Informacje podstawowe

Wrocławskie Dni Fantastyki odbywają się od 2004 roku, co czyni je najstarszym dolnośląskim festiwalem poświęconym szeroko pojętej fantastyce. Obejmuje tematyką literaturę, film, komiks, popkulturę, mangę, anime oraz gry – planszowe i komputerowe.

Dni Fantastyki (używany skrót: DF) corocznie łączą zarówno fanów, jak i twórców fantastyki – pisarzy, aktorów, twórców komiksu czy reżyserów. Z każdym rokiem ich liczba wzrasta, edycję z 2022 roku odwiedziło ponad 10 000 uczestników.

 

Motyw przewodni

Każda edycja skupiona jest wokół określonego motywu przewodniego, który strukturyzuje przebieg festiwalu oraz ułatwia stworzenie listy gości czy ustalenie tematów prelekcji i dyskusji. W tym roku naszym motywem jest “Miasto wyobraźni”.

 

Fantastyka w centrum miasta

Dzięki dołączeniu do grona organizatorów Miejskiej Biblioteki Publicznej im. T. Różewicza we Wrocławiu oraz Stowarzyszenia Gildia Organizatorów, impreza rozpocznie się już w środę (23 sierpnia) w Mediatece na placu Teatralnym 5, tuż przy wrocławskim Rynku. Do piątku biblioteka stanie się główną lokalizacją festiwalu, gdzie odbędą się spotkania z pisarzami, twórcami komiksów, vlogerami książkowymi i bookstagramerami. Na najmłodszych fanów fantastyki będą czekać atrakcje w kolejnym punkcie na mapie festiwalu – bibliotece przy ulicy Chociebuskiej 8-10. Wstęp na wszystkie wydarzenia w ramach tej części programu będzie bezpłatny.

 

Fantastyka w Zamku

W piątek festiwal odbędzie się również na terenie urokliwego leśnickiego Zamku, gdzie na uczestników czekać będzie jeszcze więcej rozrywek.

W sobotę i niedzielę impreza przeniesie się całkowicie na teren OPT Zamek. W budynku odbędą się spotkania dotyczące literatury, komiksów, filmów, mangi i anime, nauki oraz popkultury.

W programie organizatorzy zaplanowali rozmowy ze znanymi autorami, panele dyskusyjne, turnieje planszówek, konkursy cosplay i wiele innych atrakcji. Niezależnie od tego, czy jesteście fanami fantasy, science fiction, horroru czy steampunku, z pewnością znajdziecie coś dla siebie.

 

Bezpłatna strefa Fantastyki Open

DFy wyróżnia obecność bezpłatnej strefy Festiwalowej, zlokalizowanej w leśnickim parku na terenach okalających Zamek. Jej misją jest przybliżenie nurtu szeroko rozumianej fantastyki większemu gronu odbiorców.

Fantastyka Open to warsztaty i koncerty, a także pokazy artystyczne oraz stanowiska poświęcone innym inicjatywom fantastycznym. To również wioski rekonstrukcyjne oraz spotkania z inspirującymi gośćmi.