Linia tematyczna: Magiczna Przyroda

Linia tematyczna: Magiczna Przyroda

Piątek 26.08.2022

Tytuł: Co skrywa Eriador? W podróży przed Śródziemie.

Prelegent: Jakub „GOTRI” Rabiega

Godziny: Piątek 15:15 – 16:05 [50 minut]

Miejsce: Sala 204 [2 piętro]

Typ atrakcji: Wykład / Prelekcja

Link do biletyny: https://bilety.io/EugIt

Opis: Shire, Bree i Rivendell – te nazwy zna każdy, kto, chociaż odrobinę interesuje się światem Władcy Pierścieni. Ale co jeszcze wiemy o Eriadorze, czyli krainie, w której te miejsca się znajdują? Zapraszamy na wycieczkę, w trakcie której pokażemy Wam, że jest w niej jeszcze wiele do odkrycia!

 

Sobota 27.08.2022

Tytuł: Magia zaklęta w starej pralce – krajobraz postindustrialny jako inspiracja twórców literatury niesamowitej

Prelegent: Jakub Bielawski

Godziny: Sobota 11:00 – 11:50 [50 minut]

Miejsce: Sala 205 [2 piętro]

Typ atrakcji: Wykład / Prelekcja

Link do biletyny: https://bilety.io/6OJ2n

Opis: Życie w przestrzeni, na której człowiek odcisnął tak silne piętno sprawia, że pewne kody kulturowe (min. uniwersalne źródła lęku) muszą zostać na powrót zdefiniowane. Czy w XXI wieku nadal można straszyć wielkim zły wilkiem w ciemnym lesie? A może to już czas na opowieści o opuszczonej fabryce, w której żyje coś co żyć nie ma prawa? Co mogą mieć wspólnego amerykańskie ghost towns i polskie wsie popegeerowskie? Czy magiczne i groźne krajobrazy starych zamczysk i ciemnych kniei można zastąpić opuszczoną bazą maszyn rolniczych? Przyjrzyjmy czym żywią się współcześni autorzy creepypast i legend miejskich.

 

Tytuł: Współczesne możliwości obserwacji mikroświata

Prelegent: Marek Nowicki

Godziny: Sobota 14:45 – 15:35 [50 minut]

Miejsce: Sala 205 [2 piętro]

Typ atrakcji: Wykład / Prelekcja

Link do biletyny: https://biletyna.pl/inne/DF-22-Wspolczesne-mozliwosci-obserwacji-mikroswiata/Wroclaw

Opis: Wykład dotyczy problematyki współczesnej mikroskopii. Omówione zostaną różne rodzaje mikroskopów, które są stosowane w laboratoriach fizycznych. W szczególności omówiona zostanie budowa oraz zasada działania skaningowego mikroskopu tunelowego (STM). Podczas wykładu przedstawione zostaną przykładowe obrazy STM różnych powierzchni odwzorowanych z rozdzielczością atomową, sposoby przemieszczania atomów i molekuł znajdujących się na powierzchni ciał stałych oraz potencjalne zastosowania STM w nanotechnologii.

 

Tytuł: Najdziwniejsze eliksiry i terapie odmładzające, w które wierzyli ludzie

Prelegent: Szymon Makuch

Godziny: Sobota 16:00 – 16:50 [50 minut]

Miejsce: Sala 107 [1 piętro]

Typ atrakcji: Wykład / Prelekcja

Link do biletyny: https://biletyna.pl/inne/DF-22-Najdziwniejsze-eliksiry-i-terapie-odmladzajace-w-ktore-wierzyli-ludzie/Wroclaw

Opis: Jedni mają botoks, inni dobre geny, jeszcze inni cudowną dietę. Wszystko, by żyć długo i zdrowo. Pęd ku wiecznej młodości nie jest wynalazkiem współczesnym, a pragnienie zachowania ciała jak najdłużej w doskonałej kondycji towarzyszy ludzkości od tysiącleci. Na prelekcji zapoznamy się z wybranymi przykładami mikstur, receptur czy też złożonych zabiegów, które zdaniem specjalistów z różnych epok, miały zapewniać młodość, a czasem nawet długowieczność lub nieśmiertelność.

 

Tytuł: Magia motyli, czary ciem. O zwierzętach i naukach tajemnych, czyli o twórczości Roberta Pucka

Prelegent: Radek Rak

Godziny: Sobota 18:45 – 19:35 [50 minut]

Miejsce: Sala 101 [1 piętro]

Typ atrakcji: Wykład / Prelekcja

Link do biletyny: https://bilety.io/u6dNY

Opis: Pan Robert mieszka w lesie, gdzie kruki i pająki. Tak przynajmniej sam o sobie pisze. Zajmuje się też podobno ukrytymi naukami i różnymi tajemnicy świata, by potem opisywać je w swoich książkach. Robert Pucek nie jest fantastą, lecz jego twórczość jest niewątpliwie fantastyczna u zasługująca na większą rozpoznawalność. To twórca osobliwy i drugiego takiego nie ma. Z wnikliwością dawnego przyrodnika obserwuje on życie różnych stworzeń w swoim otoczeniu, zwykle niewielkich, jak ćmy i pająki. Sięgając po dzieła dawno zapomnianych badaczy i magów, tka ze swoich obserwacji niezwykłe opowieści, czasem — jak to w starych bestiariuszach — myląc się lub zmyślając, zawsze jednak czyni to z ogromnym wdziękiem.

 

Niedziela 28.08.2022

Tytuł: Fantastyczne Kaiju i jak je znaleźć – o wielkich filmowych potworach z magicznym rodowodem

Prelegent: Jacek „Jako” Murawski

Godziny: Niedziela 11:15 – 12:05 [50 minut]

Miejsce: Sala 203 [2 piętro]

Typ atrakcji: Wykład / Prelekcja

Link do biletyny: https://bilety.io/lMOiq

Opis: Filmy kaiju zazwyczaj kategoryzowane są jako science-fiction. A jednak są przykłady, które wymykają się tym ramom. Nawet Godzilla potrafił porzucić swój nuklearny rodowód, by stać się personifikacją japońskich dusz poległych podczas II wojny światowej (sic!). Także wśród przeciwników Króla potworów oraz w innych produkcjach kaiju pojawiały się bestie fantastyczne i legendarne. Na prelekcji zostanie zaprezentowany przegląd wszelkich tego typu przypadków.

 

Tytuł: Nurkowanie – fantastyczny świat pod falami.

Prelegent: Dominik Podlaski

Godziny: Niedziela 13:00 – 14:00

Miejsce: Hyde Park

Typ atrakcji: Wykład / Prelekcja
Bilety: darmowe

Opis: Kto nigdy nie marzył, żeby przenieść się do świata fantasy albo sci-fi niech pierwszy rzuci kamieniem! Większość w końcu porzuca swoje sny, tymczasem naprawdę niesamowity świat leży tuż przed nami. Wystarczy wejść do wody.

Chciałbym Wam opowiedzieć o urokach nurkowania. O miejscach, gdzie zacierają się granice między światami. O zupełnie innej rzeczywistości, która jest dostępna dla wszystkich odważnych.

Weźcie głęboki wdech – zanurzamy się w otchłań!