Linia tematyczna: Mity, Legendy i Baśnie

Linia tematyczna: Mity, Legendy i Baśnie

Piątek 26.08.2022

Tytuł: Fantastyczna herbata

Prelegent: Piotr Mońka

Godziny: Piątek 14:15 – 15:05 [50 minut]

Miejsce: Sala 203 [2 piętro]

Typ atrakcji: Wykład / Prelekcja

Link do biletyny: https://biletyna.pl/inne/DF-22-Fantastyczna-herbata/Wroclaw?fbclid=IwAR33lejR05GpVY8FJLr1lW8INeJ8TrAd2QGQ2vVlfhp5xo-wz4pjVePBqIU 

Opis: Historia herbaty szacowana jest na kilka tysięcy lat, według legendy odkrył ją w 2737 r p.n.e. mityczny cesarz Shennong. Miał to zrobić przez przypadek, gdy zerwane przez wiatr liście krzewu herbacianego wpadły mu do gotującego się wrzątku. Inna legenda mówi o Bodhidharmie, który kilka lat medytował w jaskini, aby dostać się do klasztoru Shaolin. Niestety w trakcie medytacji zasnął i gdy się obudził, w przypływie gniewu na samego siebie, obciął własne powieki i rzucił nimi o ziemię. W tym miejscu miały wyrosnąć pierwsze krzewy herbaciane. Historia herbaty jest bardzo długa i wielowątkowa. Tysiące lat rozprzestrzeniania się po całym świecie i niezliczone sposoby przyrządzania naparu powodują, że jest to chyba najciekawszy napój na świecie. Pozornie bardzo znany, a de facto mający jeszcze wiele nieodkrytych aspektów wartych poznania. Wyjątkowość herbaty i jej zakorzenienie w azjatyckiej tradycji dostrzegają również twórcy fantasy, anime, mangi i wszelkich innych produkcji. W trakcie prelekcji zostaną pokazane przykłady wykorzystania wątków herbacianych w produkcjach filmowych, serialowych, grach i innych podobnych. Będzie to dobra okazja, aby szerzej opowiedzieć o samej herbacie, jej historii i korzyściach płynących z codziennego picia najlepszych naparów. Na prelekcję zaprasza Czajownia – marka herbat liściastych i tradycyjnych herbaciarni.

 

Tytuł: Latające spodki, kosmici, piramidy i paladyni spod znaku Czarnego Słońca

Prelegent: Grzegorz Wielgus

Godziny: Piątek 16:30 – 17:20 [50 minut]

Miejsce: Sala 106 [1 piętro]

Typ atrakcji: Wykład / Prelekcja

Link do biletyny: https://bilety.io/9y0oY

Opis: Okultyzm oraz mitologizacja postępu technologicznego, mania UFO, fascynacja obcymi, skąd się wzięły latające spodki oraz tak chętne przypisywanie starożytnych osiągnięć przybyszom spomiędzy gwiazd, a także kilak słów o mistycyzmie III Rzeszy (w absolutnie smaczny sposób – żadnych kontrowersji), który przyczynił się do powstania Kapitana Ameryki, Indiany Jonesa oraz dziesiątek teorii spiskowych.

 

Tytuł: Potworo-dziewczynki, czyli youkai w Touhou.

Prelegent: Krzysztof „Critz” Lewandowski

Godziny: 17:00 – 18:00
Miejsce: Hyde Park

Typ atrakcji:  Wykład / Prelekcja
Bilety: Darmowe

Opis: Charakterystycznym elementem serii (poza niemalże wyłącznie żeńską obsadą), jest bycie w większości wzorowaną na istotach z mitologii i folkloru japońskiego – Youkai. Na ile obraz serii pokrywa się z faktycznym folklorem, a na ile twórca puścił wodze fantazji w ich upiększaniu? Zapraszam każdego fana mitologii i monster girls.

 

Tytuł: Sudety – stare góry pełne starych (zapomnianych?) historii

Prelegent: Jakub Bielawski

Godziny: Piątek 17:45 – 18:35 [50 minut]

Miejsce: Sala 204 [2 piętro]

Typ atrakcji: Wykład / Prelekcja

Link do biletyny: https://bilety.io/1pdfc

Opis: Przez wiele dziesięcioleci przedwojenny folklor Dolnego Śląska leżał odłogiem. Potrzeba było trzech pokoleń, aby przywrócić zainteresowanie tym co czai się w ciemnych dolinach Sudetów. Niniejsza prelekcja jest hołdem dla wszystkich badaczek i badaczy, którzy zadali sobie trud tłumaczenia starych niemieckich tekstów i pozwolili nam poznać legendy ludzi i społeczności, których już dawno nie ma.

