Informacje podstawowe

Wrocławskie Dni Fantastyki odbywają się od 2004 roku, co czyni je najstarszym dolnośląskim festiwalem poświęconym szeroko pojętej fantastyce. Obejmuje tematyką literaturę, film, komiks, popkulturę, mangę, anime oraz gry – planszowe i komputerowe.

Dni Fantastyki (używany skrót: DF) corocznie łączą zarówno fanów, jak i twórców fantastyki – pisarzy, aktorów, twórców komiksu czy reżyserów. Z każdym rokiem ich liczba wzrasta, edycję z 2023 roku odwiedziło ponad 10 000 uczestników.

 


 

Motyw przewodni 2024

Każda edycja skupiona jest wokół określonego motywu przewodniego, który strukturyzuje przebieg festiwalu oraz ułatwia stworzenie listy gości czy ustalenie tematów prelekcji i dyskusji. W tym roku naszym motywem jest “Podróż w nieznane”.

 

Fantastyka w centrum miasta

Dzięki dołączeniu do grona organizatorów Miejskiej Biblioteki Publicznej im. T. Różewicza we Wrocławiu oraz Stowarzyszenia Gildia Organizatorów, impreza rozpocznie się już w środę – 20 sierpnia. Do piątku biblioteka stanie się główną lokalizacją festiwalu, gdzie odbędą się spotkania z pisarzami, twórcami komiksów, vlogerami książkowymi i bookstagramerami. Na najmłodszych fanów fantastyki będą czekać atrakcje w kolejnych punktach na mapie festiwalu – bibliotece przy ul. Chociebuskiej 8-10 (filia nr 22) oraz przy ul. Powstańców Śląskich 210 (filia nr 44). Wstęp na wszystkie wydarzenia w ramach tej części programu będzie bezpłatny.

 

Fantastyka na Kampusie Pracze w Łukasiewicz – PORT

W piątek festiwal rozpocznie się na terenie urokliwego Kampusu Pracze, w Łukasiewicz – PORT, gdzie na uczestników czekać będzie jeszcze więcej rozrywek. W budynkach i na terenie Kampsu odbędą się spotkania dotyczące literatury, komiksów, filmów, mangi i anime, nauki oraz popkultury. W programie organizatorzy zaplanowali rozmowy ze znanymi autorami, panele dyskusyjne, turnieje planszówek, konkursy cosplay i wiele innych atrakcji. Niezależnie od tego, czy jesteście fanami fantasy, science fiction, horroru czy steampunku, z pewnością znajdziecie coś dla siebie.

 

Bezpłatna strefa Fantastyki Open

DFy wyróżnia obecność bezpłatnej strefy festiwalowej. Jej misją jest przybliżenie nurtu szeroko rozumianej fantastyki większemu gronu odbiorców. Fantastyka Open to warsztaty i koncerty, a także pokazy artystyczne oraz stanowiska poświęcone innym inicjatywom fantastycznym. To również wioski rekonstrukcyjne oraz spotkania z inspirującymi gośćmi.