „Pieśni Pustyni”, „Pieśni Zemsty”, „Wilków”. „Pękniętej Korony, „Czarcich Słów”, „Saala”, „Krzyżowca”, a także kilkunastu opowiadań, które zostały opublikowane w antologii „(nie) Realna Magia” i internetowych czasopismach Creatio Fantastica, Silmaris, Biały Kruk, Histeria, Szortal oraz Abyssos.

Wierzbicka Katarzyna

Ma na koncie od groma fantastycznych, np. bajkę „O królewiczu, który się odważył” czy świąteczną powieść dla najmłodszych „Elf do zadań specjalnych”, a jedna z bajek o tytule „Nikt nie widzi słoni” otrzymała nagrodę w konkursie Świat Przyjazny Dziecku.
Oprócz tworzenia krain przyciągających zewsząd dziatki, nasza Gościni jest autorką serii „Między światami” z gatunku urban fantasy skierowanej do starszych czytelników. Prywatnie wychowuje trójkę dzieci (które służą za genialną inspirację do pisania o demonach), czyta książki fantasy, przysłuchuje się musicalom oraz myśli o podróżach. 💜✒️✨

Włoka Agnieszka

Redaktorka naczelna wydawnictwa Pulp Books, publikuje w piśmie „Nowa Fantastyka”. Przeprowadza wywiady, moderuje spotkania autorskie i dużo rozmawia o książkach „Pomiędzy stronami”. Jako była bibliotekarka ma zdolność ogarniania rzeczy niemożliwych. Zadebiutowała w odsłonie fantastycznej serii „Tarnowskie Góry” opowiadaniem „Wszystkie śmierci Klary”.

Dr Wolski Michał

Za dnia adiunktem w Zakładzie Edytorstwa w Instytucie Filologii Polskiej UWr, w nocy zaś badaczem popkultury! Przywdziewa wtedy ochronne gogle, bielusieńki kitel i zaczyna zgłębiać wiedzę na temat filmów (Jego serce nie jest obojętne amerykańskiemu kinu neobarokowemu), komiksów superbohaterskich czy gier wideo. Z pasji rzuca wyzwania kolosalnych rozmiarów robotom; ściga się ze znajomymi z CD-Action, kto pierwszy odda tekst do druku, a także jest częścią Stowarzyszenia „Trickster”, które zbiera (oczywiście, sekretnych) badaczy popkultury. Możecie Go spotkać na kanale Pora Imperatora na YouTube, a poznacie Go po nieśmiesznych żartach, które są jego największą bronią.

Wyleciał Martyna

Autorka bloga Azjatycka Półka, recenzentka i krytyczka literacka. W swojej działalności internetowej staram się szerzyć wiedzę na temat krajów Azji Wschodniej, bez stereotypów i orietalizowania. Na Dniach Fantastyki opowiem o tym, jak współczesna literatura japońska może koić nerwy oraz co łączy Japonię z kosmosem.

Z

Zygarowicz Remigiusz „Remi”

Historyk Wojskowości i archiwista. Autor artykułów popularnonaukowych oraz popularyzator historii, szczególnie historii wojskowości XIX i XX wieku.
Jako rekonstruktor historyczny i członek GRH 3. Bastion Grolman – jednej z najstarszych czynnych grup rekonstrukcyjnych w Polsce, brał udział w licznych historycznych projektach, w tym produkcjach filmowych i serialowych, ale jego działalność popularyzatorska obejmowała także współtworzenie części historycznej polskiej edycji Zewu Cthulhu czy około 100 prelekcji popularnonaukowych wygłoszonych nie tylko na konwentach, ale również w ramach projektu „lekcja w kinie” realizowanych przez Multikino.
Zawodowo od 2018 roku pełni rolę koordynatora Festiwalu Fantastyki Pyrkon, a od 2021 – rolę dyrektora artystycznego tej imprezy. Prywatnie sporo czyta (głównie biografii i literatury faktu) i gra w gry na PC (głównie w starocie) ma psa rasy corgi a w wolnych od pracy chwilach chętnie skleja modele samochodów w skali 1:24.