 

Tytuł: Prawdziwe wampiry oraz wilkołaki

Prelegent: Grzegorz Wielgus

Godziny: Piątek 19:15 – 20:05 [50 minut]

Miejsce: Sala 203 [2 piętro]

Typ atrakcji: Wykład / Prelekcja

Link do biletyny: https://bilety.io/b5X98

Opis: Bestia z Gevaudan, Gilles de Rais, Peter Niers, Peter Stumpp oraz inne historyczne postaci, które w swoich czasach traktowane były jako postaci z piekła rodem. Historyczne spojrzenie na kuloodpornych oficerów, demony okresu Wojny trzydziestoletniej oraz nieśmiertelnych piratów.

 

Tytuł: Od Wasylisy do Śnieżki – kobiece rytuały wejścia w dorosłość ukryte w baśniach

Prelegent: Magdalena Wolff

Godziny: Piątek 20:15 – 21:05 [50 minut]

Miejsce: Sala 106 [1 piętro]

Typ atrakcji: Wykład / Prelekcja

Link do biletyny: https://bilety.io/Q7GH0

Opis: Skąd w baśniach tyle podejrzanych śmierci i zmartwychwstań? Czy wiedza o starych rytuałach wprowadzających dziewczęta w dorosłość została utracona? Czemu tyle bohaterek baśni trafia do lasu? Na te inne pytania postaram się odpowiedzieć w tej prelekcji!

 

Tytuł: Od damzeli w distresie po Śnieżkę bandytkę. Ewolucja baśniowych kobiet w popkulturze

Prelegent: River Małgorzata Rawińska, Ewa Tomaszewicz, Whosome.pl

Godziny: Piątek 21:30 – 22:20 [50 minut]

Miejsce: Sala 204 [2 piętro]

Typ atrakcji: Wykład / Prelekcja

Link do biletyny: https://bilety.io/fAN9E

Opis: Baśniowe kobiety, zarówno kanoniczne, jak i przetworzone w popkulturze, długo czekały, aż ktoś je uratuje i da im własny głos. River Małgorzata Rawińska i Ewa Tomaszewicz z Whosome.pl obudzą Śpiącą Królewnę, wręczą łuk Śnieżce i opowiedzą o drodze, jaką przeszły kobiety w baśniach oraz opartych na nich filmach i serialach na drodze do stawania się, kim chcą.

 

Sobota 27.08.2022

Tytuł: Rübezahl – dobrotliwy duch gór, egzotyczny pierwowzór Gandalfa, a może upadłe bóstwo skore do gniewu?

Prelegent: Jakub Bielawski

Godziny: Sobota 12:15 – 13:05 [50 minut]

Miejsce: Sala 107 [1 piętro]

Typ atrakcji: Wykład / Prelekcja

Link do biletyny: https://bilety.io/IKSXw

Opis: Czy Dolny Śląsk ma szansę doczekać się swojego Cthulhu? Czy zapomniane, na wpół opustoszałe poniemieckie wsie sudeckiego pogórza mogłyby stać się polskimi Dunwich lub Innsmouth? To zależy od tego jaką wersję Rübezahla przyjmiemy za obowiązującą i co z nim zrobimy. Legendy o dolnośląskim Duchu Gór krążyły w niemieckim i czeskim folklorze od stuleci. Być może czas już spojrzeć inaczej na turystycznego chochoła z okolic Jeleniej Góry…

 

Tytuł: Snopek siana, zatem szatan!

Prelegent: Grzegorz Wielgus

Godziny: Sobota 13:30 – 14:20 [50 minut]

Miejsce: Sala 107 [1 piętro]

Typ atrakcji: Wykład / Prelekcja

Link do biletyny: https://bilety.io/69a4O

Opis: Rzecz o diable w średniowieczu i nowożytności oraz o tym, w jaki sposób ludzie próbowali powstrzymać koniec świata wszystkimi możliwymi sposobami. Krucjata jako próba powstrzymania apokalipsy, sposoby walki z diabłem, opaci walczący na pastorały z diabłami oraz klasztory żeńskie, które były… domami uciech, Boruta, leszy oraz inne figle diabelskie

 

Tytuł: Wilkołaki – kły i kłaki.

Prelegent: dr Monika Biernat

Godziny: Sobota 15:00 – 16:00

Miejsce: Hyde Park

Typ atrakcji: Wykład / Prelekcja
Bilety: darmowe

Opis: Wczesnym rankiem z okazałego poletka pokrzyw chwiejnym krokiem wyszedł młody ekolog. Niepewny wzrok i niepewność malująca się na twarzy sugerowały, że noc spędzona w lesie była pełna wrażeń. Chłopak ostrożnie rozejrzał się dookoła i  ze zdziwieniem odkrył, że to nie pokrzywy były przyczyną przeszywającego bólu. Rozdarta koszulka, zadrapania, ślady po ugryzieniach i, o zgrozo, ulubiony polar (oczywiście ten wykonany z recyklingowanych butelek PET) pokryty szarymi kłakami. Pojawiające się przebłyski wspomnień sprawiły, że zimny pot spłynął mu po plecach. Las…księżyc…błysk oczu… uścisk…kąsanie… Chłopak zrozumiał, że konsekwencje nocy spędzonej w lesie mogą być naprawdę poważne.

