Kołyszko Mikołaj

Egzorcyzmy, teorie spiskowe, religie, UFO… To wszystko siedzi na co dzień w Jego głowie. Jest religioznawcą i założycielem Podcastu Religioznawczego. Ma na koncie bestsellerowy reportaż audio „Dzieje foliarstwa. Jak teorie spiskowe podpalają świat” oraz serię podcastową „Polska Sekcja Ufologiczna” powstałą we współpracy z Netflixem i Polskim Radiem. 

Jako scenarzysta gier, musi mieć coś wspólnego z pisaniem – jest autorem m.in. książki „Groza jest święta”, horroru komediowych gier paragrafowych „Dziady, część V. Dziady, które nie spieprzają”, „In the Year of Filthy London”, szamanistycznej serii gamebookowej „Tajemne Oblicze Świata” oraz współautorem gry „Frostpunk. Horyzont nadziei”. Sporo, czyż nie? To nie koniec! Współpracował też z wieloma czasopismami, chociażby z OkoLicą Strachu, Magazynem Histeria oraz portalami Polter.pl, Valkiria.net i Wiadomosci24.pl. Co ciekawe, został wyróżniony tytułem Dziennikarza Obywatelskiego 2013 Roku. 

Podcast Polska Sekcja Ufologiczna

Co jest specyfiką fenomenu UFO w Polsce? Co wydarzyło się w Emilcinie? Czy naziści eksperymentowali z latającymi spodkami? Co wspólnego z początkiem ufomanii w USA ma… Polak z Bydgoszczy? O tym w „Polskiej sekcji ufologicznej”.

Przykładowe dzieła

Dziady cz. V. Dziady, które nie spieprzają

Guślarz został brutalnie zamordowany i pochowany trzy niedziele temu… ale niektórzy mówią, że ciągle widać go chodzącego nocą po wsi. To pewnie głupie wiejskie gadanie, ale… może ma jakiś związek z tym, że ludzie w powiecie wiłkomierskim zaczęli zapadać na dziwną chorobę i padają jak muchy?

500 paragrafów sążnistej rozrywki pełnej niespodziewanych zwrotów akcji. Fabuła oparta na prawdziwym polsko-litewskim folklorze i ludowej demonologii.


Gatunek: fantasy, science fiction

Dzieje foliarstwa. Jak teorie spiskowe podpalają świat

Mikołaj Kołyszko zabiera nas w podróż po najbardziej zwariowanych teoriach spiskowych, które odcisnęły, i odciskają, piętno na naszym świecie.

By odpowiedzieć na pytania, jak zmieniały one bieg dziejów, rozmawia z historykami, dziennikarzami, kulturoznawcami, religioznawcami, lekarzami, specjalistami od zdrowia psychicznego, specjalistami od wojskowości oraz pracownikami branży IT.

Gatunek:
reportaż

Media społecznościowe gościa