Tylko co dalej? Lekarz, weterynarz, lokalny wiedźmin? Czekać w niepewności do następnej pełni czy może spróbować dowiedzieć się skąd pochodzi sierść?

Fantastyka i horror opisują wilkołaki na różne sposoby, nauka jednoznacznie definiuje wilka. Celem wykładu będzie pokazanie, jak wiele fascynujących informacji kryje się we włosach. I sierści.

 

Tytuł: Król Szamanów – królestwo mitów, wierzeń i różnorodności kultur świata

Prelegent: Paula Kowalska

Godziny: Sobota 21:00 – 21:50 [50 minut]

Miejsce: Sala 106 [1 piętro]

Typ atrakcji: Wykład / Prelekcja

Link do biletyny: https://biletyna.pl/inne/DF-22-Krol-Szamanow-krolestwo-mitow-wierzen-i-roznorodnosci-kultur-swiata/Wroclaw

Opis: Dwa odcinki dziennie na kanale Jetix, naklejki i album wydawane przez Chipiqao. W latach 2000. dzieciaki śpiewające „Czy to przeznaczenie me, szamanów królem być!” i bawiące się w szamańskie walki można było spotkać na wielu placach zabaw. Niewielu jednak zdaje sobie sprawę, że manga, na której wzorowana była seria, po brzegi wypełniona jest mitami, wierzeniami, religiami i kulturami świata. Dziś, gdy reboot anime trafił na Netflix, a manga wydawana jest w Polsce, seria przeżywa drugą młodość. Co łączy japońskiego maga Abe no Seimeia z głównymi bohaterami? Kim są onmyoji i itako? W co wierzył HoroHoro – przedstawiciel Ajnów? Duchy, yokai, bogowie, różdżkaże, nekromanci i wiele więcej zostanie omówione podczas prelekcji.

 

Tytuł: Magia „Ciemnego Kryształu”

Prelegent: Damian „Nox” Lesicki

Godziny: Sobota 21:15 – 21:55 [40 minut]

Miejsce: Sala 302 [3 piętro]

Typ atrakcji: Wykład / Prelekcja

Link do biletyny: https://bilety.io/dURfy

Opis: Fantasy bez elfów, krasnoludów i smoków? Film aktorski bez ludzi widocznych na ekranie? Jedna z najbardziej dochodowych produkcji lalkowych wszechczasów, która stała się tytułem kultowym, a mimo to nigdy nie doczekała się kinowego sequela? Jak to wszystko jest możliwe? Odkryj sekrety filmu Jima Hensona i netflixowego serialu oraz dowiedz się, gdzie jeszcze spotkasz szlachetne Gelflingi i złowrogich Skeksów. To co, wybierzesz się ze mną do magicznego świata Thra, mmmm?

 

Niedziela 28.08.2022

Tytuł: Kartografia fantastycznych światów

Prelegent: Jakub „Ptakub” Ptaszyński

Godziny: Niedziela 12:15 – 14:20 [125 minut]

Miejsce: Sala 3 [parter]

Typ atrakcji: Warsztaty

Link do biletyny: https://biletyna.pl/inne/DF-22-Kartografia-fantastycznych-swiatow/Wroclaw

Opis: Tworzysz świat do powieści, gry, kampanii lub po prostu lubisz zmyślać fantastyczne realia? Prawdopodobnie przyda się jakoś uporządkować pomysły na miejscówki i krainy w przestrzeni. Chętnie w tym pomogę. Przyjrzymy się faktycznej geografii i rzemiosłu tworzenia map, żeby naszkicować garść nowych, fikcyjnych planet. Pokażę ci, jak rozmieszczać kontynenty i czym je wypełniać. Przyjdź z ołówkiem, a wyjdziesz z własną krainą.

 

Tytuł: Hans Christian Andersen – czarodziej słów czy kuglarz rzeczywistości?

Prelegent: Jakub Bielawski

Godziny: Niedziela 13:30 – 14:20 [50 minut]

Miejsce: Sala 205 [2 piętro]

Typ atrakcji: Wykład / Prelekcja

Link do biletyny: https://bilety.io/bIYUw

Opis: Przyzwyczailiśmy się postrzegać Andersena jako autora ,,bajek”, które bardziej lub mniej ochoczo poznajemy w pierwszych klasach szkoły podstawowej. Wiele z nas kojarzy go jako ,,tego gościa od smutnych bajek o zwykłych rzeczach”. Warto spojrzeć na tego duńskiego pisarza z nieco innej perspektywy. Dramatyczna biografia Andersena, jego rodzinna historia i złożona osobowość mogą stanowić klucz do zupełnie odmiennych interpretacji jego utworów. Duńczyk czarował słowem, z rozmachem kręcił niesamowite światy osadzone w opowieściach bliskich, gorączkowych rojeniach osób chorych psychicznie i dawnych wierzeniach jego współziomków. Andersen pionierem weird fiction? Czemu nie. Ba, to dopiero początek!